J-rockowi perkusiści - krótkie sylwetki (część 1)

W tym cyklu chciałbym przedstawić wam pokrótce najciekawszych perkusistów z różnych zespołów j-rockowych. Charakterystyki są krótkie i skupiają się głównie na stylu gry każdego bębniarza. Nie wiem, na ile będzie to dla was rekomendacją, ale dodam, że sam gram na tym instrumencie. Póki co, polecam część pierwszą! Miłego czytania!

Yoshiki Hayashi

Urodził się 20 listopada 1965 roku w Teteyamie (Chiba). Jeden z najbardziej znanych i podziwianych bębniarzy rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Lider legendarnego X-Japan, po jego rozpadzie pracował nad solowymi projektami, a także wspomógł zespół Globe. Grał również na pianinie oraz sporadycznie na gitarze. Jako perkusista, był zwolennikiem grania na dużej szybkości, z wykorzystaniem agresywnego brzmienia podwójnej stopy. W wielu utworach X-Japan (tych ostrzejszych, rzecz jasna) Yoshiki ukazuje swoje niewiarygodnie szybkie ręce, wykorzystując możliwości każdego bębna. Nie ogranicza się do pojedynczych schematów, nierzadko łamiąc stylizację w obrębie jednej piosenki. Takie zabiegi sprawiają, że Yo-san uważany jest za perkusistę nietuzinkowego, potrafiącego wycisnąć z instrumentu całą jego moc. Dla mnie, wzór do naśladowania w graniu mocniejszego rocka. Najciekawsze kompozycje: Rusty Nail, Art of Life oraz Desperate Angel.

Yukihiro Awaji


Urodzony 24 listopada 1968 roku. Do roku 1997 grał w zespole Die in Cries, aby później zostać członkiem popularnego bandu L`arc en Ciel (poprzedni bębniarz Sakura został aresztowany za posiadanie heroiny). Gra w bardzo ciekawym, "lekkim" stylu. Nie jest typem szpanera, który wali w co się da. Jego ścieżki są przemyślane, bardzo ładnie pokrywają się z resztą zespołu. Szczególnie zachwycać się można jego przejściami. Tak naprawdę, to ciężko napisać o nim coś więcej, bo jest po prostu profesjonalistą w każdym calu. Przykład rzetelnego, grającego z polotem i zachowaniem tzw. ładu i składu perkusisty.
I znów coś subiektywnego. Najciekawsze kompozycje: Honey, Stay Away oraz Sayonara.

Shinya Terachi

Data urodzenia: 24 luty 1978. Miejsce urodzenia: Osaka. Perkusista jednego z najbardziej znanych zespołów japońskich na świecie - Dir en Grey. Myślę, że tego zespołu przedstawiać nie trzeba (a nawet jak trzeba to zdradzę, że zamierzam coś o nim napisać w najbliższym czasie). Ich muzyka to coś na pograniczu gotyckiego metalu (?) i hardrocka. Shinya, pomimo swoich niewielkich rozmiarów, potrafi naprawdę nieźle dać czadu. Jest dobry w mrocznych klimatach, ale sprawdza się również w bardziej melodyjnym repertuarze (np. Yokan). Jeśli chodzi o jego charakterystykę gry na perkusji, to Shinya lubuje się, ogólnie rzecz biorąc, w nieregularnych rytmach. W praktycznie wszystkich utworach nie ucieka się do prostego grania na 4, ale kombinuje, zmienia, dzięki czemu kawałki DeG można rozpoznać po ścieżce perkusyjnej. Oprócz tego, jest świetnym technikiem - grając bardzo agresywnie zachowuje, nazwijmy to, "schludność". Moim zdaniem, najciekawsze kompozycje to: Kasumi, Cage oraz Keroido Milk.

Autor: HIROSHI
Data dodania artykułu: 09.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij