Encyklopedia Japonii

Fudai-daimio

Ustanawiając swoją władzę shoguni Tokugawów dokonali podziału daimio na trzy grupy: gosanke, fudai-daimio oraz tozama-daimio. Fudai-daimio byli feudałami, którzy popierali Ieyasu Tokugawę stojąc w bitwie pod Sekigahara po jego stronie.

Hasło dodał(a): Kelly

Zobacz także
  1. Tozama-daimio

    Ustanawiając swoją władzę shoguni Tokugawów dokonali podziału daimio na trzy grupy: gosanke, fudai-daimio oraz tozama-daimio. Fudai-daimio byli feudałami, którzy walczyli przeciwko Ieyasu Tokugawie stojąc w bitwie pod Sekigahara. Tokugawowie prowadzili konsekwentnie politykę osłabiania tych daimio...

    Czytaj więcej


  2. Gosanke

    Ustanawiając swoją władzę shoguni Tokugawów dokonali podziału daimio na trzy grupy: gosanke, fudai-daimio oraz tozama-daimio. Gosanke oznaczało Trzy szlachetne rody spokrewnione z rodziną Tokugawa, czyli Kii, Mito oraz Owari.


  3. Fudai daimyo

    Są to daimyo "domowi" czyli tacy, którzy zawdzięczają swój status samemu shogunowi.


  4. Sofukuji

    Świątynia rodzinna w Fukuoce daimio Nagamasy Kurody. Jest w niej pochowanych wielu miejscowych bohaterów. Wspaniałe wrota świątyni zostały przeniesione w 1918 z zamku Fukuoka.


  5. Yusentei

    Ogród w Fukuoce, stworzony na polecenie 6-ego daimio Fukuoki Tsugutakiego Kurody. Ustanowił on w Yusentei drugą swoją rezydencję. Yusentei to pawilon herbaciany, a także zbiorniki wodne, fontanny, wspaniała roślinność.


  6. Sankin-kotai

    Stosowana przez Tokugawów, ale wprowadzona znacznie wcześniej, instytucja zakładników. Polegała ona na tym, ze daimio musieli mieszkać taka samą ilość czasu w Edo, jak i w swoich posiadłościach. Kiedy zaś przebywali na swoich ziemiach w Edo musieli zamieszkiwać ich najbliżsi.



wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij