Kioto - Sanjusangendo

Świątynia buddyjskiej sekty tendai-shu, rzeczywiście nazywająca się Rengeoin. Jego popularna nazwa Sanjusangendo oznacza Pawilon z 33-ema Przęsłami. 33 jest bowiem dla buddyzmu świętą liczbą. Bowiem wierzą oni, że ich mistrz chroni ludzkość objawiając się w 33-ech różnych postaciach. Tendai-shu opiera się na "Myoho - ren - ge - kyo", czyli "Sutrze Lotosu Przedziwnego Prawa". Istotą osiągnięcia stanu oświecenia jest dla wyznawców tendai uzmysłowienie sobie identyczności wszystkich elementów wszechświata, natomiast do osiągnięcia stanu Buddy trzeba się wyzbyć przywiązania do wszelkich aspektów istnienia.

sanjusangendo1.jpg
Główny hall świątyni
Zdjęcie z http://www.galenfrysinger.com/sanjusangendo_temple_kyoto_japan.htm

Świątynia Sanjusangendo wzniesiona została w 1164 roku. Pobudował ją Taira no Kiyamori dla eks cesarza Go-Shirakawa, poświęcona natomiast została bogini Kannon. Stał w niej pierwotnie posąg Buddy oraz tysiąc złoconych rzeźb bogini Kannon. Niestety, niespełna sto lat po akcie budowy, w 1249 roku, budowla uległa destrukcji podczas pożaru. Odbudowywano ja do 1266 roku na polecenie cesarza Go-Fukakusa, jednak jednocześnie poddano pewnym zmianom. Posąg centralny Buddy zastąpiono trzymetrową statuą Tysiącrękiej Kannon, Kannon-Bosatsu, wykonaną przez słynnego Tankei. Obydwie strony głównego posagu zajęło ustawionych w 10-iu rzędach 1001 rzeźb Tysiącrękiej Kannon. 124 to oryginały pochodzące z okresu założenia świątyni, pozostałe wykonano w okresie Kamakura. Posagi boczne mają ok. 170 cm wysokości każdy i są pokryte złotem listkowym. Za halą wzdłuż korytarza stoi kolejne 28 posagów bóstw podległych Kannon mających oczy zrobione z kryształu, stworzonych przez artystów szkół mistrzów Unkei i Tankei.

sanjusangendo2.jpg
Główny posąg Tysiącrękiej Kannon
Zdjęcie z http://www.galenfrysinger.com/sanjusangendo_temple_kyoto_japan.htm

Natomiast w głównej sali znajdują się kolejne posągi Fujina - bóstwa wiatru i Raijina - bóstwa Pioruna. Cały ten rzeźbiarski, niesamowity zbiór znajduje się w wielkim budynku Sanjusangendo o długości 118 metrów i szerokości 16 metrów.

sanjusangendo3.jpg
1001 posągów Kannon-Bosatsu w głównym hallu
Zdjęcie z http://www.galenfrysinger.com/sanjusangendo_temple_kyoto_japan.htm

Ciekawym wydarzeniem związanym z przybytkiem jest rokroczny pokaz łuczniczy odbywający się 15 stycznia. Stanowi od pamiątkę dawnych zawodów przeprowadzanych wzdłuż galerii świątyni na zewnątrz od 1606 roku. Strzelcy siedzący po jednej stronie świątyni strzelali próbując osiągnąć nastopny koniec. Dysponujemy nawet nazwiskiem rekordzisty wszechczasów. Został nim Wasa Daihachiro, który w 1686 roku wypuścił aż 13053 strzały, spośród których 8133 osiągnęło północny kraniec świątyni.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 15.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij