Katsuren

Wzniesiony w okręgu Katsuren na półwyspie Katsuren (środkowo-wschodnia Okinawa) zamek, którego potężne ruiny budzą szacunek do dziś dnia, nawiązuje swą historią do legendy Amamiku oraz Ten-son-shi, która była wspomniana przy zamku Nakijin. Ponoć pierwszym władcą Katsuren był piąty syn pierwszego króla Chuzan, jednak najpopularniejszym panem na zamku Katsuren był Amawari, żyjący w XV-ym wieku - król wieśniaków. Amawari był ponoć chorowitym dzieckiem, którym zajmowali się rodzina i wieśniacy. Jednak osierocony, gdy nie miał kto nad nim sprawować opieki musiał się sam zająć sobą. Surowe życie, jakie odtąd rozpoczął, nie tylko nie osłabiło go jeszcze, ale wręcz wzmocniło. Powoli Amawari mężniał, aż stał się niezwykle silnym mężczyzną, ale także dobrym i inteligentnym. Obserwując siec pająka wpadł na pomysł konstrukcji sieci na ryby. Odtąd łowił tym sposobem dzieląc się nadwyżkami żywności z wieśniakami. Nie zaniechał tego nawet, kiedy został przyjęty do służby na zamku, jako stajenny.

katsuren1.jpg
Ruiny zamku Katsuren położonego na szczycie wzgórza na półwyspie Katsuren.
Zdjęcie ze strony www.epinions.com/Katsuren_Castle_Japan

Jasne więc, że chłopi go uwielbiali. Razem z nimi opracował także plan pozbycia się z zamku władcy Mochizukiego Aji. Pewnego dnia, podczas pijackiej uczty, których organizowanie zdarzało się włodarzowi zamku, poinformował Mochizukiego Aji, że nagle pod mury przybyli wrogowie. Przestraszony Mochizuki wybiegł na wieże i zobaczył las pochodni. Byli to chłopi, którzy brali udział w planie Amawariego, jednakże Mochizuki tego nie wiedział. Wychylił się nieco z murów, ażeby się lepiej przyjrzeć, wtedy został wypchnięty przez Amawariego, który przejął władzę. Jakim był panem ów wieśniak-książę? "Odai ki" ("Kronika pokoleń królów") nazywa go tyranem i uzurpatorem, natomiast ludowe pieśni zawarte w księdze "Omoro" chwalą go niezwykle za rozum i odwagę. Realnie, Amawari musiał być człowiekiem niezwykłym, żeby z gminu wspiąć się na pozycje niemal udzielnego władcy. Więcej, jego działalność nie skończyła się na samym przejęciu rządów. Amawari rozwijał handel, unowocześniał rolnictwo. Ludność go popierała, za to się obawiali władcy innych prowincji, szczególnie jeden z następców Sho Hashiego na tronie Okinawy, Sho Taikyu. Ażeby powiązać ze sobą niezwykle utalentowanego pana Katsuren, oddał on Amawariemu własną córkę Fumeagari, jako małżonkę. Liczył na podporządkowanie sobie ambitnego nuworysza, jednak Amawari miał swoje własne plany. Budował silną pozycję, umacniał władzę zakładając, że w przyszłości może przejąć całą Okinawę. Król Sho Taikyu zaś wysłał swego najlepszego generała Gosamaru, by ten rządząc niedalekim zamkiem Nakagushiku miał pieczę nad wiernością włodarza Katsuren. Amawari na ten ruch odpowiedział świetną intrygą. Korzystając z faktu, że Gosamaru - znakomity wódz, polityk jednak prostolinijny, zaczął rozbudowywać przeciwko niemu armię udał się osobiście do króla i przekonał go, że to właśnie jego generał planuje rebelię. Szpiedzy wysłani przez władcę powrócili z wieścią potwierdzającą nowy pobór czyniony przez Gosamaru. Sho Taikyu rozdrażniony "dwulicowością" generała wysłał przeciwko niemu wojsko, którego wodzem mianował Amawariego. Ten zaś w 1458 roku zdobył zamek Nakagushiku. Gosamaru, który był całkowicie wierny królowi, nie chciał walczyć przeciwko armii swojego pana. Popełnił, rozgoryczony, samobójstwo, a wraz z nim część jego sztabu. Udało się natomiast uratować Morichice, trzeciemu synowi Gosamaru, który później został panem na zamku Tomi. Tymczasem jednak Amawari tryumfował i dalej rozbudowywał swoje wpływy. Jednakże żona, królewna Fumeagari, uciekła od niego i znając jego plany i intrygę przeciwko Gosamaru ujawniła je królowi. Ponoć samo ujawnienie miało dramatyczny przebieg. Królewna uciekła przy pomocy jednego z możnowładców Uni Uhugushiku, przy czym udało jej się zmylić tropy pościgu wysłanego przez męża.


katsuren2.jpg
Ruiny zamku Katsuren położonego na szczycie wzgórza na półwyspie Katsuren.
Zdjęcie ze strony www.okinawaindex.com

Początkowo król w ogóle nie chciał jej słuchać niezadowolony, że opuściła prawowitego małżonka. Dopiero, gdy Fumimaru usiłowała popełnić samobójstwo, Sho Taikyu przyjął ją i dowiedział się o intrygach Amawariego. Wysłał przeciwko niemu swoje wojsko dowodzone przez Uni Uhugushiku i Amawari, któremu nie udało się jeszcze skończyć przygotowań do walki, mimo dzielnego oporu, przegrał. Ostatecznie książę-wieśniak uciekał w przebraniu kobiety, jednak został rozpoznany we wsi Chatan magiri yama (Kadena) i zginął opodal Yomitan.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 26.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij