Dark Water

DARK WATER- Honogurai mizu no soko kara (reż.Hideo Nakata)- nazywany przez krytyków i recenzentów 'psychohorrorem'- w którym brak detali, bez których nie obeszłaby się tego typu produkcja kina amerykańskiego-, do którego za pewne zbyt mocno jesteśmy przywiązani? Nastrój i emocje, jakie film ten wywołać może u widza dają o wiele lepszy efekt, niż rozlew krwi i efekty specjalne-których brak w filmie. A udało się tego dokonać dzięki specyfice japońskiego kina i nie zawsze zrozumiałym sposobom przekazywania -'przesłań', jakie ze sobą niosą.

Yoshimi Matsubara rozwodzi się z mężem. W świecie japońskiego prawa- nim dziecko skończy 7 lat pierwszeństwo do opieki nad nim posiada matka. Aby go nie utracić Yoshimi szuka mieszkania dla siebie i córki. Z powodu ograniczenia czasowego udało jej się znaleźć jedynie lokum - w starym budynku, w którym panowała straszna wilgoć.

Wraz z ich przeprowadzką w życiu Ikuko i jej matki zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Począwszy od kapiącej wody z sufitu, czerwonej torebce o niewiadomym pochodzeniu kończąc na bojlerze znajdującym się na dachu budynku. Tak naprawdę to Mitsuko, zaginiona przed dwoma laty dziewczynka. A właściwie jej niezmaterializowana obecność w ich życiu -nie pozwala normalnie funkcjonować kochającej się rodzinie. W wyniku, czego obie przeżywają mnóstwo chwil grozy i strachu, które niejednokrotnie zagrażają ich życiu.
Motywem jest 'duch'?! Dzięki któremu, ukazano w filmie -ogromną miłość matki do dziecka. Mianowicie scena, w której Yoshimi poświęca swoje życie, aby ocalić Ikuko. Moment ten 'perfekcyjnie' - przesiąknięty jest emocjami i uczuciami, potrafi ostro zadziałać i przemówić do widza.

Moim zdaniem, film miał przekazać widzom- dać im do zrozumienia i zmobilizować do pewnych przemyśleń i być może zmian -w kwestii czym: jest właściwie jest rodzina. Czy tak na prawdę powinno być dla nas najważniejsze jej szczęście i nienaruszony kształt, czy pogoń za pieniędzmi... Co za pewne gryzie się z modelem współczesnej rodziny japońskiej.

Reżyseria: Hideo Nakata
Scenariusz: Koji Suzuki
Muzyka: Kenji Kawai & Shikao Suga

Autor: PENpen
Data dodania artykułu: 25.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij