Okres Edo 1603-1868r.

Tokugawa Ieyasu został najpotężniejszym człowiekiem w Japonii, po śmierci Hideyoshiego w 1598 roku. Wbrew swojej obietnicy nie uznał sukcesji syna Hideyoshiego - Hideyoriego, ponieważ sam chciał zostać panem kraju.

W bitwie pod Sekigahara (1600), Tokugawa pokonał siły wierne Hideyoriemu i innych przeciwników z zachodu. Dzięki temu osiągnął niemal nieograniczoną władzę i bogactwo. W 1603 roku, Ieyasu został mianowany szogunem przez cesarza i założył rząd w Edo (stad nazwa epoki). Szogunowie z dynastii Tokugawa kontynuowali rządy przez ponad 250 lat.

Ieyasu podporządkował sobie ściśle cały kraj. Mądrze redystrybuował zdobytą przez siebie ziemię miedzy swych daimyo. Kolesie walczący z nim pod Sekigahara dostali czaderskie majątki! Oprócz tego każdy daimyo był zobowiązany spędzać co drugi rok w Edo. To wiązało się z dużym obciążeniem finansowym dla daimyo i umniejszało jego wpływy we własnym majątku (o to właśnie chodziło).

Ieyasu kontynuował handel zagraniczny. Zezwolił na kontakty z Anglikami i Holendrami. Z innej strony zmusił ludzi do odejścia od chrześcijaństwa, a nieposłusznych prześladował.

Po zniszczeniu klanu Toyotomi w 1615 roku, kiedy Ieyasu przejął zamek Osaka, on i jego zausznicy nie mieli już żadnych rywali i pokój zapanował do końca okresu Edo. Od tego momentu samuraje zaczęli szkolić się w innych sztukach niż sztuki walki np. w literaturze, sztuce i filozofii (yee) oraz praktykowali ceremonie herbaciane.

W 1633, szogun Iemitsu zakazał podróżowania poza kraj i niemal całkowicie odizolował kraj w 1639 roku. Wszystkie obce książki zostały zakazane.

Pomimo izolacji, handel i rolnictwo uległy poprawie. Podczas okresu Edo (a zwłaszcza ery Genroku 1688-1703), kultura masowa rozkwitła. Nowe formy sztuki jak kabuki i ukiyo-e stały się popularne, zwłaszcza wśród mieszczaństwa.

Najistotniejszą filozofią Japonii Tokugawów był neo-konfucjanizm, kładący nacisk na moralność, edukację i porządek hierarchiczny w rządzie i społeczeństwie. W tym okresie istniał ścisły podział na cztery klasy: na samym szczycie samuraje, potem wieśniacy, rzemieślnicy i kupcy. Członkowie poszczególnych klas nie byli w stanie zmieniać swej klasowej przynależności. Wyrzutki stanowili ostatnia, piąta klasę.

W 1720 r., uchylono zakaz czytania zachodniej literatury i kilka nowych nauk wkroczyło do Japonii. Powstały nowe nacjonalistyczne szkoły, łączące shinto i konfucjanizm.

Nawet za czasów panowania rządów Tokugawa, ich pozycja upadała na skutek kilku czynników: stale pogarszająca się sytuacja finansowa spowodowała podniesienie podatków i doprowadziła do rozruchów wśród chłopów. Japonię regularnie nawiedzały kataklizmy, które doprowadziły do głodu i spotęgowały niezadowolenie ludu. Klasa kupiecka zaczęła obrastać w dostatki, a wielu samurajów stało się finansowo zależnymi od kupców. W drugiej połowie tego okresu, korupcja, niekompetencja i upadek moralności doprowadziły do ostatecznego rozkładu.

Wszystkie te czynniki połączone z nastrojami antyrządowymi doprowadziły do restauracji władzy cesarza. Dodatkowo wielu ludzi poznało potęgę cywilizacji zachodu. Również konserwatyści zdali sobie z tego sprawę, kiedy doszło do konfrontacji z obcymi okrętami wojennymi.

W 1867-68 roku, rząd Tokugawa upadł z powodu presji politycznej. Rozpoczęła się Restauracja Meiji - restauracja władzy cesarza.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 15.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 12.01.2011
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij