Encyklopedia Japonii

Daruma

Daruma to lalka cięższa u podstawy i dzięki temu zawsze wracająca do pionowej pozycji. Ta właśnie cecha sprawia, że Japończycy wierzą, iż daruma ma szczególną moc pomagania swemu właścicielowi w przezwyciężaniu życiowych niepowodzeń. Jaskrawoczerwony kolor większości lalek daruma jest symbolem odwagi i powodzenia, a wyraz twarzy wyraża determinację, wolę pokonania trudności. Daruma kojarzy się z długim życiem, dobrym zdrowiem, szczęściem i pomyślnością, dobrą passą. Wielu Japończyków kolekcjonuje lalki daruma z różnych regionów Japonii. Największą popularnością cieszą się daruma bez oczu. Przyjęło się uważać, że one właśnie mają największą moc przynoszenia szczęścia. Jeśli chcemy, aby spełniło się nasze marzenie malujemy lalce jedno oko, a gdy marzenie się spełni, domalowujemy drugie i w ten sposób daruma uzyskuje wzrok.

Hasło dodał(a): Sebastian Homan

Zobacz także
  1. Bodhidharma

    Także Daruma. Indyjski mnich, który w V lub VI wieku przybył do Chin. Kung-fu powołuje się na niego, jako na twórcę podstaw sztuki walki. Prekursor zen. Przedstawiające Darumę posążki uznawane są w Japonii za talizmany.



wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij