Bitchu Matsuyama jo

Zamek jest położony na górze Gagyu, wznoszącej się na wysokość 430 lub, według innych danych, 478 m. n. p. m. Jest to najwyższy punkt leżący w pobliżu miasteczka Takahashi w prefekturze Okayama. Wysokość ta oznacza, ze Bitchu Matsuyama jo jest zaliczany do yama jiro, czyli zamków górskich, oraz jednocześnie stanowi najwyżej położona fortecę spośród japońskich zamków. Dodajmy także, że wyróżnia go centralna wieża tenshu, stosunkowo nieczęsta wśród zamków górskich. Położone na szczytach twierdze miały bowiem bezproblemowo zapewniona daleką widoczność, dodatkowa budowa wieży była więc zbyteczna. Tymczasem tutaj jest, wprawdzie niewielkie, trzypiętrowe, ale zawsze. Zresztą nawet najwyższe piętro to jedynie malutka kapliczka z ołtarzem shintoistycznym.

bishu1.jpg
Jedna z sal zamkowych
Zdjęcie z http://stdb2.stelab.nagoya-u.ac.jp/member/tyoko/bimatu.html

Historia Bitchu Matsuyama jo zaczęła się ok. 1240 roku, kiedy to Akiba Saburo Shigenobu zbudował na wzniesieniu Omatsuyama, taka była prawdopodobnie pierwotna nazwa góry, forteczkę. Niecały wiek później inny wojownik Takahashi Kurozaemon Muneyasu rozbudował na pobliskim wzniesieniu Komatsuyama inny fort. Te dwie połączone budowle dały początek Bitchu Matsuyama jo.

bishu4.jpg
Bitchu Matsuyama jo jest położony na szczycie góry
Zdjęcie z http://stdb2.stelab.nagoya-u.ac.jp/member/tyoko/bimatu.html

Przez lata swojego istnienia zamek miał wielu właścicieli. Jednym z nich był samuraj Mimiura Motochika cieszący się protekcją rodziny Mori. Mimiura panował nad okolicznymi ziemiami w drugiej połowie XVI-ego wieku. Właśnie jemu zamek zawdzięcza rozbudowę. Miniura odnosząc szereg zwycięstw opanował prowincję Bitchu, jednakże jego kariera skończyła się wraz z podejrzeniami rodziny Mori, która przestała mu ufać. Dwaj wodzowie związani z Mori, jednocześnie zaś cieszący się sympatią nowego pana Japonii Hideyoshiego, uderzyli na Bitchu Matsuyama jo, zmuszając Miniurę do popełnienia samobójstwa.

bishu2.jpg
Bitchu Matsuyama jo - stąd jest niezły widok na okolicę
Zdjęcie z http://www.jcastle.info/castle/bitchu.html

Wygrana przez Ieyasu Tokugawę batalia pod Sekigaharą zmieniła układ sił w Japonii. Nowi ludzie związani z rodem shogunów obejmowali swoje posiadłości, które odbierano politycznym przeciwnikom. Wola nowego suwerena Bitchu Matsuyama jo w 1600 roku otrzymał Kobori Masatsugu, który wraz z synem przeprowadził kolejne rekonstrukcje zamku oraz doprowadził do rozkwitu leżące u stóp góry miasteczko. Następni daimio także dokładali swoje co nieco, toteż zamek zmieniał się. Aktywnym w tym zakresie okazał się szczególnie Mizutani Katsumune (znany także pod kilkoma innymi nazwiskami), który dzierżył w XVIII wieku zamek przez ponad 40 lat. Wiemy, że otrzymał go w 1639 roku, a budowę wieży tenshu zakończył dopiero w 1683, był więc niezwykle długowieczny. Obecnie na zamku powiewają chorągwie właśnie z potrójnym białym tomoe, czyli przecinkiem, herbem Katsumune.

bishu3.jpg
Mury Bitchu Matsuyama jo
Zdjęcie z http://www.takahasikanko.or.jp/matsuyamajo-kaisetu.htm

Wreszcie po różnych zmianach udało się Bitchu Matsuyama jo objąć jednej rodzinie. W 1744 roku zamek objął Itakura Katsuzumi i odtąd ten dom sprawował władzę nad Bitchu Matsuyama jo aż do rewolucji Meji. Jak wiadomo, wtedy nie tylko feudałowie utracili swe ziemie i zamki, ale ich fortece z rozkazu cesarskiego zostały rozebrane. Taki los spotkał także Bitchu Matsuyama jo. W części rozebrany, w części zaś po prostu zniszczał. Odbudowę jego rozpoczęto w 1929 roku z inicjatywy lokalnej społeczności i trwała ona aż do roku 1997. Obecnie zamek można zwiedzać i chociaż nie zawiera on zbiorów muzealnych, często prezentowanych w innych budowlach tego typu, wart jest obejrzenia, ponieważ przy renowacji użyto wielu starych materiałów. Stąd jego puste wnętrza robią wrażenie naprawdę wiekowych. Dodatkową zaleta zamku jest wspaniałe połączenie z otaczającą go dziką przyrodą. Góra Gagyu to bowiem park narodowy z ponad tysiącem drzew mających swoje metryczki i opisy botaniczne.

Autor: Kelly
Data dodania artykułu: 13.07.2006
Data modyfikacji artykułu: 25.02.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij