Oyama karate

Pierwszy zapis o sztukach walki pochodzi z roku 2500 p.n.e. Właściwie wielu z nas uważa, że karate jest sztuką walki typowo japońską, co jest błędnym stwierdzeniem. Za kolebkę właściwie wszystkich dalekowschodnich sztuk walki uważa się Chiny, a mówiąc konkretnie- klasztor Shaolin. Powstało wiele odmian karate, lecz ja skupię się na stylu zwanym Oyama.

Twórcą Oyama Karate jest Wielki Mistrz SHIGERU OYAMA- 10 DAN. Założył on również Światową Organizację Oyama Karate z siedzibą w Nowym Yorku. Urodził się on w Japonii, ale w 1967r. Wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby spopularyzować tam karate. Pragnę zaznaczyć mistrzostwo mistrza Oyamy- w 1966r. dokonał 100 kumite, mianowicie pokonał pod rząd 100 przeciwników z czarnymi pasami. Shigeru Oyama porzucił styl Kyokushin, zreformował metody treningowe i techniki- założył swój własny, niepowtarzalny styl. Prekursorem tego stylu w Polsce jest Shihan Jan Dyduch- 6 DAN. W 1991r. Zalegalizował Oyama karate w Polsce i został jego oficjalnym reprezentantem. Posunięcie wg mnie trafne- Polacy w tymże stylu okazali się bardzo wprawni. W 1994r. Sensei Maciej Blecharczyk zdobył Mistrzostwo Świata, a dodatkowo (tyle że w kategorii lekkiej) sensei Andrzej Pierzchała również staje na podium na najwyższym miejscu. Początek jakże bardzo optymistyczny. Tak wielkie osiągnięcia (wymieniłam tylko te pierwsze) potwierdzają przynależność polskich zawodników do ścisłej, światowej czołówki w stylu Oyama Karate.

Styl Oyama Karate jest nowoczesny i logiczny. Trening wzbogacono dodatkowo o ćwiczenia z kijem (bo), pałką (tonfa), sai i nunchaku. Oczywiście wszystkie techniki wychodzą z pozycji wyjściowej- Kumite No Kamae, która jest oparta na balansie ciała. Opanowuje się podstawowe postawy (Dachi), które również charakteryzują się stabilnością. Symbolem karate jest siła seiken (pięści), a sama technika seiken tsuki powtarzana jest przez wszystkich trenujących wiele, wiele razy. Trenujący Oyama Karate uczą się odpowiednich bloków (Uke), które mają być nie tylko obroną przed przeciwnikiem, ale i zarazem atakiem. Kopnięcia (Geri) w stylu Oyama maja niesamowitą siłę i praktycznie każde z nich wychodzi z siły naszych bioder, co nadaje atakowi odpowiednią siłę. Wyrazem sztuki karate są piękne kata w stylu Oyama. Są to przygotowane formy demonstrowania ataku, obrony i kontrataku. Dodatkowo- każde z nich ma swój rytm.

Kumite - czyli walka, w tym stylu dostosowana jest do wszystkich grup wiekowych i do stopnia zaawansowania. Grupa najmłodsza walczy z ochraniaczami na głowę, tułów i nogi, a sam atak na głowę jest wykluczony. Starsi mają ochraniacze na nogi. To czy zezwoli się na atak na głowę zależy od stopnia zaawansowania, rangi zawodów itp.

Autor: Nimrodel
Data dodania artykułu: 13.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij