Historia Japonii, aut. Jolanta Tubielewicz

Niewątpliwie dzieło to należy do klasyki japonistyki polskiej. Jest to wspaniałe wprowadzenie do historii tego kraju dla każdego miłośnika Kraju Kwitnącej Wiśni. Dzieło to ma trochę lat i kończy się na roku 51 i podpisaniu układu pokojowego w San Francisco, czyli najnowszej historii ono nie obejmuje. Jednakże wszystko wcześniejsze jest pokazane doskonale. Ś. p. profesor Jolanta Tubielewicz potrafiła z niezwykłą przejrzystością, jasnością przedstawiać rozmaite aspekty spraw japońskich, co wiedzą wszyscy czytelnicy wielu jej książek. Ten talent pisarski, popularyzatorski uwidacznia się także tutaj. Wydaje się, że książka pod tytułem "Historia Japonii", które siłą rzeczy ma charakter nieco podręcznikowy, które koncentruje się na faktach, a nie opisach wzbogaconych anegdotami, musi być nieco nudne lub monotonne. Dla mnie nie było. Wręcz przeciwnie.

Pozycja ta może być niemal modelem podręcznika ciekawego, niebanalnie ujmującego dzieje tak egzotycznego kraju, jakim jest dla Polaków Japonia. Dla wielu Polaków, czy nawet Europejczyków, Japonia to coś nieuchwytnego, kojarzonego z wysoka techniką oraz samurajami. I to wszystko. A przecież Japonia to kraj niezwykle bogaty dziejowo. Ma swoje Grunwaldy i swoje Cecory. Dni chwały oraz upadku. Jeżeli prawdą jest, że "historia jest nauczycielka życia" to naprawdę warto studiować historię Japonii. Kraj strasznych wojen, biedy, rozwarstwienia zaledwie w ciągu kilkudziesięciu lat stał się jednym z mocarstw światowych. Kraj agresor, którego okrucieństwa do tej pory wspominane są w Azji stał się najbardziej pokojowym państwem na świecie, wyrzekając się swojej armii. Co prawda, szczególnie pod wpływem Korei Północnej, konstytucyjny zapis dotyczący pacyfizmu może ulec zmianie, tym niemniej istnieje on od 1947 roku. Zapis wymuszony, a przecież przyjęty przez Japończyków za swój. Popatrzmy więc: kraj biedny stał się zamożny, kraj wojowniczy stał się krajem pokoju. Czy to nie wystarczający powód, żeby studiować historię Japonii i wyciągać wnioski? Szczególnie, jeżeli możemy czynić to w sposób tak przyjemny, jak czytanie "Historii Japonii". Ta książka to morze faktów podane w sposób nie tylko przystępny, ale także wciągający czytelnika. Polecam, bardzo polecam.

Ossolineum 1984

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 14.04.2007
Data modyfikacji artykułu: 23.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij