Cesarz Meiji

Mutsuhito, Cesarz Meiji (3 Październik 1852 - 30 Lipca 1912) był 122 cesarzem Japonii. W roku jago narodzin, Japonia była odizolowanym, przedindustrialnym, feudalnym krajem, zdominowanym przez shogunat Tokugawa oraz daimyo, którzy rządzili ponad 250-ma niezależnymi domenami. W roku jego śmierci, Japonia ulegała już politycznej, społecznej i przemysłowej rewolucji, co doprowadziło ją do szczytów światowych gospodarek.

Cesarz Meiji był synem Cesarza Komei i Cesarzowej Nakayama Yoshiko (1834-1907), córki pana Nakayama Tadayasu, dawniej ministra lewej strony (sadaijin). Narodził się na osiem miesięcy przed przybyciem do Japonii Komandora Matthew Perrego z amerykańskiego szwadronu czarnych okrętów. Na początku młodego chłopca tytułowano Sachi no miya (Ksiaze Sashi). Późniejszy cesarz spędził większość dzieciństwa w domu rodziny Nakayama w Kioto. Został formalnie zaadoptowany przez Asako Nyogo (późniejszą wdowę po Cesarzu Eisho) w roku 1860. Otrzymał tez imię Musuhito, oraz rangę shinno (cesarskiego księcia z prawem potencjalnej sukcesji). Tytuł cesarski otrzymał dnia 3 lutego 1867 roku, w wieku piętnastu lat i przyjął imię Meiji czyli "oświeconego władcy".

11 Stycznai 1867 roku poślubił Panią Haruka, trzecią córkę Pana Ichijo Tadaka, kiedyś ministra lewej strony. Jego żona znana jest pośmiertnie jako cesarzowa Shoken. Był pierwszą imperialną cersarzową tytułowaną kogo (literalnie żona cesarza). Była pierwszą cesarzową, pełniącą publiczne funkcje. Niestety nie wydała na świat potomka. Cesarz Meiji miał piętnaścioro innych dzieci zrodzonych z żon o niższej randze. Tylko piątka z jego dzieci dożyło wieku dorosłego. Byli to:

- Koronowany Książę Yoshihito (Haru no miya Yoshihito Shinno), trzeci syn (31.08.1879-25.12.1926) � późniejszy cesarz Taisho

- Książniczka Masako (Tsune no miya Masako Naishinno), szósta córka (30.09.1888-8.03.1940), tytułowana Tsune no miya (Księżniczka Tsune) aż do ślubu

- Księżniczka Fusako (Kane no miya Fusako Naishinno), siódma córka (28.01.1890-11.08.1974). tytułowana Kane no miya (Ksiązniczka Kane) do ślubu

- Księzniczka Nobuko (Fami no miya Nobuko Naishinno), ósma córka (07.08.1891-03.10.1933), tytulowan Książniczka Fami (fami no miya) do ślubu

- Książniczka Toshiko (Yasu no miya Yoshiko Naishinno), dziewiąta córka (11.05.1896-05.04.1978), tytułowana Yasu no miya (księżniczka Yasu) do ślubu.

Cesarz Meiji był symbolem Restauracji Meiji, w której reżim rodu Tokugawa został zniesiony przez siły cesarskie. Pięcio punktowe oświadczenie nowego rządu obaliło feudalizm i ogłosiło panowanie nowoczesnej władzy w Japonii. Pomimo, że utwożono parlament, nie miał on żadnej realnej władzy, podobnie jak ceszarz. Władza przeszła od shoguna w ręce daimyo, którzy byli przywódcami Restauracji. Więc krajem rządzili oligarchowie, którzy mieli w rękach największą siłę militarną, polityczną oraz ekonomiczną.

Restauracja Meiji jest źródłem dumy dla Japończyków, ponieważ zmiany w niej zapoczątkowane doprowadziły kraj do rozwoju, który umożliwił dominację na Pacyfiku. Z innej jednak strony jest to źródło wstydu, ponieważ oznaczało to wzrost roszczeń imperialistycznych w regionie i dołączenie do osi Berlin-Rzym.

Rola Cesarz Meiji w Restauracji jest dyskusyjna. Z pewnością on nie kontrolował kraju, ale jakie wpływy wywarł nie jest do dziś ustalone. Jest mało prawdopodobne by wspierał wojnę przeciwko Chinom (1894-1895) i Rosji (1904-1905). Informacje o cesarzu czerpie się m. in. z jego poezji, która wydaje się być pokojową twórczością. Można powiedzieć, że cesarz chciał uniknąc tych wojen.

Autor: Hatamoto
Data dodania artykułu: 09.03.2006
Data modyfikacji artykułu: 27.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij