Encyklopedia Japonii

Hakodate

Miasto portowe na Hokkaido, połączone z wyspą Honsiu tunelem Seikan. Razem z Jokohamą i Nagasaki było pierwszym portem otwartym na handel międzynarodowy. Sama nazwa miasta pochodzi z XV wieku. Masamichi Kono, który w roku 1454 osiedlił się tutaj zbudował dom przypominający kształtem pudełko. Stad wzięła się nazwa miasta, gdyż Hokodate właśnie znaczy Dom, który posiada kształt pudełka. Tokugawowie zbudowali tutaj pentagonalny fort Goryokaku, który stał się miejscem jednej z bitew rewolucji Meji. Jeden z dowódców floty shogunów Enomoto Takeaki na czele ośmiu okrętów zajął fort w październiku 1863 roku. Siły cesarskie zareagowały i w maju 1864 roku zmusiły wojska shoguna do poddania. Był to wielki sukces armii cesarskiej. Obecnie bitwę ową wspomina się podczas Festiwalu Hakodate Goryokaku, podczas którego uczestnicy przebierają się w stroje z epoki oraz defilują ulicami miasta. Jednakże największym festiwalem miasta jest Festiwal Portu zapoczątkowany w 1935 roku. Organizowana jest uroczysta parada, w które bierze udział nawet 10 tys. uczestników tańczących tzw. taniec kałamarnicy. Większych festiwali organizuje się jeszcze kilka.

Obecnie Hokodate jest prężnym osrodkiem przemysłowym, odwiedzanym przez turystów i biznesmenów. Co ciekawe, oprócz religii typowo japońskich są tam także wyznawcy prawosławia oraz katolicyzmu. Jednym z obiektów sakralnych jest zbudowany przez francuskiego zakonnika Mermete de Cachon kościół w 1924 roku, który, jako jedyny w Japonii, posiada ołtarz stanowiący osobisty dar papieża. Znalazł tu także swoje miejsce zakon Trapistów, którzy znani są tutaj z drobnych produktów, typu masło, które mnisi wytwarzają według recept przywiezionych z Europy.

Hasło dodał(a): Kelly


wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij