Nara - Kofukuji

Jeżeli istnieje w Narze miejsce mogące konkurować z Todaiji, to jest to z pewnością buddyjska świątynia Kofukuji. Jej historia sięga czasów przed założeniem Nary. Stworzyła ją pani Fujiwara Kagami. Kiedy umarł jej mąż Kamatari, założyciel i twórca potęgi rodu, przekształciła swoją rezydencję w świątynię. Był rok 669, a rzecz się działa na terenie Yamashina-Suehara (obecnie dzielnica Kioto).

Kiedy stolicą stała się Fujiwara-kyo, została tam przeniesiona i nazwana Umayasakadera. Potem natomiast jeszcze raz przeprowadziła się do Nary wzniesiona w tym mieście przez syna Kamatariego, Fujiwarę Fuhito. Tutaj już została zajmując ponad 10 akrów powierzchni, stale bogacąc się pod opieką Fujiwarów i rodu cesarskiego, w którym, poprzez kobiety, płynęło wiele fujiwarskiej krwi.

Bogata świątynia chciała mieć wielkie wpływy. Mnisie klasztory stanowiły nie tylko centra religijne, ale też ekonomiczne i wojskowe. Kofukuji było wśród nich jednym z najambitniejszych. Oddziały mnichów - wojowników tzw. sohei nie tylko gwarantowały mu spokojną egzystencję, także pozwalały na dominowanie słabszych ośrodków. Jednakże polityka, jak to polityka, nie zawsze udaje się stawiać na zwycięskiego konia i czasem trzeba za to płacić. Podczas słynnej wojny Taira i Minamoto, na przykład, świątynia opowiedziała się za Minamoto i w 1180 roku została niemal obrócona w całkowitą perzynę przez wojska Taira. Kiedy Minamoto pokonali konkurentów, nowy wódz, który jako pierwszy otrzymał tytuł shoguna (w sensie nadania władzy), Minamoto Yoritomo wsparł świątynię, jednak nie wróciła ona już do dawnej potęgi. Tym bardziej, że mnisi dalej mieszali się do polityki z bardzo różnym skutkiem.

Obecnie Kofukuji to kilkanaście budynków, z których najsłynniejszym jest niewątpliwe olbrzymia, pięciokondygnacyjna pagoda o wysokości 55 metrów. Oznacza to drugą wysokość w Japonii. Ufundowała ją w 730 roku cesarzowa Komyo. Niestety, od tamtego czasu pięć razy uległa zniszczeniu i to, co przedstawia powyższe zdjęcie jest rekonstrukcją z 1426 roku. Najstarszymi w kompleksie budynkami są: Północny Okrągły Pawilon i jedna z pagód mająca trzy kondygnacje. Północny Okrągły Pawilon Hokuendo został ufundowany przez cesarzową Gensho, jako miejsce kultu Fujiwary Fuhito. Palił się trzykrotnie, obecnie można dostrzec rekonstrukcję z 1208 roku. Trzykondygnacyjną pagodę zaś odbudowano po pożarze z 1180 roku.

Zniszczeniu przez wieki ulegały także inne słynne budynki: Wschodni Złoty Pawilon, oryginalnie zbudowany w 726 roku, oraz Nan'endo, czyli Południowy Okrągły Pawilon. Nan'endo został pierwotnie zbudowany w 813 roku, zrekonstruowany w 1741 roku, podobno z zachowaniem pierwotnego stylu, stąd uważa się go za budynek oddający ducha dawnych epok. Z głównego budynku świątyni Chukondo zbudowanej przez Fujiwarę Fuhito w 710 roku pozostały jedynie fundamenty. Obecny budynek pochodzi z 1813 roku. Podobnie inne budowle. Jako najbardziej bliskie oryginałom uważa się: pawilon Tokondo pobudowany przez cesarza Shomu i rekonstruowany ostatni raz w 1415 roku oraz Południowy Okrągły Pawilon.

Jednak może największym skarbem Kofukuji jest Homotsukan, czyli skarbiec przyświątynny. Liczba eksponowanych dzieł sztuki przytłacza. Najstarszą rzeźbą jest fragment posaągu Buddy Yakushi. Cała statua liczyła sobie kiedyś dwa i pół metra. Odlany w brązie w 685 roku pierwotnie stał w świątyni Yamadadera, a od 1185 roku w Kofukuji. Tutaj uległ zniszczeniu podczas pożaru w 1411 roku. Uratowano jedynie niemal metrową głowę. Techniką suchej laki - kanshitsu wykonano grupę ośmiu niebian Hachibushu wymienionych w Sutrze Lotosu. Mają one, poza jedną, z której ocalała tylko głowa i fragment torsu, od 140-u do 160-iu centymetrów wysokości.


Słynna pagoda Kofukuji
Zdjęcie z http://www.gutierrezhiller.com/

Słynną statuą jest Ashura - wizerunek sześciorękiego chłopca o trzech twarzach. Także niezwykła jest Senju - Kannon, czyli Tysiącręka Kannon. Rzeźba bogini ma 5,24 metra. Otacza jaą las czterdziestu rąk, z których każda trzyma jakiś atrybut. Wykonano ja w drewnie powleczonym laką i pozłacanym w okresie Kamakura. Prawdopodobnie za cały proces stworzenia tak wyjątkowego odbicia postaci Kannon odpowiadał słynny rzeźbiarz Kaikei. Unkei, inny artysta z okresu Kamakura stworzył posąg wielkiego bodhisattwy Miroku. Jego zaś syn Jokei wyrzeźbił delikatnego i wytwornego młodzieńca Bontena. Grupa Sześciu uczniów Buddy została wykonana także techniką kanshitsu. Wcześniej było tych postaci 10, ale ocalała tylko szóstka. Z ww. grupą Hachibushu wiąże ich metoda wykonania, jednakże postacie są znacznie bardziej zindywidualizowane. Czterej Generałowie (Królowie) Nieba są reprezentowani w Kofukuji przez dwie grupy. Jedna wcześniej stała w budynku Hokuendo. Wykonane w technice kanshitsu mają ok. półtora metra, a przedstawieni zostali jako srodzy wojownicy depczący stopami złe istoty. Druga grupa pochodzi z okresu heian i wykonano je w drewnie, powlekając potem laką i malując. Technika takiej rzeźby nazywa się ichiboku.

Tak możnaby wymieniać długo. Bardzo wiele z tych rzeźb, a wszystkie wymienione, należą do skarbów narodowych albo ważnych zabytków kultury. Niewiele jest bowiem tak wspaniałych skarbców, jak ten, posiadany przez świątynię Kofukuji.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 17.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij