Encyklopedia Japonii - hasła na literę A

 • Amaterasu

  Najważniejsze bóstwo shintoizmu, uosobienie słońca. Bogini, córka boga Izanagi, zrodzona z jego lewego oka. Posiada swój pałac na Wysokiej Równinie Niebios Jej symbolem jest lustro. Protoplastka rodziny cesarskiej Japonii, poprzez swojego wnuka Ninigiego.

 • Amenokoyane

  Jeden z bogów panteonu shintoistycznego w Japonii. Towarzysz Ninigiego w wyprawie na ziemię. Uważany za przodka klanu Fujiwara, jednej z najważniejszych rodzin Japonii.

 • Amenominakanushi

  Jedno z trzech japońskich bóstw shintoistycznych, które wyłoniły się jako pierwsze, według "Kojiki". Uważany niekiedy, za boga początku.

 • Amenouzume

  Wesoła bogini japońskiego shintoizmu. Żona boga Sarutahiko. Dała początek mimom, prekursorka tańca kagura. Często łączona z kultami fallicznymi. Przedstawiana niekiedy, jako towarzyszka siedmiu bóstw szczęścia.

 • Amida

  Jest jednym z pięciu wyobrażeń miłosiernego buddy pochodzący z odłamu mahajany.Postać Amidy szczególnie popularna była w Japonii (nembutsu-sho) na przełomie XII/XIII w.Twórcą japońskiego Amidyzmu był mnich Honen.Głoszna przez niego doktryna mówiła,że wystarczy powtarzać słowa ,,Namu Amida-Butsu''...

  czytaj więcej »

 • Amigasa

  Lekki kapelusz pleciony ze słomy lub bambusa. Miał kształt stożka zakrywającego całą twarz. Specjalny otworek z przodu kapelusza umożliwiał widzenie.

 • Angest

  Angest jeśli znajdziesz taki napis na pudełku możesz być pewien, że jest to anime mające wątek dramatyczny, depresyjny.

 • Anguirus

  Potwór przypominający ankylozaura występujący w kaijiu „Godzilla kontratakuje” („Godzilla Raids Again”) (1955 r.), „Zniszczyć wszystkie potwory” (“Destroy All Monsters”) (1968 r.), „Godzilla kontra Gigan” (“Godzilla vs. Gigan”)...

  czytaj więcej »

 • Anime

  Anime to skrót od słowa animation w języku japonskim, oznaczający japońska animacje. Teoretycznie oznacza on wszystkie filmy animowane, jednak w praktyce (po za Japonia) odnosi sie tylko do filmów robionych w "kraju kwitnącej wiśni"! Anime pokazywane jest w telewizji oraz sprzedawane na wszystkich...

  czytaj więcej »

 • Anime Music Video

  AMV są to filmiki tworzone przez fanów anime. Składają się one z fragmentów jednego lub kilku odcinków anime oraz podkładów muzycznych.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij