Nara - Nigatsudo

Nigatsudo został wzniesiony w kompleksie Todaiji w 752 roku. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu przez pożary. Odbudowywany, dzisiejszą formę uzyskał w 1669 roku. Rekonstrukcję tę sfinansował sam shogun Tokugawa Ietsuna.

nigatsudo1.jpg
Nigatsudo
Zdjęcie ze strony http://www.naima-is-online.it/giappone/nara/nara%2006.html

Nigatsudo leży na wzgórzu i, ażeby się tutaj dostać, należy pokonać całkiem niezły zestaw kamiennych schodów. Można stąd podziwiać, stojąc na galeryjce tego przybytku, wspaniałą panoramę Nary.

nigatsudo2.jpg
Galeryjka w Nigatsudo (autor fotografii: taku)
Zdjęcie ze strony http://www.osakana-network.org/~taku/photo/nigatsudo.html

Nigatsudo jest sławny przede wszystkim ze wspaniałych festiwali. Największy z nich (w ogóle największy w Todaiji) odbywa się w marcu, czyli w drugim miesiącu wedle dawnego kalendarza księżycowego. Stad też sam budynek został nazwany Nigatsudo, czyli Przybytek Drugiego Miesiąca. Festiwal ten nazywa się "Czerpanie wody", czyli "Omizutori" i trwa od 1-ego do 15-ego marca, przy czym punkt kulminacyjny obchodów przypada na 12-ego. Wtedy to po zapadnięciu zmroku wiele osób z płonącymi pochodniami w rękach wspina się na wzgórze do Nigatsudo, a kiedy tam dojdą, kreślą nimi w powietrzu rozmaite figury. Dla zgromadzonych osób wygląda to tak, jakby cały budynek płonął. Widzowie starają się także zdobyć cząstki skier z pochodni, jako osobiste talizmany. Północą podchodzą do studni kapłani shintoistyczni, gdyż, chociaż ceremonia odbywa się na terenie świątyni buddyjskiej, ma bardziej charakter shintoistyczny i czerpią stamtąd wodę. Część trafia do rąk zgromadzonych, a część jest ustawiana przed posagiem Kannon w Nigatsudo.

nigatsudo3.jpg
Omizutori w Nigatsudo (wszystkie prawa należą do Kansai International Public Relations Promotion Office)
Zdjęcie ze strony http://www.kippo.or.jp/culture_e/water/tour/peace_b1.htm

Tego akurat ofiarowania wody Kannon wierni nie widzą. Kannon z Nigatsudo należy bowiem do hibutsu, czyli posągów tajnych. Niewtajemniczeni nie mają dostępu do bogini, jednak legenda głosi, że posąg ma ludzkie ciało. Uszanowanie bogini można złożyć jedynie z zewnątrz na przykład poprzez zapalenie trociczek.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 11.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij