Kioto

Jesteś głąbem, jeżeliś nie widział Aten,
Osłem, jeżeli widziałeś i nie podziwiałeś,
Jeżeliś je natomiast z własnej woli opuścił - jesteś wielbłądem


Przysłowie starożytnej Grecji, które równie dobrze pasuje do Kioto.


Kioto jest niezwykłym miastem. Doskonale zdaję sobie sprawę, że chcąc choć troszeczkę przybliżyć dawną stolicę Japonii trzebaby było napisać co najmniej kilkanaście obszernych artykułów, a i tak nie wyczerpałoby się tematu. To obecnie wielkie, półtoramilionowe (większość stanowią kobiety) miasto, którego zabytki liczy się na tysiące, a sama historia sięga 1200-u lat, do 794 roku, kiedy to utworzona została nowa stolica pod nazwą Heian-kyo, czyli Miasto Pokoju. Jednakże z czasem przyjęła się nazwa Kioto, która oznacza po prostu stolicę. Obecnie splata się tu przeszłość z teraźniejszością. Aczkolwiek trzeba pamiętać, ze Kioto było wielokrotnie niszczone. Fakt, ze jakąś budowla sięga swoja przeszłością do epoki Heian nie oznacza, że wtedy została pobudowana. Dawna Heian-kyo pozostała tylko jako fragmenty fundamentów, czy tablice pamiątkowe. Najstarszy zaś budynek faktycznie istniejący pochodzi z roku 1227. Doskonałym przykładem jest tutaj najsłynniejszy prawdopodobnie budynek Kioto: pagoda w Toji. Pobudowana oryginalnie w 826 roku, pięć razy była niszczona i odbudowywana pieczołowicie. Rekonstrukcję, którą obecnie można oglądać, wzniesiono w 1643 roku. Ponoć pagodę odwzorowywano na zniszczonych poprzedniczkach, jednakże nie stanowiło to reguły. Nowe epoki oznaczały nowe prądy myślowe, architektoniczne, nowe wizje sztuki, dlatego też często wygląd odbudowywanych świątyń czy zamków nieco się odmieniał. Pielęgnowano jednakże to co najważniejsze, dawne tradycje i rytuały, dlatego też często są one znacznie starsze od budowli, z którymi są związane.

kioto1.jpg
Dwa symbole Kioto: pagoda Toji, najwyższa w Japonii, oraz Kyoto Tower
Zdjęcie z http://www.city.kyoto.jp/koho/eng/

Kioto obecnie składa się z 11-u dzielnic. Od swoich tokijskich odpowiedniczek różnią się przede wszystkim sposobem administrowania: nie są bowiem wydzielonymi jednostkami, no i, oczywiście, wielkością. Chociaż to ostatnie to sprawa dość trudna, ponieważ dzielnice Kioto są bardzo różne wielkościowo:
- Fushimi-ku (61,62 km2), gdzie niegdyś Hideyoshi zbudował olbrzymi zamek, także w tej dzielnicy mieści się słynny chram Fushimi Inari-taisha, do którego prowadzą tysiące bram tori. Znana jest także z charakterystycznego smaku wody wykorzystywanego przy produkcji sake,
- Higashiyama-ku (7,46 km2), oddzielona od większości miasta rzeką Kamo znana jest ze świątyń buddyjskich: Eikando Zenrinji, Ginkaku-ji i Nanzenji,
- Kamigyo-ku (7,11 km2) z pałacem cesarskim, chramem Kitano Tenmangu, chramem Seimei i słynnym okręgiem producentów tkanin Nishijin,
- Kita-ku (94,92 km2),
- Minami-ku (15,78 km2),
- Nakagyo-ku (7,38 km2), której nazwa oznacza Centralny Stołeczny Dystrykt. Trzy spośród najważniejszych miejskich festiwali: Aoi, Gion i Jidai można obserwować właśnie tutaj,
- Nishikyo-ku (59,2 km2),
- Sakyo-ku (246,88 km2),
- Shimogyo-ku (6,72 km2),
- Ukyo-ku (74,27 km2),
- Yamashina-ku (28,78 km2).

kioto2.jpg
Dzielnice Kioto
Zdjęcie z http://www.city.kyoto.jp/koho/eng/

Fakt, że wymieniłem przykładowe zabytki kilku dzielnic nie oznacza, że w pozostałych ich nie ma. Kioto to ok. 3000 świątyń i chramów. Wraz z pozostałymi obiektami historycznymi są rozmieszczone po całym mieście. Każda z 11-u dzielnic kryje w sobie uroki. Być może, zresztą, 12-ą dzielnicą jest Keihoku-cho, jednak na stronie miasta Kioto odnalazłem tylko informacje, że są plany wcielenia jej, jako kolejnej dzielnicy, natomiast nie znalazłem potwierdzenia ich realizacji. Pierwotnie w 1889 roku Kioto liczyło 29,77 km2. stopniowo dołączano przez stulecie okoliczne wioski i miasteczka co sprawiło, że łączny teren miasta to obecnie 610,22 km2. (gdzie indziej znalazłem wartość 827.90 km2, co może jest jakimś potwierdzeniem o włączeniu Keihoku-cho)
Wróćmy jednak na do przeszłości. Jak wiadomo, cesarze przenieśli stolicę z Nary głównie w celu uwolnienia się od rosnącego wpływu kleru buddyjskiego. Rzecz jasna, miejsce wyznaczyli geomanci zgodnie z najlepszą sztuką chińską, jednakże można przypuszczać, że o wszystkim zadecydowało centralne położenie terenu, na którym pobudowano stolicę.

kioto3.jpg
Położenie Kioto (ok. 135 stopni długości wschodniej, 35 stopni szerokości północnej)
Schemat z http://www.city.kyoto.jp/koho/eng/

Jeżeli odejmiemy całą północ, którą dopiero podbijano, słabo zresztą zaludnioną, to zobaczymy, ze Heian-kyo było położone w centrum kraju, w rejonie dogodnym do kontrolowania wszystkich prowincji. Klimat także niezły, dostawy wody zapewnia kilka rzek, które także częściowo wyznaczały granice miasta: na wschodzie Kamo, a na zachodzie Katsura.

kioto4.jpg
Zabytki Kioto wpisane na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO
Plan z http://www.city.kyoto.jp/bunshi/bunkazai/sekaiisan-e.htm

Dlatego decyzja cesarza Kanmu wydaje się całkiem rozsądna. Heian-kyo było bardzo podobne do Nary: zbudowano je na planie prostokąta. Na północy znajdował się pałac cesarski, owe Daidairi, od którego biegła główna ulica miasta Suzaku-oji kończąca się przy Bramie Rashomon. Równoległe do niej arterie zwano oji (duże ulice) oraz koji (małe ulice). Wszystkie biegły mniej więcej na linii północ - południe, natomiast przecinało je pod katem prostym 9 alei. Także istniały tutaj dwa rynki: wschodni i zachodni oraz dwie świątynie, których fortyfikacje miały strzec miasto od wschodu i zachodu. Tyle, że w porównaniu do Nary przesunięto je (Toji i Saiji) bardziej na południe. Co ciekawe, identycznie jak poprzednio Ukkyo - Prawa Stolica na zachodniej części od ulicy Suzaku-oji była słabo niezamieszkana i rychło popadła w ruinę zmieniając się częściowo w połacie nieużytków, natomiast Sakyo - Lewa Stolica po wschodniej części rozwijała się znakomicie. W X wieku ekspansja miasta przekroczyła rzekę Kamo Przeważnie zasadą było, że stawiano jakąś siedzibę arystokratyczną lub świątynię, wokół niej zaś wyrastały następne budowle. Ponoć pierwszym budynkiem za rzeką Kamo była świątynia Hossho-ji. Potem nastąpiła rozbudowa w kierunku północnym. Wojna Onin zniszczyła Kyoto tak, iż ocalało jedynie kilka dzielnic na północ od terenu cesarskiego. Odbudowane po tej destrukcji miasto miało już inny kształt, zaś jego centrum stało się Daidairi. Przebudowy dokonał także Hideyoshi. Obecnie Kioto, jak to widać było na planie, rozciągnięte jest z północy na południe. Szczególnie postępuje rozbudowa na południe, ponieważ we wszystkich innych kierunkach pewien problem sprawiają góry. Suzaku-oji już nie istnieje i zachowała się jedynie w miejscowych nazwach. Centralną ulicą obecnie jest Karasuma, natomiast najruchliwszą Kawaramachi położona równolegle do rzeki Kamo, lecz oddzielonaj od niej jednym zespołem bloków.

kioto5.jpg
Rytuały festiwalu z pochodniami Kurama
Zdjęcie z http://www.kyoto-np.co.jp/kp/english/photos/festivals/fire_e4.html

Kioto to oaza dla historyków i turystów. Zwłaszcza ci z zagranicy coraz częściej przybywają podziwiać piękno dawnej stolicy. Spośród wielu pięknych zabytków niektóre zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Ludzkości UNESCO:

 • Kamowakeikazuchi-jinja w Kita-ku,
 • Kamomioya-jinja w Sakyo-ku,
 • Kyo-o-gokoku-ji (To-ji) w Minami-ku,
 • Kiyomizu-dera w Higashiyama-ku,
 • Enryaku-ji w Sakyo-ku,
 • Daigo-ji w Fushimi-ku,
 • Ninna-ji w Ukyo-ku,
 • Byodo-in w Uji,
 • Ujigami-jinja w Uji,
 • Kozan-ji w Ukyo-ku,
 • Saiho-ji (Koke-dera) w Nishigyo-ku,
 • Tenryu-ji w Ukyo-ku,
 • Rokuon-ji (Kinkaku-ji) w Kita-ku,
 • Jisho-ji (Ginkaku-ji) w Sakyo-ku,
 • Ryoan-ji w Ukyo-ku,
 • Hongwan-ji w Shimogyo-ku,
 • Nijo-jo w Nakagyo-ku.

Jak widać, sporo tego. Czwarta część z nich potrafiłaby dowolnemu miastu zapewnić opinię metropolii turystycznej, natomiast Kioto oferuje je wszystkie dokładając masę innych wspaniałości, które chociaż nie zostały ujęte na liście UNESCO, są niezwykle piękne i warte obejrzenia. Dodajmy do tego muzea. Dodajmy do tego najsławniejsze w Japonii ogrody. Dodajmy do tego najdawniejsze dzielnice gejsz: wiecznie rywalizujące ze sobą Gion i Pontocho. Dodajmy olbrzymie festiwale mające niewiele sobie równych w świecie: Jidai, Aoi, Kurama i Gion. Dodawać tak można bardzo długo, ale chociażby z tej krótkiej wyliczanki widać, ze Kioto to miejsce wyjątkowej urody na skale światową.

kioto6.jpg
Instytut badań wysokich technologii w Kioto
Zdjęcie z http://www.city.kyoto.jp/koho/eng/

Dawna stolica Japonii harmonijni łączy w sobie dawna tradycję i najnowocześniejszą technologię oraz naukę. Uniwersytet Kioto cieszy się opinią jednego z najlepszych w Japonii. Miasto to więc nie stało się swego rodzaju osadą spragnionych wiedzy o przeszłości osób, które nie mogą sobie znaleźć miejsca we współczesnym świecie. Kioto posiada bogactwa historii, jednak to także wielka, prężnie rozwijająca się metropolia, pełna rozmachu i nowoczesności.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 04.01.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij