Okres Meiji 1868-1912r.

W latach 1867/1868 era Tokugawów znalazła swój koniec w Restauracji Meiji. Cesarz Meiji przeniósł się z Kyoto do Tokyo zakładając tam nową stolicę. Jego władza umocniła się. Polityczna władza szogunatu Tokugawów została przeniesiona w ręce małej grupy szlachty i byłych samurajów.

Tak jak wiele innych narodów azjatyckich, Japończycy byli zmuszeni podpisać nierówne pakty z cywilizacją zachodu. Te umowy przyznały Zachodowi jednoznaczną kontrolę ekonomiczną i wzmocniły jego przewagę w Japonii. Aby odzyskać niepodległość od Europejczyków i Amerykanów oraz ustanowić się jako szanowany naród, Japonia Meiji była gotowa wyrównać różnice ekonomiczne i militarne. Zostały przeprowadzone drastyczne reformy we wszystkich rejonach.

Nowy rząd chciał uczynić kraj demokratycznym i równym dla wszystkich obywateli. Granice między klasami z epoki Tokugawa zostały całkowicie złamane. Samuraje stali się największymi przegranymi w tej reformie, gdyż utracili wszystkie dawne przywileje. Reformy ugruntowały także prawa człowieka jak np. wolność wyznania.

Aby ustabilizować nowe prawo, dawni daimyo (potężni właściciele ziemscy) musieli przekazać swoje włości cesarzowi. To przedsięwzięcie zostało ukończone w 1870 roku.

System edukacyjny został przejęty najpierw od Francuzów a następnie od Niemców. Doprowadzono do obowiązku szkolnego dla wszystkich obywateli.

Po około dwóch dekadach intensywnej westernizacji, ożywiły się nastroje narodowościowe i konserwatywne. Zasady konfucjańskie i shintoistyczne były coraz częściej akceptowane w instytucjach edukacyjnych.

Rozwój sektora militarnego, był oczywiście, najwyższym priorytetem dla rządu tej ery. Wprowadzono obowiązkowy pobór do armii, a nową armię utworzono na wzór Pruski, zaś marynarkę na wzór Brytyjski.
Aby przekształcić system rolny Tokugawów w system przemysłowy, Japońscy uczeni byli wysyłani na Zachód, aby uczyć się zachodnich technologii i języków. Transformacja sieci komunikacyjnych poprawiła efekty inwestycji rządowych. Rząd także wspierał bezpośrednio działalność biznesu i przemysłu, zwłaszcza dużą i wpływową rodzinę biznesową zwaną zaibatsu (red.: zaibatsu były potężnymi grupami przemysłowo-finansowymi kontrolowanymi przeważnie przez jedną rodzinę; w Japonii ery Meiji większość produkcji przemysłowej skupiała się wokół czterech głównych zaibatsu: Mitsubishi, Mitsui, Sumitomo i Yasuda).

Duże wydatki doprowadziły do kryzysu finansowego w połowie lat 80-tych XIX w. co zainicjowało reformę walutową i ugruntowanie się "Banku Japońskiego". Przemysł tekstylny rozwijał się najszybciej aż do II Wojny Światowej. W początkowym okresie warunki pracy w fabrykach były bardzo złe, jednak to zaczęło ulegać poprawie w następnych latach.

W sektorze politycznym, Japonia przejęła Europejski system konstytucyjny (1889). Cesarz stanął na czele armii, marynarki, władzy sądowniczej i legislacyjnej. Partie polityczne nie miały jeszcze władzy.

Konflikty miedzy Chinami a Japonią, o interesy w Korei, zapoczątkowały Wojnę Chińską trwającą od 1894 do 1895 roku. Japonia pokonała Chiny, otrzymując Tajwan, ale została zmuszona przez Rosję, Francję i Niemcy do zwrócenia pozostałych terytoriów. Tzw. Interwencja Trójki zmusiła Japonię do przyśpieszenia remilitaryzacji.

Nowe konflikty o interesy w Korei i Mandżurii, tym razem pomiędzy Rosją i Japonią, doprowadziły do Wojny Rosyjskiej w latach 1904-05. Japońska armia zwyciężyła i w tej wojnie, zdobywając terytoria oraz szacunek międzynarodowy. Sukcesy wojenne doprowadziły do spotęgowania nastrojów nacjonalistycznych, tak jak w żadnym innym państwie Azji.

W 1912 roku zmarł cesarz Meiji, a era rządów kilku mężów stanu (genro) zakończyła się.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 15.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 17.12.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij