Głos góry, aut. Yasunari Kawabata

Yasunari Kawabata (1899- 1972), noblista z 1968 roku, należy do grona najwybitniejszych pisarzy japońskich. Jego lakoniczny, prosty styl przez wielu kojarzony jest z neosensualizmem, mimo to zachowuje swoje indywidualne oblicze. W obrazach malowanych słowem odnajdujemy filozoficzne podłoże buddyzmu zen, mające duży wpływ na estetyzm japoński. Możemy tu mówić szczególnie o takich terminach, jak: 'mono- no- aware', który oznacza nastrój wypływający z poczucia piękna przemijających zjawisk i rzeczy, zetknięcia się z istotą bytu, a także 'yugen', czyli stanem emocjonalnym wywołanym przez nieuchwytne, ukryte dla oka patrzącego elementy przyrody. Określenia te nie ograniczają się jedynie do świata zewnętrznego, ale również do psychiki bohaterów. W efekcie otrzymujemy poetycki obraz życia codziennego i całego mikrokosmosu człowieka.

Bohaterem "Głosu góry" jest Shingo Ogata, który przeczuwa nadchodząca śmierć. W czasie, który mu pozostał, robi rachunek sumienia, wspomina, marzy, ale także próbuje ratować rozpadające się małżeństwa swoich dzieci. Skomplikowane relacje między członkami rodziny Ogata wiążą się z poczuciem winy, złością, zupełnie różniącymi się od siebie doświadczeniami życiowymi, co utrudnia we wzajemnym zrozumieniu oraz załataniu rozżalonych serc. Starzec nie potrafi pokochać swej córki tak, jak kocha młodziutką synową Kikuko - w niej znajduje oparcie i cień dawnej miłości, o której wspomnienia wprowadzają trochę światła w szarym życiu. Szczególny wzgląd wobec Kikuko utwierdza mur między nim, a własnymi dziećmi. Świat Shingo przemija, znani mu ludzie odchodzą, co potęguje stan przygnębienia i lęku. Ostatnimi siłami postanawia naprawić to, co czasami wydaje się poza jego zasięgiem - uczucia są bowiem bardziej złożone, niż może się to wydawać...

Nie potrzeba wiele wysiłku, by w bohaterach ujrzeć żyjące, autentyczne postaci, co spowodowane jest mistrzostwem Kawabaty w kreśleniu rysów psychologicznych. Wciągająca fabuła, która ani trochę nie zawiera w sobie sztuczności niektórych amerykańskich (choć nie tylko) bestsellerów, piękne opisy ziejące tajemniczą głębią i niedomówieniem, a także mnogość dialogów sprawiają, że Czytelnik raczej się nie nudzi. Jest ona lekcją wyrozumiałości dla ludzkich błędów, ujawnieniem gorzkiej prawdy życiowej, szczegółowym przedstawieniem japońskich obyczajów oraz wycieczką w nieznane nam obszary ludzkiej psychiki. Szczerze polecam.

Yasunari Kawabata
przeł. Mikołaj Melanowicz,
Państwowy Instytut Wydawniczy 1982

Autor: Sylwia Koricka
Data dodania artykułu: 21.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 01.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij