Kendo kata

sw9.jpgHistoryczne tło kendo kata.
We wczesnych latach japońskiej historii bogu (zbroja używana w kendo) nie było jeszcze rozpowszechnione. W owym czasie w japońskiej szermierce używano ostrych mieczy lub bokuto (drewnianego substytutu stalowego miecza). Pojedynki szermierzy często kończyły się śmiercią jednego z nich. Nie było to nic niezwykłego, bo celem starcia dwóch samurajów często było zabicie przeciwnika.. Były to czasy niepokoju i ciągłych walk wielkich rodów o władzę nad krajem. Czasami jednak jeden z walczących był niechcący raniony lub nawet zabity w pojedynku, który nie miał na celu uśmiercenie przeciwnika, a jedynie próbę umiejętności. W 1600 roku sytuacja w Japonii ustabilizowała się, a kraj został zjednoczony i rządzony przez jednego władcę. Odtąd ród Tokugawa rządził niepodzielnie przez ponad 250 lat. Nastały czasy rozkwitu poezji, literatury, teatru i innych sztuk pięknych. Miecz coaraz częściej ogrywał rolę ceremonialną a nie oręża na polu walki. Pozostał jednak symbolem warstwy samurajów i był nadal noszony z dumą u pasa. W końcu kenjutsu zaczęło powoli przekształcać się w bardziej bezpieczną dyscyplinę jaką jest po dziś dzień kendo. Na drodze ewolucji dodawano kolejne ochraniacze ciała: do (ochraniacz tułowia), kote (rękawice), men (służący do ochrony głowy) oraz tare (ochranaicz podbrzusza).

Na początku praktyka kendo opierała się wyłącznie na ćwiczeniach kata czyli powtarzaniu z góry określonych ruchów. Każda ze szkół kenjutsu stworzyła swoją własną, unikalną gamę ćwiczeń kata. Każda z tych szkół była dumna ze swego stylu i własnych technik treningowych. Trzon ćwiczeń przy użyciu miecza był ściśle przestrzeganą tajemnicą. Pilnowano, aby żadna z konkurencyjnych szkół nie podpatrzyła unikalnych form kata. Chcąc dostąpić tych najbardziej skrywanych tajemnic należało wykazać się wystarczająco długim stażem w obrębie danej szkoły.

Po pewnym czasie wprowadzono zbroję i shinai (bambusowy miecz) do ćwiczeń uchi tachi oraz do ćwiczeń ataku. Jednak kata pozostawało nadal pierwszym etapem nauki kendo. Dopiero potem następowało wtajemniczenie w trening z shinai oraz walkę.

Do końca trwania okresu Edo (panowanie dynastii Tokugawa) wielu mistrzów kendo wzbogaciło treningi o swoje własne kendo kata.

Powstanie współczesnego kendo kata
sw10.jpgUjednolicenia kendo kata dokonała japońska policja łącząc elementy wielu szkół kenjutsu w jedną całość. W epoce Meiji kendo stało się przedmiotem nauczania w szkołach japońskich. Jako pierwsza powstała szkoła Butoku Gakkou. To przyczyniło się do rozpowszechnienia nowej dyscypliny. Jednocześnie należało ujednolicić standardy w kendo wliczając w to też kendo kata. Japoński minister edukacji - Mombusho, utworzył komisję mającą na celu rozpowszechnienie jednego wzoru kendo kata w całym kraju. W skład komisji weszło 23 ekspertów z różnych szkół kendo.

Za panowania cesarza Taisho, w roku 1912 Nihon Teikoku Kendo Kata lub Wielkie Cesarskie Kendo Kata zostało ukończone. Ostatecznie powstało 7 form przy użyciu długiego miecza (katana) i 3 formy z krótkim mieczem (wakizashi).

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 13.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij