Encyklopedia Japonii

Zen

W Japonii buddyzm zen znany jest od VII wieku, ale dopiero w XII wieku przeżywa swój rozkwit. Ważną rolę w tym rozwoju odegrali dwaj mnisi Eisai (1141-1215) oraz Dogen (1200-1253). Wyruszyli oni do Chin, by po pewnym czasie wrócić z przeświadczeniem, iż buddyzm zen jest najsłuszniejszą drogą do poznania nauki samego Buddy. Podobnie jak w Chinach tak i w Japonii buddyzm ten wchłonął inne, rodzime wierzenia i elementy kultury. Nie utracił jednak trzonu swej nauki stając się przykładem uniwersalnych zasad filozofii i religii Wschodu. Zen oznacza przede wszystkim medytację i praktykę. Cechą charakterystyczną jest brak przywiązania do jakiegokolwiek świętego pisma. Koncentruje swą uwagę na przejawach życia, odrzucając naukę budowaną na analizie pojęć. Za najważniejsze można uznać trzy prawdy, które stanowią osnowę buddyzmu zen. Jedna z nich zwana jest zasadą jedności. Mówi ona, że wszystko i wszyscy jest Buddą, wszystko jest nirwaną, wszystko jest niejaźnią. Każdy może być Buddą, osiągając wewnętrzną doskonałość.

Hasło dodał(a): Hatamoto

Zobacz także
  1. Tendai

    Sekta buddyjska, narodziła się w Chinach (tien-tai, w j. chińskim), jeden z dominujących prądów w buddyzmie japońskim od IX do XI wieku, jej założycielem w kraju kwitnącej wiśni był Saicio ( 767-822 pośmiertnie dostał imię Dengio-daisi) miała zjednoczyć wszystkie szkoły i kierunki buddyzmu, gdyż...

    Czytaj więcej


  2. Bodhidharma

    Także Daruma. Indyjski mnich, który w V lub VI wieku przybył do Chin. Kung-fu powołuje się na niego, jako na twórcę podstaw sztuki walki. Prekursor zen. Przedstawiające Darumę posążki uznawane są w Japonii za talizmany.


  3. Nanzenji

    Świątynia, położona na wzgórzach tuż przy Kioto po wschodniej stronie miasta. Jedna z najważniejszych świątyń Zen w Japonii. Pierwszy budynek Nanzenji powstał w roku 1264. Pierwotnie był zbudowany do użytku administracyjnego. Przekształcony został w świątynie w 1291 roku. Atrakcją Nanzenji jest...

    Czytaj więcej


  4. Shofukuji

    Świątynia w Fukuoce położona wśród pięknej zieleni nad wodą, pierwsza świątynia Zen w Japonii ufundowana w 1195 przez sektę Eisai. Blisko Shofukuji są dwie inne stare świątynie Jotenji i Tochoji.


  5. Zenga

    Malarstwo uprawiane zazwyczaj przez mnichów sekt ze (tzw. malarstwo w duchu zen). Termin Zenga u żywa się przeważnie do malowanych tuszem obrazów z epoki Edo łączących w sobie często formy malarskie oraz kaligrafię.


  6. Karesansui

    Kompozycja ogrodowa usypana ze żwiru, piasku i kamieni, stworzona pod wpływem estetyki zen.


  7. Kyudo

    Sztuka łucznictwa głęboko powiązana z filozofią zen. Podstawowe wyposażenie strzelca stanowi klasyczny, długi i asymetryczny łuk oraz bambusowe strzały.



wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij