Nanzan

Potężny przed wiekami zamek Nanzan na południu Okinawy jest nazywany także Ozato, jako że znajduje się we wsi o tej nazwie. Samo nan-zan oznacza górę na południu, zaś w chińskich ideogramach może mieć także znaczenie południowej części wyspy. Obecnie z owej góry niewiele zostało, a na miejscu dawnej potężnej twierdzy stoi szkoła, jednak w przeszłości Nanzan był zamkiem, który najdłużej opierał się Sho Hashiemu. Pierwszym znanym władca Nanzan był Sho Sato, panujący w latach 1380-1396. Chińska księga "Minjitsu roku "informuje, że przybyły na dwór cesarski poseł Sho Sato przywiózł kalendarz i jedwabie.

nanzan1.jpg
Ruiny Zamku Nanzan
Zdjęcie ze strony www1.linkclub.or.jp/~jsr/plog/

Takich poselstw Sho Sato wysłał co najmniej osiem. Także w 1392 roku do poselstwa dołączono kilku studentów, którzy mieli wzbogacić swoją wiedzę korzystając z nauki chińskich mędrców. Oprócz Chin rozwijano także kontakty handlowe z innymi krajami dalekiego wschodu. Później w latach 1396-1404 istnieje pustka w zapisach dotyczących Nanzan, natomiast w 1404 roku władzę nad zamkiem przejął kuzyn Sho Sato O-o Sho. Być może był on synem O Eishi, który był wujem Sho Sato i, prawdopodobnie, władcą niedalekiego zamku Zae-se. O-o Sho kontynuował linię rządów Sho Sato podtrzymując stosunki handlowe z Chinami aż do 1414 roku, kiedy to został zabity przez własnego brata Tabuchiego. Tabuchi, także wiązał się z Chinami poprzez kolejne wyprawy handlowe, jednak, jako władca, popisał się totalna bezmyślnością. Jego klęska z Sho Hashim była spowodowana zupełnym brakiem wyobraźni. Sho Hashi, mający cała Okinawę bowiem ani myślał tracić ludzi na zdobywanie potężnej twierdzy.


nanzan2.jpg
Ruiny Zamku Nanzan
Zdjęcie ze strony www1.linkclub.or.jp/~jsr/plog/

Zaproponował Tabuchiemu, że przekaże mu wspaniały dar w postaci złotego belbo (parawanu) w zamian za źródło rzeki Kadeshi (Kadeshigawa), znajdujące się tuz pod murami zamku i zaopatrujące w wodę większość mieszkańców Nanzan. Tabuchi, któremu parawan się spodobał, wyraził zgodę, a Sho Hashi natychmiast ustanowił przy źródle straż, żądając lojalności od każdego, kto chciałby z niego korzystać. Oczywiście, udało mu się dzięki temu pozyskać znaczną część ludności, tak, ze kiedy Tabuchi zorientował się, co się dzieje, było już za późno, a jego osłabione, pozbawione wsparcia mieszkańców wojska zostały bez problemu pobite. Sho Hashi po bitwie o Nanzan stał się królem Ryukyu, łącząc pod swoim władaniem wszystkie prowincje Okinawy i część mniejszych wysp Archipelagu Ryukyu.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 26.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij