Nara - Sangatsudo

Niektórzy uważają buddyjski kompleks Sangatsudo za najstarszy budynek Nary, chociaż rodzą się poważne wątpliwości. Wniosek ten opiera się bowiem na przesłance, iż Sangatsudo został zbudowany na miejscu starszej świątyni Kinshoi.

sangatsudo1.jpg
Sangatsudo
Zdjęcie ze strony http://www.kiis.or.jp/rekishi/nara/img0040-e.html

Wznosi się on na północnym zachodzie kompleksu Todaiji. Pobudowano go w latach 741 - 746. Początkowo był miejscem nauki i kontemplacji sutry Kegon. Nazywany najpierw Kensakudo, w IX wieku zmienił nazwę na Hokkedo, czyli Pawilon Lotosu Prawa, a jeszcze potem Sangatsudo, czyli Przybytek Trzeciego Miesiąca. Od trzeciego miesiąca 746 roku stanowił miejsce ceremonialne, w którym odprawiano nabożeństwo Hokke-e.

sangatsudo2.jpg
Fuku Kenjaku Kannon
Zdjęcie ze strony http://homepage3.nifty.com/asunara/fuku.htm

Pierwotnie budowla była wzniesiona w stylu narabido, czyli obok niej stał inny budynek, Raido, i ich dachy wiązały się ze sobą. Przeróbki jednak z lat 1148 i 1199 tak zmieniły Sangatsudo, że obecnie nie ma w sobie nic z okresu Nara. We wnętrzu jednak naprawdę można się poczuć, jak w Nara za czasów świetności. 14 z 16-u ustawionych tam posagów pochodzi właśnie z tego okresu. Najważniejszy z nich to Fuku Kenjaku Kannon wysokości 4-ech metrów, który stoi na oktagonalnym postumencie. Obok Kannon znajdują się dwaj, niezwykle podobni do siebie, bodhisattwowie światła księżycowego i słonecznego: Gakko-bosatsu i Nikko-bosatsu. Spośród innych rzeźb można wyróżnić olbrzymie, niemal dorównujące Fuku Kenjaku Kannon, rzeźby czterech Królów Nieba - Shitenno oraz posągi z okresów późniejszych: Jizo z XIII-ego wieku i Fudo z XIV-ego. Wszystkie wyżej wymienione posągi należą do różnych stylów i technik rzeźbienia. Fuku Kenjaku Kannon oraz Shintenno to rzeźby w lace, statuy bodhisattwów światła księżycowego i słonecznego są gliniane, zaś Jizo i Fudo to przykłady posągów drewnianych.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 11.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij