Nara - Yakushiji

Yakushiji to główna świątynia buddyjskiej sekty Hosso. Jej historia sięga VII-ego wieku. Żonę cesarza Tenmu dręczyła choroba. Ponieważ przypuszczano, że spowodowały ją złe duchy, by je spętać, władca ufundował świątynię w 680 roku jeszcze w mieście Fujiwara-kyo.

yakushiji1.jpg
Wschodnia pagoda To-to wysokości 33,6 metra
Zdjęcie z http://en.wikipedia.org/wiki/Image:YakushijiPagoda.jpg

Co było dalej? Ano dostojna pani przetrzymała nie tylko chorobę, ale o 13 lat przeżyła swojego męża. Opanowała niebiański tron rządząc Japonią jako cesarzowa Jito. W 718 roku Yakushiji przeprowadziła się do Nary i została zaliczona do siódemki wielkich świątyń stolicy. Obecnie należy do listy UNESCO Światowego Dziedzictwa Ludzkości. Trzeba jednak wspomnieć, że dawne budowle Yakushiji były wielokrotnie niszczone podczas wojen, pożarów i kataklizmów. Wszystkie zostały jednak odnowione z wielkim pietyzmem już w naszych czasach.

yakushiji2.jpg
Budynek świątyni
Zdjęcie z http://www3.kiy.jp/~tourj/nara/nara.html

Ciekawie wygląda główny pawilon świątyni. Wiele osób doszukuje się w nim kontynentalnych motywów, sięgając porównaniami z budownictwem chińskim, indyjskim, a nawet perskim i greckim. Niewątpliwie jednak najbardziej znanym obiektem Yakushiji jest słynna wschodnia pagoda, pierwotnie skonstruowana w 730 roku. Pagoda wydaje się sześciopiętrowa. Jednakże jest to złudzenie wywołane liczbą dachów. W rzeczywistości liczy ona sobie 3 piętra, tylko każda kondygnacja ma jeszcze dobudowany w połowie dodatkowy dach zwany mokoshi. Wszystkie dachy podgięte są lekko w górę, a najwyższy z nich wystrzeliwuje w górę metalowa kolumną. Widnieje na niej dziewięć kręgów kurin oraz suien - zdobniczy motyw dekoracyjny mający także własności magiczne na samym szczycie.

Yakushiji posiada wiele wspaniałych rzeźb. Najważniejszą z nich jest statua Buddy Uzdrowiciela, a inną słynną posąg Sho-Kannon. W Yahusiji znajdują się także dwa kamienie: jeden z odbiciem stopy Buddy, drugi zaś z wyrytym tekstem sześciu buddyjskich poematów.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 17.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij