Encyklopedia Japonii

Kakemono

Jest to zwój zawierający malowidło lub kaligrafię, którą wiesza się w specjalnej wnęce w pawilonie herbacianym. Dobór odpowiedniego kakemono jest kluczową kwestią. Gospodarz powinien za jego pomocą wyrazić temat przyjęcia. Ważny jest rozmiar, kształt itp.

Hasło dodał(a): Hatamoto

Zobacz także
  1. Tokonoma

    Wnęka w tradycyjnym japońskim domu, rodzaj niszy, alkowy. Po stronie południowej w salonie gościnnym z widokiem na ogród, do którego wchodzi się przez rozsuwane ścianki. Wisi tam malowidło lub zwój z kaligrafią: kakemono, stoi wazon z gałęzią lub jakiś antyk - bibelot. W pokoju nie ma nic, co...

    Czytaj więcej


  2. Kiribako

    Pudełko do przechowywania obrazów-zwojów kakemono. Wykonane jest z drewna paulowni (kiri), gwarantującego lekkość, przewiewność i odporność na insekty pudełka. Często pudełko ozdobione jest znakami kanji z tytułem obrazu i autorem.


  3. Shikishi

    Obrazek lub kaligrafia malowany na sztywnej tekturce pokrytej ozdobnym papierem ze złoconymi brzegami. Wymiary to najczęściej 24x27 cm. Eksponowane na drewnianej podstawce lub specjalnym zwoju kakemono przystosowanym do mocowania w nim shikishi.


  4. Sansuiga

    Typ malarstwa krajobrazowego. Najczęściej spotykane jako zwój - kakemono. Zawiera obowiązkowo dwa elementy - góry i wodę (strumień). Może być wykonywane przy pomocy czarnego tuszu - sumi jako malarstwo monochromatyczne lub farbami na papierze lub jedwabiu.


  5. Kakemono

    Grafika, obraz lub artystycznie wykonana kaligrafia w formie wiszącego na ścianie zwoju.


  6. Fuchin

    Ozdobne ciężarki do obciążania i rozprostowywania obrazów-zwojów kakemono. Wykonuje się je z marmuru, porcelany lub onyxu. Ozdobione są kolorowymi sznureczkami uwiązanymi w węzeł.



wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij