Nara - Toshodaiji

Kondo - główny pawilon, kodo - pawilon nauki, hozo - skarbiec i kyozo - składnica świętych pism. Powyższe budynki Toshodaiji uznano skarbami narodowymi Japonii. Jakkolwiek by powiedzieć, jest to pod jednym względem świątynia niezwykła:: od kiedy powstała tylko raz uległa pożarowi i to nie całkowicie, ale jedynie spłonęło kilka obiektów kompleksu. Inna rzecz, że trzęsienia ziemi z początku i końca XVI-ego wieku niszczyły budynki.

toshodaiji1.jpg
Największy festiwal świątyni Uchiwa-maki (zaprezentowany jest akurat moment rzucania wachlarzy),
Zdjęcie z http://www.jal.com/world/en/guidetojapan/world_heritage/nara/description/

Świątynia sięga pamięcią do VIII wieku. Wtedy to cesarz Shomu pragnął zaprosić na swój dwór słynnego chińskiego mnicha o imieniu Ganjin Wajo. Mędrzec rzeczywiście przyjął zaproszenie i wielokrotnie próbował dotrzeć do Japonii. Jednakże burze i inne przeciwności kilka razy sprawiały, że musiał wracać. Tak próbując stracił nawet wzrok od słonej wody, lecz wreszcie, w 753 roku, udało mu się zrealizować plan podróży. Dwór japoński przyjął go niezwykle gościnnie, a cesarze Shomu i Junnin oraz cesarzowa Koken przyjęli święcenia kapłańskie. Wkrótce mnich otrzymał wspaniały teren pod budowę nowej świątyni i tak powstała Toshodaiji.

toshodaiji2.jpg
Kondo Toshodaiji
Zdjęcie z http://www.nara.accu.or.jp/english/newsletter/news2/p6_7.html/

Kondo pobudowano w latach 770 - 780. Jest to duży, majestatyczny budynek o wymiarach 31,6 metra na 15,6 metra (podaję te dane za "Nara i Kioto" Jolanty Tubielewicz, chociaż w internecie natknąłem się na wymiary: 28x14,6 metra) w oryginalnym, japońskim stylu Wa-yo.
Podobnej wielkości jest kodo: 34,5 x 14,2 metra.

toshodaiji3.jpg
Rushanabutsu - Budda Rushana z Toshodaiji
Zdjęcie z http://www.asahi-net.or.jp/~ig6y-tk/fdnara-eng/ten-tosyo.html/

Zbudowane ok. 760 roku ma ciekawą historię. Najpierw bowiem wzniesiono je w dzielnicy cesarskiej pod nazwą Higashi-Choshuden. Pełnio tam role pomieszczenia, w którym zbierali się urzędnicy. Wszakże zostało rozebrane na części, przeniesione do Toshodaiji, tutaj zaś postawione od nowa. Pozostałe budynki - skarby narodowe, hozo i kyozo są mniejsze i, pod względem stylu architektonicznego zwanego azekura-zukuri, należą do tej samej grupy co słynny Shosoin.

toshodaiji4.jpg
Wielkie Południowe Wrota Nandai-mon
Zdjęcie z http://web.kyoto-inet.or.jp/org/orion/eng/hstj/nara/toshoda.html/

Toshodaiji posiada także wspaniałe rzeźby. Jednaą z nich jest przedstawiona na zdjęciu statua siedzącego Buddy Rushany. Rzeźba pochodzi z VII-ego wieku i jest uznana skarbem narodowym. Podobnie jak inne rzeźby z okresu Nara: Budda Yakushi, Benten, Senju-Kanon, Taishakuten i Czterej Królowie Nieba oraz Budda Wielkie słońce z IX-ego wieku.

Największym festiwalem Toshodaiji, organizowanym 19 maja, jest Uchiwa-maki. Jest to wesołe święto, którego centralny punkt stanowi rzucanie dwóch wachlarzy uchiwa z dzwonnicy. Osoby zgromadzone na terenie świątyni starają się złapać je, gdyż uważane są one za talizmany.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 17.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij