Czym rysować mangę

Jak wiadomo każdemu rysownikowi mangi, manga współczesna wywodzi się z połączenia komiksu Amerykańskiego z rycinami Japońskimi. W tym artykule nie zamierzam jednak pisać, ani o historii mangi, ani o technikach i perspektywach wykorzystywanych podczas rysowania. Opisze tu natomiast jak uwydatnić kreskę, jakich narzędzi użyć, aby stała się bardziej atrakcyjna. Narzędzi tych nie musisz używać przy rysowaniu mang "niskonakładowych" jednak niektóre moje porady mogą Ci się przydać.

Niektórym z Was pewnie wydaję się, że mangę rysuję się tylko za pomocą czarnego flamastra i ołówka, albo za pomocą komputera. Jednak nie! Mimo, że rysuję się ją głównie za pomocą ołówka i pióra istnieje cała masa innych narzędzi do rysowania. Niektóre złożone mangi (z dużą ilością szczegółów) rysuje się za pomocą całej palety przyborów. Lekka ręką naliczyłem ponad trzydzieści (niektórych pewnie nawet nie zdążę wymienić).

Omawianie tej całej masy przedmiotów zacznę od czegoś mało egzotycznego, czyli od rodzajów piór. Pióra rozróżniamy ze względu na kształt i wielkość stalówki, a co za tym idzie na grubość i kształt kreski jaka powstaje. W Polsce możemy kupić w sklepach papierniczych różnego rodzaju stalówki do naszych piór. Jednak podczas zakupu trzeba się zastanowić do czego ma nam czego służyć dana stalówka na przykład stalówka typu "G" może nam posłużyć do rysowania linii jednakowych długości, a stalówka łyżeczkowata (klasyczna jak przy większości sprzedawanych kompletów piór) daje nam komfort rysowania. Zostaje nam jeszcze stalówka okrągła służąca do rysowania bardzo drobnych linii. Trzeba także pamiętać, że rodzaj kreski jaka powstaje zależy od rodzaju tuszu jakiego używamy. W sprzedaży istnieją tusze szybkoschnące (polecam osobiście), tusze wodoodporne i tak dalej. Jednak wyborze tuszu najlepiej porozmawiać ze sprzedawcą.

Podczas rysowania mangi bardzo ważny jest szkic. Oczywiście szkic najlepiej wykonać jest ołówkiem. Ołówki poza klasyfikacją na automatyczne i nieautomatyczne dzielimy ze względu na giętkość rysika. Dla niewtajemniczonych piszę, że najbardziej miękki jest ołówek z rysikiem B3, a najtwardszy ołówek to H3. Najlepsze ołówki do oryginalnego papieru mangowego to ołówki z rysikiem od typu HB do B2. Podczas rysowania często używa się pomocniczych, najlepiej stawiać je za pomocą kredki niebieskiej (tak kredki), bowiem takiej niebieskiej kredki nie widać podczas skanowania i łatwo ją wymazać. Istnieją również wkłady niebieskie do ołówków automatycznych.

Prawdziwi mangiści posiadają przynajmniej trzy rodzaje gumek, a niekiedy cztery jeśli liczymy tą przy ołówku. Gumki dzielimy ze względu na materiał z jakich są wykonywane. Gumki z dodatkiem włókna szklanego używane są do efektu przejścia między teksturami. Do tego dochodzą gumki kauczukowe wyglądające jak długopisy lub kostki do wycierania małych niedoróbek. Zostały jeszcze gumki chlebowe najlepsze do wycierania rysunków jednak bardzo szybko się wyrabiają.

Mangiści często używają rastrów, pewnie nie wszyscy słyszeliście o rastrach? Rastry są to gotowe do nałożenia elementy takie jak tła i cienie. W największym uproszczeniu są to przezroczyste naklejki sprzedawane w formacie zbliżonym do A4. Niektóre sklepy (Japońskie internetowe) mają setki rastrów na sprzedaż. Rastry potrafią nadać rysunkowi wizerunek szczęścia, złości, spełnienia, grozy i tak dalej. Do wycinania rastrów używa się nożyków introligatorskich (takich jak do tapet) tnących ostrzem pod kątem od 30 do 45 stopni. Rastry najlepiej nakładać za pomocą szpatułki i żądełka, aby nie było śladów odcisków palców. Przed nałożeniem rastra trzeba zmieść pozostałości po gumce najlepiej to zrobić za pomocą ptasiego pióra (ja mam pawie pióro), albo za pomocą szerokiego pędzelka.

Natomiast nadmiar tuszu najlepiej jest ścierać za pomocą chusteczki higienicznej lub nie rozpoczętej rolki papieru toaletowego, popychając w kierunku przeciwnym do stawianej kreski. Zwykle z dołu rysunku do góry, aby tusz się nie rozmazał! Heh... chciałem już kończyć a o najważniejszym nie napisałem, o papierze! Rysunki do tomiku mangi (o wymiarach 12 na 17 cm) są wykonywane na kartkach kilka razy większych (na przykład A4, B4), aby nie było widać niedociągnięć związanych z masowym rysowaniem (w tomiku na dwustu stronach znajduję się średnio tysiąc rysunków, liczyłem w serii Naruto i Love Hina). Aż się cieszę, że istnieją tablice podświetlające (plastikowe pudełko z żarówką w środku). Pomagają one mangistą przy powielaniu elementów gotowych szkiców i tworzeniu nowych rysunków. Niestety koszt takiej tablicy zakupionej w markowym sklepie jest kilka razy wyższy od kosztu tablicy własnoręcznie wykonanej w garażu! No zacząłem odbiegać od tematu papieru. Można oczywiście rysować na normalnym papierze drukarkowym (A4), ale teoretycznie powinno się rysować na specjalnym papierze mangowym B4 który nie zawiera dodatku drewna i jest rzadszy, poza tym jest znacznie droższy około dwadzieścia złotych za dziesięć kartek. Z boku takiego papieru często znajduję się podziałka dzięki której kreśli się linie ekierkami, krzywikami i tym podobnym sprzętem.

Jak widać zabawa w rysowanie mangi jest bardzo droga, a koszt samych akcesoriów (nie licząc papieru i tuszu) może dojść do sumy przekraczającej dwieście złotych. Sam osobiście wole zabawę ołówkiem i piórem kulkowym na kartce A4 niż tworzyć rysunki za pomocą całej masy akcesoriów (niestety efekty nieużywania zaawansowanych przyborów są widoczne). Amatorom tworzącym na potrzeby własne i internetu polecę zabawę bez rastrów i innych drogich rzeczy, a z użyciem podstawowych akcesoriów takich jak krzywiki i "miękkie ołówki". Profesjonalistom życzę natomiast grubego portfela.

Autor: mOlOch
Data dodania artykułu: 21.12.2006
Data modyfikacji artykułu: 24.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij