Hikone jo

Zamek Hikone położony w miasteczku o tej samej nazwie jest niewątpliwie jedną z największych ciekawostek historycznych prefektury Shiga. Jego twórcami byli bracia Ii: Naotsugu i Naotaka, synowie generała Ii Naomasy (1561-1602), który odszedł do przodków na skutek ran odniesionych pod Sekigaharą.

658.jpg
Hikone jo
Zdjęcie ze strony http://www.biwako.shiga-u.ac.jp/sensei/melville/HikoneCastle.html

Początek budowy miał miejsce w roku 1603, a wieża tenshu stanęła w 1607 roku. Nie jest ona specjalnie wielka. Posiada kształt prostokąta ok. 12 x 21 metrów, nieco odmienny od wież w innych zamkach, które bywały zwykle bardziej kwadratowe. Innym wyróżnikiem zamku jest ilość dachów: aż 18. Drewniana wieża stoi na kamiennej podmurówce stworzonej w stylu gobo-zumi. Polega to na zrobieniu podstawy z nieobrobionych kamieni różnej wielkości, przy czym niewielkie kamienie otaczają duże bloki skalne.

659.jpg
Hikone jo
Zdjęcie ze strony http://www.shiga-irc.go.jp/shiga/photo/hikone-castle.html

Tworzy to dość elastyczne podłoże, niezwykle odporne na wstrząsy sejsmiczne często nawiedzające Kraj Kwitnącej Wiśni. Na szczycie murów wieży można dostrzec niewielkie, trójkątne otwory strzelnicze zwane teppo-zama. Ze szczytów wieży rozciąga się wspaniały widok na jedno z najbardziej znanych jezior japońskich, czyli Biwę.

660.jpg
Hikone jo
Zdjęcie ze strony http://homepage2.nifty.com/watauti/kinki.html

Oprócz wieży elementem obronnym zamku były fosy. Kiedyś otaczały one forteczkę potrójnym okręgiem, lecz teraz pozostały dwie. Oprócz głównej wieży można niedaleko zobaczyć Takomon Yagura, czyli Wieżę Bębna, która stanowiła główną basztę obronną bramy zamkowej. Kiedy dostrzeżono z niej nieprzyjaciela, bęben z tej wieży oznajmiał wszystkim mieszkańcom fortecy nadchodzące oblężenie.

661.jpg
Hikone jo
Zdjęcie ze strony http://www.shiga-irc.go.jp/shiga/hakkei/hikone.html

Ciekawą wieżą jest także Tenbin Yagura. Pobudowano ja oryginalnie na polecenie Toyotomiego Hideyoshiego w Nagahama jo, tyle, jak to często zdarzało się, została ona przeniesiona do Hokone.
Wędrując wokoło fortecy można natrafić na inne ciekawe obiekty. Jednym z nich jest niewątpliwie Umaya, budynek stajenny służący miejscowym władcom. Jest to jedyna tego typu budowla w Japonii. Turystę odwiedzającego Hikone niewątpliwie ucieszy także przyzamkowy ogród Genkyu-en, który zaczeto tworzyć w 1677 roku, przy czym całość prac budowlano - nasadzeniowych trwała 7 lat.

664.jpg
Genkyu-en
Zdjęcie ze strony http://telep.freeblog.hu/archives/2006/06/

Jest to tradycyjny ogród krajobrazowy skomponowany z zieleni, skał, pagórków, budynków oraz wody. Wgłębiając się w historię zamku można odwiedzić także Muzeum Zamkowe. Nagromadzono tutaj 65 tysięcy eksponatów, wśród których widnieją tradycyjne zbroje, bronie, instrumenty oraz dokumenty, w tym edykt cesarza Komei.

665.jpg
Genkyu-en
Zdjęcie ze strony http://www.alexquinn.org/japan/20050606.html

Jedną z najciekawszych postaci Japonii XIX wieku był pan Hikone oraz Taikro Ii Naosuke. Urodził się on jako 14-y syn poprzedniego daimio Ii Naonaka. Mając tak odległe miejsce nie spodziewano się po nim wiele, stąd wstąpił do klasztoru. Niemniej jednak starsi bracia wcześniej odeszli do przodków lub zostali adoptowani przez inne rody, no i nagle okazało się, że Naosuke jest dziedzicem włości swojego papy.

662.jpg
Ii Naosuke
Zdjęcie ze strony http://www.answers.com/topic/ii-naosuke

Natomiast w 1858 stal się najważniejszym daimio całej Japonii, kiedy podczas choroby shoguna Tokugawy Iesady postanowiono powołać tairo, czyli kogoś w stylu regenta. Zwyciężył w specjalnym głosowaniu przeciwko Hitotsubashiemu Keiki popieranemu przez zachodnie rodziny Tozama. Najbardziej sławnym punktem jego rządów jest tzw. Traktat Harrisa (Treaty of Amity and Commerce lub Nichibei Shuko Tsusho Joyaku?), nazwany tak od Townsenda Harrisa, amerykańskiego dyplomaty i konsula, znajomego Matthew Perry. Podpisany ze strony japońskiej przez Ii Naosukego traktat otwierał Japonię przez Stanami zjednoczonymi, jednocześnie gwarantując ochronę amerykańskich kupców, statków oraz marynarzy.

666.jpg
Genkyu-en
Zdjęcie ze strony http://www.alexquinn.org/japan/20050606.html

Oprowadzić, po zamku oraz muzeum, mogą nas członkowie Wolontariatu Stowarzyszenia Przewodników Hikone. To grupa ok. 70-iu miłośników regionu, którzy oferują turystom barwną opowieść o dziejach zamku, także osobom, które władają językiem angielskim. Kiedy zaś zmęczymy się zwiedzaniem, możemy odpocząć oraz przenocować w Hotelu Zamku Hikone. Koszt za jedynkę to ok. 6.500 jenów czyli całkiem normalnie.

667.jpg
Genkyu-en
Zdjęcie ze strony http://www.flickr.com/photos/sftrajan/464597366/

Natomiast rezerwacje z jedzeniem to od 7.000 do 11,5 tys. jenów. Można powiedzieć, ze specjalnością miejscowej kuchni jest grilowany węgorz z ryżem kosztujący w Hotelu 2.310 jenów nazywany unayu. Czyli połączono w Hikone walory smakowe wraz z walorami estetycznymi.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 26.05.2007
Data modyfikacji artykułu: 23.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij