Fullmetal Alchemist (Stalowy Alchemik)

„Człowiek nie może niczego osiągnąć bez poświęceń, aby coś stworzyć trzeba poświęcić coś o takiej samej wartości - to alchemiczna zasada Równej Wymiany.”

Fullmetal Alchemist jest to anime powstałe dzięki adaptacji mangi autorstwa Hiromu Arakawy. Stalowy Alchemik liczy 51 odcinków.

Akcja tego anime dzieje się w alternatywnym świecie, który jest bardzo podobny do Europy na początku XX wieku. Dostępne są w nim liczne wynalazki tego okresu jak kolej, samochody czy telefon. Najważniejszą różnicą jest tu występowanie alchemii, która jest bardzo ważną formą nauki. Świat ten nie jest to dobre miejsce do życia. Wszystkie bunty wynikające z niezadowolenia społecznego są szybko i skutecznie tłumione przez wojsko. Armia ma praktycznie nieograniczoną władzę nad państwem.

Głównymi bohaterami tego anime są bracia Edward i Alphons Elrick. Obaj są utalentowanymi alchemikami. Alchemia to nie zabawa. Bracia Elrick przy jej pomocy próbowali transmutować „ożywić” swoją zmarłą matkę i teraz ponoszą tego konsekwencje. Transmutacja to zamiana jednej rzeczy w drugą. W alchemii, aby coś osiągnąć trzeba poświęcić coś o podobnej wartości. W nauce tej zabronione są dwie rzeczy, a więc zamiana metalu w złoto oraz przywracanie zmarłych do życia. Obie są dodatkowo uważane za niemożliwe do wykonania i szalenie niebezpieczne. Niestety chłopcy zlekceważyli te kluczowe zasady. W wyniku nieudanego eksperymentu transmutacji Edward stracił prawą rękę i lewą nogę, a Alphons utracił swoje ciało. Gdyby nie brat, który umieścił jego duszę w pustej zbroi ten młody człowiek umarł by. Obaj chłopcy wiedzą teraz, iż życiem nie wolno się bawić.

Dlaczego ten eksperyment nie powiódł się? Z prostej przyczyny. W Stalowym Alchemiku człowiek składa się z dwóch elementów ciała i duszy. Chłopcy za ciało swojej matki ofiarowali substancje chemiczne, z których zbudowany jest człowiek takie jak: siarka, węgiel, amoniak, wapń, fosfor czy saletra. Alchemia nie potrafi stworzyć duszy, gdyż nie ma niczego co można by było ofiarować w zamian za nią. Nauka ta potrafi jedynie przeobrazić nieożywioną materię np. przywrócić stłuczone lustro do postaci sprzed wypadku, czy zamienić szklankę wody w szklankę wina. I tutaj kryje się kolejna ważna zasada alchemii świata Fullmetal Alchemist. Z ćwierć litra wody da się stworzyć jedynie ćwierć litra wina, więcej po prostu się nie da, gdyż ograniczenie to jest istotą zasady Równej Wymiany.

Edward posiada teraz niczym robot metalową nogę i rękę. Razem ze swoim bratem Alphonsem chce wstąpić w szeregi Państwowych Alchemików, gdyż ludzie ci jako jedyni mają dostęp do państwowych bibliotek wiedzy alchemicznej, które to zawierają wiele niedostępnych dla nie pracującego dla państwa alchemika dzieł. Chłopcy dzięki informacją tam zawartym chcą znaleźć sposób na odzyskanie swoich ciał.

Oceniając anime to ogląda się znakomicie. Kreska jest dopracowana. Fabuła potrafi zainteresować i zachęca do obejrzenia kolejnego odcinka. Pomysł wykorzystania alchemii zamiast magii jest też trafiony moim zdaniem. Muzyka, choć nie zachwyca jest miła dla uszu. Transmutacja materii np. metalowego pręta w miecz, czy stalowego ramienia w wielolufowy karabin maszynowy to coś nowego i świeżego. Zasada Równej Wymiany została trafnie pokazana, iż działa nie tylko w alchemii, ale także w życiu. Każdy intuicyjnie wie, że nie ma nic za darmo. Nawet za przyjaźń musimy ofiarować jej równowartość, czyli w tym wypadku naszą przyjaźń drugiej osobie.

Wady Fullmetall Alchemist. Alchemia przedstawiona w tym anime, mimo iż widowiskowa nie ma nic wspólnego z prawdą. Alchemicy prowadzący przez wieki swoje badania nigdy nie osiągnęli tak spektakularnych rezultatów. W prawdziwym świecie alchemia nie działa, choć przysłużyła się ona nauce dając początek chemii jaką znamy dzisiaj. Kolejną niekonsekwencją są tu metalowe protezy przeszczepiane osobom po wypadkach. Funkcjonują one niczym prawdziwa ręka czy noga. Poziom ich zaawansowania technicznego przekracza możliwości nawet dzisiejszej techniki, pomimo, iż akcja anime umieszczona zostaje w początkach XX wieku.

Podsumowując krótko zwięźle i na temat - Stalowego Alchemika gorąco polecam!!!

Autor: Michał Pasternak
Data dodania artykułu: 25.11.2010
Data modyfikacji artykułu: 30.11.-0001
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij