Iaido

Czym jest Iaido?

Iaido jest odmiana japońskiej szermierki, polegającą na wyciągnięciu miecza z pochwy, zadania cięcia od razu i w jednym płynnym ruchu schowaniu miecza do pochwy.

Większość treningu polega na ćwiczeniu układów zwanych kata. Polegają one na "walce" z wyobrażonym przeciwnikiem. W przeciwieństwie do Kendo nie używa się tu żadnej "odzieży" ochronnej. Trening Iaido nastawiony jest na ćwiczenie koncentracji i precyzji w wykonywaniu kata. Ponadto uczniowie ćwiczą kontrolę tak ciała jak i umysłu. Tak jak Kendo jest spadkobiercą szermierki stosowanej na polach bitew, tak Iaido ukazuje nam metody walki w każdej sytuacji dnia codziennego. Termin "Iai" został zaczerpnięty z japońskiego powiedzenia "Tsune ni ite, kyu ni awasu", które oznacza, że w każdym momencie, cokolwiek robimy powinniśmy być gotowi na każdą ewentualność.

Koncepcja: "Saya no uchi"

Wyrażenie "Saya no uchi" jest częścią dłuższego zdania "Saya no uchi de katsu". Oznacza ono zwycięstwo mieczem w pochwie - lub bardziej dokładnie, zwycięstwo bez obnażania miecza. Zadaniem Iaido jest bycie dyscypliną duchowego rozwoju. Trening z mieczem ma sta się sposobem na poprawienie swego wnętrza.

Podstawy:

Zanshin:
To słowo bardzo ciężko przetłumaczyć na język polski. Można by pokusić się o tłumaczenie tego jako odwaga, aczkolwiek nie jest to do końca dokładne. Zanshin to mianowicie postawa przyjmowana przed i w trakcie wykonywania techniki. Charakteryzuje się skupieniem, gotowością na wszelkie ewentualności.

Maai:
To odpowiedni dystans w trakcie wykonywania techniki

Metsuke:
To obserwacja przeciwnika. Generalnie można stwierdzić, że powinniśmy patrzeć tak aby widzieć całego przeciwnika. Nie koncentrujmy się na szczegółach takich jak ręce czy miecz przeciwnika.

Te no uchi:
To odpowiednie trzymanie miecza. Należy zwrócić szczególną uwagę na ruch dłoni na rękojeści miecza przy wykonywaniu cięć poziomych i skośnych. Pamiętać należy, że każde złe cięcie może doprowadzić do zniszczenia miecza (nie polecam popularnego w Europie "płazowania" mieczem - katana jest wrażliwa na tym punkcie)

Szczegóły techniczne:

Nie jest ważne jaki styl ćwiczymy. Każda forma Iaido składa się z kilku niezmiennych elementów, które są niejako wyznacznikami tej sztuki. Elementy te to po kolei, nukiuchi czyli wyjęcie miecza z pochwy i jednoczesne cięcie w odpowiedzi na niespodziewany atak. Kirioroshi czyli cięcie lub seria cięć zadanych przeciwnikowi, strzepnięcie krwi z ostrza miecza czyli chiburi i schowanie miecza czyli noto.

Nukiuchi

Pierwszy atak, nawet jedną ręką, powinien być kończący. Powinien sprawić że kirioroshi czyli kolejne cięcie nie będzie konieczne. Kont, wyczucie czasowe (timing), kontrola to elementy na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ćwicząc nukiuchi należy zachować prostą postawę oraz upewnić się czy kończymy cięcie stawiając jednocześnie przednią stopę na podłoże - to zapewnia odpowiednią siłę cięcia.

Kirioroshi

Japońskie powiedzenie mówi: jeśli ćwiczący nie skoncentruje się na kirioroshi to będzie tylko zabawa z mieczem. Jeśli ćwiczący nie będzie miał ducha walki to będzie tylko taniec z mieczem. Jeśli ćwiczący nie będzie napięty to będzie tylko zabawa

Chiburi

Strzepnięcie krwi z ostrza. Podczas chiburi i noto należy zachować zanshin.

Noto

W końcowej fazie każdej formy ćwiczący musi schować miecz do pochwy. Cała sztuka polega na dwóch elementach: po pierwsze miecz należy schować tak aby nie skaleczyć własnej lewej ręki która trzyma pochwę. Po drugie należy schować miecz nie patrząc na pochwę.

Zen Nihon Kendo Rinmei Seitei Iaido

sw4.jpg sw5.jpg sw6.jpgW tej chwili ćwiczonych jest 12 kata ustanowionych przez ZNKR (ostatnie dwa dodano na jesieni 2000r)

1. Ipponme - Mae - tniemy kirioroshi z pozycji seiza przeciwnika znajdującego się z przodu
2. Nihonme - Ushiro - kirioroshi z seiza w przeciwnika z tyłu
3. Sanhonme - Uke Nagashi - parujemy cięcie i tniemy kesa (skośnie) z lewej pozycj
4. Yonhonme - Tsuka ate - tniemy i pchamy dwóch przeciwników, jednego z przodu drugiego z tyłu. W pozycji seiza
5. Gohonme - Kesa giri - tniemy kesa (skośnie) przeciwnika zbliżającego się z przodu
6. Ropponme - Morote tsuki - tniemy i pchamy dwóch przeciwników. Jednego zbliżającego się z przodu, drugiego idącego za nami z tyłu
7. Nanahonme - Sanpo kiri - Tniemy trzech przeciwników. Jednego nadchodzącego z przodu a dwóch z lewej i z prawej strony
8. Hachihonme - Ganmen ate - niemy i pchamy dwóch przeciwników. Jednego zbliżającego się z przodu, drugiego idącego za nami z tyłu
9. Kyuhonme - Soete tsuki - pchamy w przeciwnika po prawej trzymając rękę w połowie ostrza naszego miecza
10. Jyupponme - Shiho kiri - cięcie w czterech kierunkach
11. Jyu-ipponme - Sou giri - tniemy wiele razy przeciwnika stojącego przed nami - forma zaporzyczona z Musoshinden-ryu zwana tam Sou Makuri
12. Jyu-nihonme - Nuki uchi - wycofujemy się i tniemy przeciwnika stojącego z przodu. Forma ze stylu Mugai znana jako Gyokkou

Autor: Shirokaze
Data dodania artykułu: 13.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij