Bunt

832.jpgKlasyka japońskiego kina. Film wyróżniony nagrodą na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Fabułę jego można opisać trzema słowami; "Urzędasy rządzą światem". Podstawą tej historii są intrygi tworzone przez wysokich urzędników na dworze księcia Matsudaira. Akcja rozgrywa się w czasie rządów Tokugawów, a konkretnie, w roku 1725. Każda intryga zakłada absolutne posłuszeństwo poddanych wobec woli księcia, a raczej woli dygnitarzy dworskich. Za nic oni mają osobiste odczucia i uczucia wasali, dla nich liczy się tylko dobro ich pana. Grają ludźmi jak pionkami na szachownicy. Takie postępowanie doprowadza do buntu jednego z poddanych księcia. W obronie czci i honoru staje do przegranej z góry walki. Główni bohaterowie są żołnierzami przywykłymi do patrzenia śmierci w oczy. Do boju szykują się w pełni profesjonalnie i przewidują różne scenariusze zdarzeń. Mimo potępienia przez część rodziny nie uginają się pod presją otoczenia i samotnie stają przed przeznaczeniem.

Świetna gra aktorska, jak i inscenizacja dodają niezwykłego klimatu. Większość akcji toczy się w mrocznych pomieszczeniach lub w nocy. Jedynie sceny z życia dworskiego i finałowy pojedynek zostały zrealizowane w jasnej scenerii, lub w pełnym świetle dziennym. Ciekawostką jest zastosowanie w sekwencjach wspomnień stop-klatki, jako elementu ukazującego wzburzenie i gniew.

Dla miłośników japońskiego kina, a w szczególności kina samurajskiego jest to uczta. Warto mieć to arcydzieło w swojej domowej filmotece.

Nazwa japońska: Joi-uchi: Hairyo tsuma shimatsu
Reżyseria : Masaki Kobayashi
Rok produkcji : 1967
W roli głównej : Toshiro Mifune
Czas trwania : 121 min.

Do wyboru mamy oryginalna ścieżkę dźwiękową, napisy w języku polskim lub lektora.
Dźwięk zapisany jest w formacie DD 2.D.
Format filmu 16:9.
Obraz: czarno-biały.
Płyta: jednostronna, dwuwarstwowa.

Autor: Jacek Kicman
Data dodania artykułu: 23.12.2009
Data modyfikacji artykułu: 22.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij