Nara - Kasuga-taisha

Kasuga-taisha to chram shintoistyczny położony u podnóża góry Mikasa-yama. Około 30 budynków należących do tego przybytku tonie przez trzy pory roku w rozmaitych barwach kwiatów, krzewów i drzew. Kasuga-taisha liczy sobie 1200 lat. Ponoć po założeniu Nary, bóstwo Takimikazuchi przeniosło się tutaj z chramu Kashima w prefekturze Ibaraki. Ponieważ Takimikazuchi odbył swoja drogę na danielu, właśnie to zwierzę zostało uznane za święte i otoczone czcią. Kiedy nastąpiła owa przeprowadzka, nie wiadomo, natomiast otwarcie nowego domu dla bóstwa nastąpiło 9-tego dnia 11-tego miesiąca 768 roku. Przy czym Takimikazuchi nie wprowadził się sam. Obok niego zamieszkali w identycznych domkach: Futsunushi, Amenokoyane oraz szlachetna małżonka Amenokoyanego, pani Hime. Powstało więc poczwórne sanktuarium. Bóstwa odbierające hołdy w Kasuga-taisha uznano patronami Nary, dlatego też chram miał bardzo możnych protektorów z cesarzami włącznie.

kasuga-taisha1.jpg
Kasuga-taisha
Zdjęcie ze strony http://www.op97.org/cyberteen/2004/spring/kasuga/

Wydawałoby się, że po przeniesieniu stolicy do Kioto kariera Kasuga-taisha odejdzie w zapomnienie. Jednakże tak się nie stało dzięki temu, że Amenokoyanego Fujiwarowie uznawali za swojego przodka i opiekuna. Przypomnijmy zaś, że Fujiwarowie nie tylko zdominowali rządy przez następne 250 lat, ale spokrewnili się z rodem cesarskim w sposób, jaki nie miał wcześniej precedensu w historii Japonii, ani nie był powtórzony później przez żaden ród możnowładczy. Wszystkie niemal najważniejsze cesarskie żony i konkubiny to z domu Fujiwarówny, dlatego ród cesarski także roztaczał protekcję nad charmem. Zresztą, do tej pory istnieje symboliczny dowód tego patronatu. Rok w rok od 850 roku 13 marca odbywa się festiwal Kasuga-matsuri, na który zawsze przybywa specjalny posłaniec cesarza. Kiedyś przybywał wozem zaprzężonym w woły, obecnie nowoczesność ma swoje prawa, jednak identycznie jak przed wiekami, wysiada on dokładnie przed drugim tori powtarzając historyczny rytuał identycznie, jak jego poprzednicy sprzed setek lat.

Kasuga to miejsce nie tylko piękne, ale także pełne zabawy. Odbywa się tutaj prawie 20 wielkich festiwali. Który z nich jest najwspanialszy? Trudno powiedzieć, może, wspomniany wcześniej, Kasuga-matsuri? W grudniu odbywa się inny słynny festiwal Wakamiya-matsuri lub on-matsuri, ku czci syna Amenokoyanego, który ma domek na terenie kompleksu, jednakże nie połączony z pierwotnymi czterema przybytkami. Od nich można tam dojść drogą Oaimichi otoczoną latarniami. Kasuga zresztą w ogóle jest słynna ze swoich latarni. Kamiennych stojących jest tam koło tysiąca, a wiszących brązowych oraz drewnianych tysiąc sześćset. Zapalane wszystkie są one jedynie w lutym - na początek japońskiej wiosny, oraz15-ego sierpnia.

kasuga-taisha2.jpg
"Święte dziewice" miko. Wykonywane przez nie tańce kagura stanowią jedną z największych atrakcji festiwalowych
Zdjęcie ze strony http://www.uchiyama.nl/fotogalerij/ngnarakasuga.htm

Jak zostało wyżej wspomniane bóstwo Takimikazuchi przybyło do chramu Kasuga na danielu, dlatego tez zwierzęta te były czczone w Nara. Przez setki lat działo im się dobrze, skoro nawet wielcy ministrowie, co wiemy z pamiętnika Fujiwara Ietady z XI-ego wieku, składali przed nimi pokłony. Jednakże kiedy nastały walki, a ludziom zaświecił w oczy głód, daniele zaczęto ukradkiem zabijać. Chcąc temu zapobiec władze wydały w 1567 roku specjalne zarządzenie, grożąc okrutną śmiercią tym, którzy przyprawiliby daniela o śmierć. Karze takiej podlegały nawet małe dzieci i nieraz była ona na nich wykonywana, jak dowodzą zapiski w Kronikach klasztoru Kofukuji. Po Rewolucji Meji wycofano się z dawnych kar i przepisów.

kasuga-taisha3.jpg
Daniele w parku
http://www-astro.physics.ox.ac.uk/~mlanger/Nara/6.html

Obecnie daniele żyją spokojnie w parku Rokuan o wielkości 1250 akrów. Nietykalne, chodzą sobie pomiędzy turystami próbując wydębić jakiś poczęstunek. Festiwalem w chramie Kasuga powiązanym z danielami jest październikowe święto przycinania rogów. Podczas wiosennych godów daniele walczą ze sobą, a ciosami ostrych rogami nierzadko żądają sobie bardzo poważne obrażenia. Zresztą, nawet turyści maja zalecaną ostrożność w tym okresie. Dlatego też corocznie stępia się im rogi, a z czasem ta czynność obrosła ceremoniami, aż przekształciła się w huczna uroczystość.

Chramowi Kasuga podlega Sajo (Unerne)-jinja znajdujący się także w Narze przy jeziorze Sarusawa-ike. Liczony według księżycowego kalendarza 15-ego dnia 8-ego miesiąca festiwal organizowany właśnie przez Sajo (Unerne)-jinja przyciąga także wielu turystów. Główne uroczystości odbywają się wieczorem i nocą na i przy jeziorze. Pływające tratwy, mnogość lam, tańce miko, barwne stroje z dawnych epok, muzyka etc., wkomponowane w piękno jeziora sprawiają, że ceremonie oglądają tłumy widzów.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 11.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij