Oceanarium w Kagoshimie

Kagoshima jest niezwykle malowniczo położonym miastem nad którym góruje czynny wulkan, oddzielony od aglomeracji zatoką. Oczywiście w zatoce jest port, a na brzegu na przeciw monumentalnej góry zbudowano oceanarium.

725.jpg

Na wskroś nowoczesny budynek usytuowano na małym wzniesieniu. Nie ma w pobliżu żadnych budynków, więc można nacieszyć oko widokiem morza i pięknego krajobrazu.
Przed wejściem kasa. Wstęp trochę kosztuje o ile pamiętam 2500 yenów. Dziewczęta ubrane ni to jak stewardesy, ni to jak boye hotelowi bardzo szybko wręczają nam programy i plany zwiedzania, jednocześnie z wprawą sprawdzając bilety.

726.jpg

727.jpg

Z głównego holu wchodzi się do ciemnego tunelu zwieńczonego prowadzącymi do góry ruchomymi schodami. W trakcie jazdy zmienia się iluminacja, światło staje się coraz bardziej niebieskie, a w końcu znajdujemy się w dużej sali, której polowa zbudowanych koliście ścian to jedno wielkie akwarium. Można tam stać godzinami i podziwiać masę morskich stworzeń. Królem w tym akwenie jest "maleńki" wielorybi rekin liczący "tylko" siedem metrów. Pięknie zbudowane rafy piętrzą się nad nami gdzieś na półtora piętra. Kolorowy świat sztucznie stworzonej rafy urzeka swym pięknem. Sala pozostaje w ciemności rozjaśnianej tylko światłami z akwarium. Coś cudnego, można tak stać, stać i podziwiać. Przechodzimy dalej i znajdujemy się w kolejnym tunelu, tym razem jednak przezroczyste ściany są nie tylko obok , ale i nad nami.

728.jpg

729.jpg

Świetnie ustawione oświetlenie pozwala oglądać śmigające pól metra nad głową ławice ryb. Wrażenie niezapomniane. Niestety trzeba cały czas przesuwać się do przodu, ponieważ jest dość wąsko a ludzi zawsze jest dużo. Kolejne sale, kolejne akwaria. Już nie tak wielkie, ale za to pokazują nam mikroświaty jakich nawet nie mamy szans zobaczyć w naturze. Trudno mi wszystkie wymieniać, ale zapamiętałem stworzony las mangrowy z delty Amazonki, oczywiście pełen wodnych stworzeń. Czające się w ciemnych wodach olbrzymie bassy. W specjalnych zbiornikach pod dużym ciśnieniem były ryby żyjące w głębinach oceanicznych. Każde akwarium jest dokładnie opisane na tablicach, szkoda tylko że po japońsku. Angielski występuje rzadko i tylko w opisie regonu, zupełnie zresztą niepotrzebnie, bo to skąd pochodzą dane ryby jest wyrysowane na mapie. Człowiek nie czuje upływającego czasu, wędruje od zbiornika do zbiornika i podziwia jakże tajemniczy dla nas morski świat. Cztery razy w ciągu godzin otwarcia jest prezentowany pokaz tresury delfinów.

730.jpg

731.jpg

Obsługa sprawnie przegania akurat zwiedzających oceanarium do swoistego amfiteatru. Siedzi się jak w cyrku dookoła areny, którą w tym przypadku stanowi basen. Cztery delfiny dają pokaz umiejętności taki sam jak na całym świecie. Jedyną ciekawostką jest numer ze śpiewem. Śpiewem? No powiedzmy. Jest to scenka w której delfiny wypływają na platformę, unoszą ogony, a treser zaczyna nimi dyrygować. One natomiast popiskują i skrzeczą imitując śpiew. Całkiem niezły numer tym bardziej , ze robią to faktycznie zgodnie z ruchami tresera.

732.jpg

Po trwającym około 45 min. pokazie , można dalej zwiedzać. Dosyć ciekawym miejscem jest swoisty pokój rekreacyjny. Kawiarenka zautomatyzowana, z dużą ilością siedzisk ustawionych jak jak w kinie. A przed nimi olbrzymie okno z widokiem na groźny wulkan i spokojna zatokę.

Uważam, że będąc w Kagoshimie koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Warte jest zapłaconych za wstęp pieniędzy.

Autor: Jacek Kicman
Data dodania artykułu: 12.07.2007
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij