Norwegian Wood, aut. Haruki Murakami

821.jpg

Bohater Murakamiego to przeważnie oderwany od rzeczywistości, poszukujący sensu istnienia osobnik, którego nie rozumie dość normalny, otaczający kogoś takiego świat. Norwegian Wood to odwrotność, która może niekoniecznie przypaść do gustu wielbicielom tego autora. Normalny facet wśród pokopanego świata. Toru Watanabe to najzwyczajniejszy student pod słońcem. Trochę leniwy, trochę nie wiedzący, co ze sobą zrobić, lubiący góry i ładne kobiety. Ot, standard. Natomiast jego znajomi to zupełnie inna sprawa. Najważniejszą osią powieści jest układ pomiędzy Toru i dwoma dziewczynami, dawną koleżanką Naoko i szaloną Midori. Ponadto zwykła tematyka miłości, często mocno podrasowanej erotyką, oraz przemijania.

Pisząc o Murakamim zazwyczaj nie mam co powiedzieć poza słowami: typowy Murakami. Identycznie tutaj. Poza, bowiem unormalnieniem głównego bohatera znajdziemy w tej książce dokładnie to samo, co w innych jego pozycjach. Świetne dialogi, ciekawe charakterystyki postaci, poszukiwania sensu istnienia. No, może jeszcze nie ma często spotykanych u Murakamiego wątków z pogranicza inner space, albo wręcz podchodzących pod science fiction. Niniejsza pozycja to obyczajówka klasyczna, ale wcale to nie oznacza, ze jest słabsza niż inne jego pozycje. Zetknąłem się wprawdzie z opiniami, że ów mniej pokręcony niż zwykle charakter głównego bohatera oraz wynikające z tego wątki czynią ową pozycję słabszą. Moim zdaniem, to nie prawda. Powieść bardzo mi się spodobała, a owo unormalnienie było wręcz zaskakujące i ono czyniło z głównego bohatera kogoś naprawdę ciekawego wśród kolekcji postaci powieściowych Murakamiego. Zapraszam do czytania.

Haruki Murakami
Wydawnictwo Muza 2006

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 28.09.2008
Data modyfikacji artykułu: 22.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij