Encyklopedia Japonii

Kakemono

Jest to zwój zawierający malowidło lub kaligrafię, którą wiesza się w specjalnej wnęce w pawilonie herbacianym. Dobór odpowiedniego kakemono jest kluczową kwestią. Gospodarz powinien za jego pomocą wyrazić temat przyjęcia. Ważny jest rozmiar, kształt itp.

Hasło dodał(a): Hatamoto

Zobacz także
 1. Kakemono

  Grafika, obraz lub artystycznie wykonana kaligrafia w formie wiszącego na ścianie zwoju.


 2. Shikishi

  Obrazek lub kaligrafia malowany na sztywnej tekturce pokrytej ozdobnym papierem ze złoconymi brzegami. Wymiary to najczęściej 24x27 cm. Eksponowane na drewnianej podstawce lub specjalnym zwoju kakemono przystosowanym do mocowania w nim shikishi.


 3. Sansuiga

  Typ malarstwa krajobrazowego. Najczęściej spotykane jako zwój - kakemono. Zawiera obowiązkowo dwa elementy - góry i wodę (strumień). Może być wykonywane przy pomocy czarnego tuszu - sumi jako malarstwo monochromatyczne lub farbami na papierze lub jedwabiu.


 4. Kiribako

  Pudełko do przechowywania obrazów-zwojów kakemono. Wykonane jest z drewna paulowni (kiri), gwarantującego lekkość, przewiewność i odporność na insekty pudełka. Często pudełko ozdobione jest znakami kanji z tytułem obrazu i autorem.


 5. Fuchin

  Ozdobne ciężarki do obciążania i rozprostowywania obrazów-zwojów kakemono. Wykonuje się je z marmuru, porcelany lub onyxu. Ozdobione są kolorowymi sznureczkami uwiązanymi w węzeł.


 6. Tokonoma

  Wnęka w tradycyjnym japońskim domu, rodzaj niszy, alkowy. Po stronie południowej w salonie gościnnym z widokiem na ogród, do którego wchodzi się przez rozsuwane ścianki. Wisi tam malowidło lub zwój z kaligrafią: kakemono, stoi wazon z gałęzią lub jakiś antyk - bibelot. W pokoju nie ma nic, co...

  Czytaj więcejwstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij