Encyklopedia Japonii - hasła na literę E

 • E-san

  Wulkan w Japonii na Półwyspie Kameda-hanto, wznoszący się nad Oceanem Spokojnym na wysokość 618 metrów. Położony na południowym wschodzie. Podczas pogodnych dni można dostrzec z niego brzegi Honsiu. Znane erupcje wulkanu miały miejsce w latach 1846, 1874. stanowi część Parku Przyrody...

  czytaj więcej »

 • Ebirah

  Gigantyczny homar (zdarza się, że jest mylnie kojarzony z krewetką) występujący w kaijiu „Ebirah – potwór z głębin” („Godzilla vs. the Sea Monster”/”Ebirah, Horror of the Deep”) (1966 r.) oraz „Godzilla: Ostatnia wojna” („Godzilla: Final...

  czytaj więcej »

 • Eboshi-oya

  Człowiek, który w czasie ceremonii gempuku nakładał młodzieńcowi specjalne nakrycie głowy zwane eboshi. Oznacza to dokładnie Ojciec od nakrycia głowy. Czasem zwany także ushiromi, czyli opiekunem.

 • Ecchi

  Podgatunek hentai, którego bohaterkami są atrakcyjne dziewczęta (bishōjo). W ecchi postacie są ubrane, zaś seksualność nie jest wyzywająca (w porównaniu do innych rodzajów hentai).

 • Edogawa Rampo

  Pisarz oraz krytyk. Żył 1894-1965. Prawdziwe nazwisko Hirai Taro. Autor kryminałów, znacznej części których głównym bohaterem był detektyw Akechi Kogoro. Ojciec japońskiej powieści detektywistycznej. Znajdował się pod wpływem Edgara Allana Poe (część nazwiska pseudonimu literackiego pochodzi...

  czytaj więcej »

 • Edogawa-ko

  Okręg Tokio, jeden z 23-ech. Utworzony w 1947 roku podczas przekształceń administracyjnych dokonanych przez władze okupacyjne. Ludność wg szacunków z 2003 roku: 637.571, gęstość zaludnienia: 12,8 tys. osób na kilometr kwadratowy, wielkość 49,86 kilometrów kwadratowych.

 • Eiga

  Hwała, pompa, splendor. Słowo często używane w opisie życia przywódców rodu Fujiwara, w rodzaju Michinagi czy literackiego bohatera księcie Genji.

 • Emakimono

  zwijany papier lub jedwab, przedstawiający ilustrowane sceny z dzieła literackiego.

 • Emishi

  Byli to niezwykle dzielni wojownicy wywoadzący się z równiny Kanto (wyspa Honshu). Ich zadaniem było pilnowanie granic państwa i reagowanie na wszelkie działania wrogich sił. Włoadali doskonale bronią oraz świetnie jeździli na koniach.

 • Ending

  Ending to kilku sekundowa/minutowa animacja wraz z podkładem muzycznym pojawiająca się na końcu anime.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij