Maj z kinem Kurosawy

SUROWE ZASADY. MAJ Z SAMURAJAMI KUROSAWY W ALE KINO!

Kanał filmowy ale kino! zaprasza w maju na cztery filmy Akiry Kurosawy.

Akira Kurosawa, pochodzący z samurajskiej rodziny malarz i filmowiec, był człowiekiem oszczędnym w słowach. Mówił, że jego twórczość wyjaśnia wszystko lepiej niż on sam. W 1951 roku, swoim rewelacyjnie przyjętym, nagrodzonym Złotym Lwem i Oscarem "Rashomonem" przebił mur, jaki hermetyczne powojenne kino japońskie dzielił od reszty świata. Zmęczona rycerzami, szpiegami, detektywami i kowbojami publiczność, zakochała się w honorowych, choć bezwzględnych samurajach, którzy stali się nowymi bohaterami masowej wyobraźni. W maju w cyklu "Surowe zasady" ale kino! przedstawi cztery filmy: "Ukryta forteca" (1958), "Tron we krwi" (1957), "Straż przyboczna" (1961) i "Sanjuro - samuraj znikąd" (1962).

"Ukryta forteca" zaskoczyła wielbicieli Kurosawy komediowym tonem. Opowieść o zdanej na trzech mężczyzn, uciekającej przed śmiercią księżniczce z rodu samurajów jest najzabawniejszym filmem w karierze Kurosawy. Do czerpania inspiracji z "Ukrytej fortecy" przy realizacji "Gwiezdnych wojen" mówił niejednokrotnie George Lucas.
premiera: poniedziałek, 8 maja, godz. 20:00

W "Tronie we krwi" Kurosawa, po sukcesie "Rashomona" nazywany "Dostojewskim japońskiego kina", udowadnia, że równie dobrze radzi sobie z adaptacjami dramatów szekspirowskich. Zrealizowany z nadzwyczajnym wizualnym rozmachem "Tron we krwi" to tragiczna historia Makbeta przeniesiona do XVI-wiecznej, rozbitej dzielnicowo Japonii. premiera: poniedziałek, 15 maja, godz. 20:00

"Straż przyboczna" z kolei to apokaliptyczna wizja współczesności ubrana w historyczny kostium. Jeden z najwybitniejszych filmów Kurosawy opowiada o samuraju Sanjuro, który sprytem oczyszcza wieś z dwóch wrogich gangów.
premiera: poniedziałek, 22 maja, godz. 20:00

Dalsze losy cynicznego, ale w głębi duszy szlachetnego rycerza Kurosawa opowiada w "Sanjuro - samuraj znikąd" (1962,), w którym bohater pomaga grupie młodych samurajów-rewolucjonistów odeprzeć atak wrogich wojowników.
premiera: poniedziałek, 29 maja, godz. 20:00

Każdy z filmów zostanie wyemitowany na antenie ale kino! kilkakrotnie. Żeby sprawdzić daty kolejnych emisji zajrzyj na http://www.alekino.pl.

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 26 kwietnia 2006

Autor: Vivi
Data dodania artykułu: 05.05.2006
Data modyfikacji artykułu: 05.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij