Don-Don Gama

Słynna jaskinia w okręgu Itoban na Okinawie. Kiedy okazało się, ze mieszkańcy tego okręgu maja nieco inny wygląd niż pozostali przedstawiciele miejscowej ludności np. nieco dłuższe nosy sięgnięto do legend, dlaczegóż właśnie tak się stało. Jedna z nich mówi, że kiedyś u brzegów groty, która obecnie znajduje się ok. półtora kilometra od lądu, ale przed wiekami była bezpośrednio przy morzu, rozbił się kupiecki statek. Ośmioro ludzi uratowało się i zamieszkali oni właśnie w tej grocie. Stopniowo poznali okolicznych wieśniaków, zaprzyjaźnili się z nimi i wkrótce założyli swoje rodziny wtapiając się w społeczeństwo. Niewiadomo kim byli, ale ich pochodzenia doszukuje się w nazwach, które pozostały do dziś dnia. Możliwe, ze słowo "Itoban" wzięło się od "Eight men", natomiast "Don-Don" od "London". Możliwe, że angielskiego pochodzenia jest także słowo "kit", którym mieszkańcy regionu nazywają koc. Inne ludy Okinawy używają na określenie koca słowa "mofu", natomiast przypuszcza się, że "kit" może być skrótem od angielskiego "blanket".

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 13.12.2005
Data modyfikacji artykułu: 14.02.2016
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij