Co to jest manga?

Aby wyjaśnić co to jest manga należy najpierw wiedzieć co samo słowo manga znaczy , więc manga oznacza mniej więcej tyle co niepohamowane obrazy" lub "humorystyczne obrazki. Słowo "manga" wymyślił Katsushika Hokusai (1760 - 1849), mistrz drzeworytu przełomu XVIII i XIX wieku. Jego prace wydawane były w latach 1814-1819 (15 tomów o wspólnym tytule "Hokusai Manga") zawarte w nich rysunki ludzi, zwierząt i demonów cechuje ogromny dynamizm. Po śmierci Hokusai jego uczniowie uzupełnili w/w serię o kolejne 3 tomy. Jako ciekawostkę można dodać, że Hokusai jest właśnie autorem drzeworytu ukiyo-e "Wielka fala w Kanagawa.

Kiedy powstała manga znana nam dzisiaj?

W latach 20 XX wieku powstał podział na "komiksy dla dziewcząt" - shojo i "dla chłopców" - shonen. Pierwszą shojo mangę "Tonda Haneko" opublikował Rakuten Kirazawa. W 1947 roku młody lekarz Tezuka Osamu zwany dzisiaj "Bogiem Mangi", wydał komiks "Nowa wyspa skarbów" oraz w 1963 roku stworzył czarno-biały serial rysunkowy zatytułowany "Tetsuwan Atom" znany na zachodzie pod tytułem "Astro Boy".To jego pomysłem była drobna twarz oraz wielkie oczy. Dlaczego? Wiadomo iż pierwszy mangaka był zafascynowany filmami animowanymi Disneya oraz Maxa Fleischera. Rysując swoje postacie chciał złożyć cos w rodzaju hołdu tym twórcom - rysując ogromne oczy swym postaciom.
Dziś istnieje istnieje manga dla dzieci, uczniów, studentów, robotników, emerytów, gospodyń i dla każdej klasy społecznej. Ważnym gatunkiem mangi jest manga bishojo - o pięknych chłopcach przeznaczona dla kobiet, a także najbardziej krytykowana na zachodzie manga hentai, czyli erotyczna.

Manga dzisiaj...

We współczesnej Japonii manga nadal jest bardzo popularna, twórcy poszukują wciąż inspiracji w kulturze innych krajów, istnieje również manga opisująca życie Józefa Poniatowskiego "Ten no hate made"(1990) Ryoko Ikedy (wydana w Polsce pt. "Aż do nieba. Tajemnicza historia Polski"). Istnieją mangi kultowe jak "Akira" Katsuhiro Otomo lub "Dragon Ball" Akiry Toriyamy, które można by nazwać "staruszkami" w obliczu wciąż powstających nowy mang. Z bardziej popularnych twórców należy wymienić: grupę CLAMP (np."X", "Card Captor Sakura")SHOJO Kyosuke Fujishima (np."Ah! Megami Sama!, "You're under arest!") SHONEN Yuu Watase ("Fishigi Yuugi", "Ayashi no Ceres") SHOJO Naoko Takeuchi ("Bishojo Senshi Sailor Moon" - znana u Polsce jako "Czarodziejka z Księżyca") SHOJO Masami Kurumada ("Saint Seiya" aka "Rycerze Zodiaku") SHONEN You Higuri ("Seimaden") SHOJO Satoshi Urushihara ("Plastic Little", "Chirality").
Mangaków jest naprawdę wielu a mang godnych uwagi - ze względu na wspaniały scenariusz lub piękną grafikę - jeszcze więcej, gdybym chciała wypisać ich wszystkich zajęło by to wiele stron i co niektórzy zrezygnowaliby z dalszej lektury tego tekstu.
W Polsce są także wydawnictwa wydające mangi: JPF (koncentruje się na znanych i popularnych tytułach jak np. "Dragon Ball" , "Czarodziejka z Księżyca" itp.), Egmont (Inu-yasha i Kenshin), Waneko (np. Cześć Michael oraz Locke Superczłowiek) oraz kilka mniejszych. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o mandze polecam lekturę "Kawaii" polskiego magazynu poświęconego tej tematyce.

Od Redakcji
Zwrócono nam uwagę, słusznie całkowicie, że pismo Kawai już nie istnieje, niemniej, wydawano ono było przez kilka ładnych lat wychowując grono miłośników mangi. Obeckie, po dłuższym przestoju, pojawiło się pismo Otaku.

Autor: k7
Data dodania artykułu: 24.10.2005
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij