Hokkaido, Japonia bez gejsz i samurajów

Długo nie miałem czasu aby w spokoju przeczytać tą książkę. Jak już znalazłem to ją po prostu pochłonąłem.

Świetna pozycja pokazująca nam spojrzenie na Japonię, a konkretnie na wyspę Hokkaido, oczami Polaków, którzy mieszkali lub obecnie tam mieszkają oraz Japończyków w ten czy inny sposób związanych z Polską. Zbiór reportaży szukający podobieństw z naszym krajem, a nie jak to zwykle w tego typu pracach widać, różnic. Klimat, natura i codzienność życia pokazująca cechy bliskie nam i naszemu krajowi.

Niezwykle interesująca jest pierwsza pozycja napisana przeszło 70 lat temu. Polski misjonarz opisuje Japonię niezwykle trafnie. Szczególnie prostymi słowami świetnie charakteryzuje Japończyków. Swoistą ciekawostką jest zachowanie przez redaktorów oryginalnej składni i ortografii z początku lat trzydziestych ubiegłego stulecia.

Pozostałe pozycje są napisane w miarę współcześnie. Ukazują nam nie tylko codzienność, ale i trochę historii, także opisy przyrody i co stanowi interesujący temat, Polonię naszą na Hokkaido. Każdy artykuł stanowi odrębną całość, jest pisany trochę innym językiem i ukazuje nam różne spostrzeganie tematu przez autorów.

Interesująca jest również szata graficzna. Czarna twarda okładka, duży, wygodny do czytania druk. Przedmowa i podziękowanie nie tylko w naszym języku, ale również po japońsku. Każdy reportaż posiada wstęp, także dwujęzyczny. Zamiast normalnych zdjęć mamy przed każdym rozdziałem przetworzone komputerowo fotografie. Prywatnie myślę, że kolorowe zdjęcia były by dużo ciekawsze. Na końcu znajdują się krótkie notki biograficzne wszystkich autorów opatrzone dodatkowo zdjęciami.

Jest to pozycja ciekawa. Dla każdego, kto interesuje się Krajem Kwitnącej Wiśni rzekłbym, prawie obowiązkowa. Rzadko się zdarza książka tak prawdziwie opisująca szarą codzienność i radość świętowania.

Praca zbiorowa pod redakcją Piotra Węgrzynowicza
Wydawnictwo MANTIS, Olsztyn 2006

Autor: Jacek Kicman
Data dodania artykułu: 20.10.2007
Data modyfikacji artykułu: 01.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij