Początki shogunatu

Osiągnąwszy militarne zwycięstwo, Minamoto Yoritomo nie wdawał się w polityczne rozgrywki na dworze cesarskim, tak jak Taira i Fujiwara. Jego władza opierała się na sile armii, a nie na koneksjach z rodziną cesarską. Cesarz został zmuszony do wycofania się z życia publicznego i został jedynie symbolem. Minamoto przyjął tytuł i urząd seiitaishoguna (nazywanego zwykle w skrócie szogunem), "głównodowodzącego do zwalczania barbarzyńców". Yoritomo przeniósł także ośrodek władzy do Kamakury na równinie Kanto (w pobliżu dzisiejszego Tokio). Stary dwór cesarski zaczął być ignorowany i stracił znaczenie dla funkcjonowania kraju.

Później rodzina Minamoto została zastąpiona przez klan Hojo. Było to konsekwencją serii podstępnych morderstw i spisków, które doprowadziły do eliminacji wszystkich następców Minamoto i wielu ich zwolenników. Hojo nie kłopotali się nawet przyjmowaniem tytułu szoguna. Zamiast tego mianowali szogunami szereg marionetkowych postaci, między innymi nawet małe dzieci! Hojo rządzili jako shikken (dosłownie "ten, który dzierży władzę"), regenci, co oznaczało, że marionetkowy szogun władał nominalnie w imieniu nieobecnego, symbolicznego cesarza, zaś naprawdę rządził krajem jeszcze ktoś inny, dzierżący rzeczywistą władzę.

Ten pozornie toporny układ umożliwił Hojo utrzymanie władzy do 1333 roku. W latach 1274 i 1281, Hojo byli w stanie przeciwstawić siły Japonii dwóm próbom inwazji chana Kubiłaja, władcy Mongołów. Najazd z roku 1281 został ostatecznie zniszczony przez kamikaze, "boski wiatr", który ocalił kraj samurajów. Walka z Mongołami doprowadziła jednak do osłabienia klanu Hojo i władza w końcu wyślizgnęła się z ich rąk. Nie byli w stanie powstrzymać restauracji cesarstwa i powrotu do władzy cesarza Go-Daigo. Stolica szogunatu w Kamakura (którą Hojo utrzymali) upadła w 1333 roku.

Go-Daigo rzeczywiście próbował odbudować cesarski system administracyjny i zlikwidować szogunat, ale sporo zmartwień przysporzył mu bunt wasali Ashikaga. Ashikaga wyparli cesarza Go-Daigo z Kyoto i osadzili tam innego cesarza, pozostającego pod ich bezpośrednią kontrolą. Ta "wojna między dworami" ciągnęła się przez 56 lat, gdyż Go-Daigo i jego następcy walczyli z szogunami Ashikaga i ich cesarzami. Wreszcie w 1392 roku poseł Ashikagów przekonał nieprzyjacielskiego (i prawowitego) cesarza, by abdykował i przekazał przeciwnikom klejnoty koronne i inne symbole władzy cesarskiej. Od tej pory marionetkowi cesarze Ashikagów byli uznawani za prawowitych władców, a szogunowie Ashigaka cieszyli się pełnią potęgi, lecz ich władza trwała stosunkowo krótko. Okres Ashikaga odznaczył się wielkim odrodzeniem obyczajów i sztuk pięknych; poza tym buddyzm zaczął wtedy odgrywać rolę polityczną. W 1441 roku szogun Ashigaka Yoshinori został zamordowany, a tytuł przejął jego ośmioletni syn. Ten także zmarł, a jego następcą został jego młodszy brat, Yoshimasa.

Choć władzę szoguna dzierżył przez 30 lat, Yoshimasa nie był w stanie - czy może raczej nie byłby w stanie - powstrzymać rozkładu potęgi swego rodu. Rzeczywistą władzę przejęły inne wielkie klany samurajskie, które utworzyły klasę dziedzicznych panów feudalnych, zwanych daymio. Szogunowie Ashikaga nigdy nie potrafili trzymać ich w ryzach, co w końcu doprowadziło do stulecia okropnych aktów przemocy.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 16.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 17.01.2011
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij