Japoński 600 fiszek Trening od podstaw

Najnowszy zestaw wydawnictwa Edgard do nauki języka japońskiego oparty jest na coraz bardziej popularnym systemie tzw. fiszek – czyli "karteczek" z odpowiednimi informacjami pozwalającymi na uczenie się i utrwalanie wiedzy.

W zestawie znajdziemy 600 dwustronnie zapisanych fiszek oraz kolejnych dwadzieścia pustych z miejscem na "twórczość własną" użytkownika zestawu. Znajdziemy również fiszki z listą znaków hiragany i katakany. Z punktu graficzno-estetycznego zestaw prezentuje się dobrze, fiszki są czytelne, omawiane słówko jest odpowiednio wytłuszczone, generalnie więc nie ma się do czego „przyczepić”. Dodatkowo słówka zostały pogrupowane w odpowiednie grupy tematyczne dzięki czemu zestaw jest całkiem uporządkowany. Jeśli chodzi o rzecz kluczową czyli zakres słówek, prezentuje się on solidnie, zawiera większość najważniejszego słownictwa, dodatkowo przykłady użycia słówek w zdaniach również są ciekawe i "życiowe". Większość przykładowych zdań zbudowana jest w oparciu o podstawowe struktury gramatyczne, dzięki czemu uniknięto zamieszania związanego z niektórymi mocno rozbudowanymi strukturami, które mogą przyprawić osobę początkującą o solidny ból głowy, chociaż kilka trudniejszych zdań również się na fiszkach pojawia.

W zestawie znajdziemy również kilka fiszek poświęconych zagadnieniom gramatycznym i znakom kanji. Tu mam pewne zastrzeżenia. Po pierwsze, dodatek gramatyczny jest raczej bardzo "symboliczny", powinien moim zdaniem zawierać przynajmniej wzmianki o wszystkich strukturach/formach, które są użyte w fiszkach, tak aby osoba ucząca się wiedziała dokładnie „o co chodzi”. Mam tu na myśli głównie czasowniki czy przymiotniki. Zdaję sobie sprawę, że zestaw koncentruje się na uczeniu słówek a nie na omawianiu gramatyki, jeśli jednak będziemy chcieli „przerobić” dokładnie przykładowe struktury zdaniowe, będziemy musieli wesprzeć się innymi źródłami .

Również dodatek z kanji wydaję się dodany trochę "na siłę". Skoro autorzy zdecydowali się na taki krok mogli chociaż zawrzeć wszystkie podstawowe znaki kanji z poziomu JLPT 5 (Japanese Language Proficiency Test – poziom 5 „podstawowy”), których w sumie jest około setki. A tak mamy trochę wybiórczą selekcję, np. są znaki kanji oznaczające zimę i wiosnę, ale nie ma już znaków dotyczących lata i jesieni, trudno więc stwierdzić czym kierował się tutaj wydawca. Nie ustrzeżono się też kilku "drukarskich chochlików".

Podsumowując cały zestaw fiszek – jeśli chodzi o słownictwo i przykłady, zestaw moim zdaniem spełnia swoją rolę i może pomóc osobie początkującej w opanowaniu podstawowego słownictwa. Natomiast jeśli chodzi o dodatki w postaci informacji gramatycznych i kanji, należy je raczej potraktować symbolicznie.

Japoński 600 fiszek Trening od podstaw
Wydawnictwo Edgard - http://www.jezykiobce.pl/

Autor: Tomasz Kajzerek
Data dodania artykułu: 28.03.2012
Data modyfikacji artykułu: 28.03.2012
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij