Podróż do Japonii

TOP 10 najpiękniejszych ogrodów w Japonii



Lista najpiękniejszych ogrodów i parków japońskich – miejsca, które warto odwiedzić w Japonii. Pod uwagę braliśmy tylko te ogrody w których sami byliśmy – w niektórych 1 raz a w niektórych kilka razy. Samo ustalenie kolejności nie było prostym zadaniem dlatego też, Agnieszka i ja, ułożyliśmy własne top 10 ogrodów japońskich przyznając każdemu punkty a następnie wyciągnęliśmy średnią. Na końcu artykułu znajduje się lista, które miejsca były brane jeszcze przez nas pod uwagę oraz te miejsca, które chcemy kiedyś odwiedzić i być może w naszym osobistym top 10 zajdą zmiany.

10. Ogród przy świątyni Kinkaku-ji (金閣寺) - Kioto

Złoty Pawilon w Kioto, jeden z punktów obowiązkowych wyjazdu do Japonii. Zdjęcie świątyni pojawia się na prawie każdej kartce pocztowej czy ulotce przedstawiającej dawną stolicę Japonii. Historia samej Złotej Świątyni sięga 1397 roku a świątynia powstała początkowo jako willa dla szoguna Yoshimitsu Ashikagi. W późniejszym czasie została przekształcona w świątynie zen.

Za samym Złotym Pawilonem znajduje się ścieżka prowadząca przez świątynne ogrody – zadbane w każdym detalu jak na wizytówkę Kioto przystało. Przy wejściu / wyjściu na teren kompleksu świątynnego można zjeść przepyszne lody o smaku zielonej herbaty oraz czarne lody o smaku sezamu.

Informacje praktyczne

Wstęp: 400 jenów.
Godziny otwarcia: 9:00-17:00.
Nieczynne: brak dni zamknięcia.

 

9. Koko-en (好古園) - Himeji

Ogród został otwarty 29 kwietnia 1992 roku, składa się z 9 różnych stylowo części i znajduje się tuż obok zamku Himeji. Wśród ogrodów znajdziemy m.in. takie ogrody jak: „ogród herbaciany”, „ogród bambusowy”, „ogród sosnowy” itd. Mimo, że w naszym zestawieniu jest dopiero na 9 pozycji to jeśli będziecie w Himeji to koniecznie znajdźcie trochę czasu, żeby do niego zajrzeć bo na pewno warto i to o każdej porze roku.

Informacje praktyczne

Wstęp: 310 jenów ale bardziej opłacalną opcją jest bilet łączony ogród + zamek Himeji w cenie 1050 jenów.
Godziny otwarcia: 9:00-18:00 (wrzesień - kwiecień do 17:00).
Nieczynne: 29 i 30 grudnia.

 

8. Ogród przy świątyni Ginkaku-ji (銀閣寺) - Kioto

Srebrny Pawilon w Kioto jest nieco mniej znany i popularny niż Złoty Pawilon ale za to naszym zdaniem ogród wokół samej świątyni jest jeszcze piękniejszy niż ten przy Kinkaku-ji. Świątynia Ginkaku-ji została zbudowana w roku 1482 czyli niemal 100 lat później niż Świątynia Kinkaku-ji. Początkowo służyła jako willa dla szoguna Yoshimasa Ashikaga a później została przekształcona w świątynie zen. Dookoła świątyni rozciągają się piękne, starannie wypielęgnowane ogrody. Spacerować możemy kamiennymi ścieżkami pomiędzy drzewami, podziwiając jednocześnie obszary porośnięte mchami, stawy z wyspami i drewnianymi mostkami, małe strumienie, rośliny, ogród kamienno-piaskowy czy też sam budynek świątyni.

Informacje praktyczne

Wstęp: 500 jenów.
Godziny otwarcia: 8:30-17:00 (grudzień - luty 9:00-16:30).
Nieczynne: brak dni zamknięcia.

 

7. Ogrody przy zamku Nijo (二条城) - Kioto

Budowa zamku została rozpoczęta w 1603 roku przez Ieyasu Tokugawa (jako jego rezydencji) a zakończona 23 lata później przez jego wnuka Iemitsu. Przez pewien czas zamek był używany jako pałac cesarski a także został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 roku. Na terenach zamku Nijo możemy spacerować po 3 ogrodach: Ninomaru, Honmaru oraz Seiryu-en. Pierwszy z nich jest tradycyjnym ogrodem japońskim z dużym stawem, kamieniami ozdobnymi i rosnącymi sosnami. W ogrodzie Honmaru możemy wejść po zachowanych kamiennych fundamentach twierdzy zamkowej aby podziwiać piękny widok na tereny zamkowe, budowle i sam ogród. Najmłodszy ogród Seiryuen został założony w 1965 roku i jest połączeniem stylu japońskiego oraz zachodniego. Powstał z myślą o wydarzeniach kulturalnych i obejmuje dwie herbaciarnie: Koun-tei i Waraku-an.

Informacje praktyczne

Wstęp: 620 jenów.
Godziny otwarcia: 8:45-17:00 (ostatnie wejście 1h przed zamknięciem).
Nieczynne: 29-31 grudnia; Pałac Ninomaru jest również zamknięty we wtorki w styczniu, lipcu, sierpniu i grudniu (lub następnego dnia, jeśli wtorek jest świętem narodowym) oraz 1-3 stycznia i 26-28 grudnia.

 

6. Yoshikien Garden (吉城園) - Nara

Nazwa ogrodu założonego w 1919 roku pochodzi od małej rzeki Yoshiki, która biegnie obok niego. Jest położony niedaleko świątyni Tōdai-ji a więc po drodze aby zobaczyć słynny posąg Wielkiego Buddy (punkt obowiązkowy zwiedzania) mieszczący się w największej drewnianej budowli na świecie. Yoshikien składa się z trzech ogrodów: ogród ze stawem, ogród mchów oraz ogród herbaciany. Warto dodać, że wstęp do ogrodu jest bezpłatny dla obcokrajowców– konieczne może być jednak pokazanie paszportu.

Informacje praktyczne

Wstęp: za darmo (dla obcokrajowców).
Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (ostatnie wejście do 16:30).
Nieczynne: 24-28 luty.

 

5. Shinjuku Gyoen (新宿御苑) – Tokio

Jeden z największych i najpopularniejszych parków w stolicy Japonii. Shinjuku Gyoen jest tłumnie odwiedzany przez Japończyków zwłaszcza początkiem wiosny aby zobaczyć kwitnące wiśnie. Park powstał w okresie Edo (1603-1867) na miejscu prywatnej rezydencji Lorda Naito, który ukończył budowanie ogrodu w 1772 roku. W późniejszym czasie park został przekształcony w ogród botaniczny. Shinjuku Gyoen został finalnie ukończony (w obecnym kształcie) w roku 1906 i stał się ogrodem cesarskim. W czasie II wojny światowej został niemal doszczętnie zniszczony ale na szczęście udało się go odbudować i ponownie otworzyć w 1949 roku jako park publiczny. Shinjuku Gyoen składa się z trzech różnych rodzajów ogrodów: najstarszy – tradycyjny japoński ogród krajobrazowy, ogród francuski oraz ogród angielski.

Informacje praktyczne

Wstęp: 500 jenów.
Godziny otwarcia: 9:00-18:00 (15 marca do 30 czerwca i od 21 sierpnia do 30 września), 9:00-19:00 (od 1 lipca do 20 sierpnia), 9:00-16:30 (od 1 października do 14 marca).
Nieczynne: poniedziałki (lub następny dzień, jeśli poniedziałek jest świętem narodowym), od 29 grudnia do 3 stycznia. W okresie kwitnienia wiśni (od końca marca do końca kwietnia) i podczas wystawy chryzantem (pierwsza połowa listopada) nie ma dni zamknięcia parku.

 

4. Rikugien Gardens (六義園) – Tokio

Tuż za naszym podium znalazł się jeden z najpiękniejszych ogrodów krajobrazowych w Tokio. Zbudowany około 1702 roku dla szoguna Tokugawa. Dzisiejsze ogrody mają około jednej trzeciej ich pierwotnej wielkości. Nazwa „Rikugien” odnosi się do systemu podziału chińskiej poezji na 6 kategorii – system ten wpłynął również na podział japońskiej poezji waka. Sam ogród składa się m.in. z dużego stawu położonego w centrum ogrodu a także spacerowych ścieżek prowadzących pomiędzy drzewami i starannie pielęgnowanymi trawnikami.

Jednym z najlepszych momentów na odwiedzeniu ogrodu jest jesień w czasie kiedy liście klonów zabarwiają się na żółto i czerwono. Pod koniec listopada i na początku grudnia są też organizowane przepiękne iluminacje świetlne w godzinach wieczornych, które przyciągają tłumy Japończyków i turystów – najlepiej przyjechać do ogrodu trochę wcześniej przed określoną godziną rozpoczęcia pokazów świateł.

Informacje praktyczne

Wstęp: 300 jenów.
Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (ostatni wstęp 16:30, podczas iluminacji i kwitnienia wiśni czynne do 21:00).
Nieczynne: od 29 grudnia do 1 stycznia.

 

3. Kenroku-en (兼六園) – Kanazawa

Jeden z 3 słynnych i najpiękniejszych krajobrazowych ogrodów w Japonii obok tych znajdujących się w Mito i Okayamie. Dla bardzo wielu osób z pewnością najpiękniejszy, minusem jest na pewno odległość od Tokio czy też Osaki (w tych miastach mieliśmy noclegi). Sam dojazd Shinkansem zajmuje z Tokio około 3 godzin w jedną stronę :-( Byliśmy w nim niestety tylko 1 raz „uciekając” przed tajfunem, który szalał akurat w Tokio w tym czasie.

Został założony w okresie Edo i był rozwijany przez kolejne pokolenia feudalnych władców Kaga (obecna południowa część Ishikawy). Nazwa „Kenrokuen” oznacza „Ogród o Sześciu Atrybutach” w nawiązaniu do przestronności, odosobnienia, sztuczności, starożytności, obfitości wody i szerokich widoków – stanowiących podstawowe atrybuty idealnego ogrodu według chińskiej teorii krajobrazu.

Ogród znajduje się poza bramami zamku Kanazawa i jest bardzo duży – zajmuje powierzchnię ponad 114 tys. m2 dzięki czemu możemy poświęcić na zwiedzanie nawet kilka godzin. W ogrodzie Kenroku-en znajduje się około 8750 drzew i 183 gatunki roślin. Sam ogród jest bardzo często wybierany na scenerię do sesji zdjęciowych nowożeńców dlatego też niemal na każdym kroku możemy zobaczyć Japończyków ubranych w tradycyjne kimona.

Informacje praktyczne

Wstęp: 320 jenów.
Godziny otwarcia: 7:00-18:00 (od marca do 15 października), 8:00-17:00 (od 16 października do lutego).
Nieczynne: brak dni zamknięcia.

 

2. Koraku-en (後楽園, Kōrakuen) - Okayama

Jeden z Trzech Wielkich Ogrodów Japonii (wraz z Kenroku-en w Kanazawie i Kairaku-en w Mito), miejsce dziedzictwa kulturowego i nagrodzony 3 gwiazdkami w Zielonym Przewodniku Michelin w Japonii. Korakuen został zbudowany w 1700 roku przez Ikedę Tsunamasę - władcę Okayamy, zachował w większości swój pierwotny wygląd z okresu Edo do dnia dzisiejszego. Znajduje się obok Zamku Okayama. Ogród pełnił funkcję jako miejsce przyjmowania ważnych gości a także jako schronienie dla daimyo. Co ciekawe w niektóre dni w roku mógł być odwiedzany także przez zwykłych ludzi. Dla ogółu zwiedzających został udostępniony w 1884 roku.

Ogród Koraku-en zajmuje powierzchnię około 13 ha na której znajdują się stawy, strumienie, wzgórza, gaje śliwkowe, drzewa wiśni, azalie, irysy, lotosy czy też plantacja herbaty. Spoglądając na piękny park możemy zobaczyć w tle zamek Okayama – spektakularny widok :) Odwiedzając sam ogród warto też odwiedzić sam zamek.

Informacje praktyczne

Wstęp: 410 jenów sam ogród lub 580 jenów bilet łączony dla zamku i ogrodu.
Godziny otwarcia: 7:30-18:00 (od 20 marca do września), 8:00-17:00 (od października do 19 marca).
Nieczynne: brak dni zamknięcia.

 

1. Shukkei-en (縮景園) – Hiroszima

Numerem 1 w naszym prywatnym zestawieniu ogrodów w Japonii jest Shukkei-en w Hiroszimie. Ogród został zbudowany w 1620 roku (tuż po ukończeniu budowy zamku w Hiroszimie) przez daimyo Nagaakirę Asano. Nazwę ogrodu Shukkei-en można przetłumaczyć jako “Ogród Miniaturowych Krajobrazów”. Położony jest w samym centrum Hiroszimy. Został niemal całkowicie zniszczony (ocalał kamienny most i zaledwie 3 drzewa) podczas II wojny światowej za sprawą bomby atomowej, której epicentrum znalazło się około 1km od ogrodu.

W centrum ogrodu znajduje się staw (w którym oczywiście nie mogło zabraknąć kolorowych karpi, żółwi czy też krabów w jego pobliżu) a wokół niego położona jest ścieżka spacerowa prowadząca przez przepiękne scenerie parku. Podczas spaceru po ogrodzie trafiamy m.in. na herbaciarnie, drewniane i kamienne mosty, altany, sad śliw ume a nawet do małego lasu bambusowego.

Przed naszą pierwszą wizytą w tym ogrodzie nie spodziewaliśmy się, że tak bardzo nam się spodoba i będziemy go odwiedzać za każdym razem jak tylko będzie możliwość. Podczas wyjazdu do Japonii z pewnością będziecie chcieli odwiedzić Hiroszimę i zobaczyć np. Kopułę Bomby Atomowej czy udać się na wyspę Miyajima ale zachęcamy także do odwiedzenia ogrodu Shukkei-en a z pewnością nie będziecie zawiedzeni.

Informacje praktyczne

Wstęp: 260 jenów.
Godziny otwarcia: 9:00-18:00 (do 17:00 od października do marca, ostatni wstęp 30 minut przed zamknięciem).
Nieczynne: 29-31 grudnia.

Pozostałe ogrody

Za naszym top10 znalazły się pozostałe ogrody w których mieliśmy okazję być (wymienione w przypadkowej kolejności): Hama-rikyu (Tokio), Koishikawa Korakuen (Tokio), Ogrody cesarskie (Tokio), Ryoan-ji Temple (Kioto), Yoyogi Park (Tokio).

Chcielibyśmy na pewno zobaczyć jeszcze:

  • Risurin Garden (Takamatsu)
  • Ashikaga Flower Park (Tochigi)
  • Sankei-en Garden (Yokohama)
  • Hitachi Seaside Park (Ibaraki)
  • Kokedera (Kyoto)
  • Katsura Imperial Villa (Kyoto)
  • Kairaku-en (Mito)
  • Adachi Museum of Art, Yasugi
  • Tenryū-ji, Kyoto
  • Suizen-ji Jōju-en, Kumamoto
  • Isuien Garden

Poniżej mapka lokalizacji wszystkich miejsc.

Jesteśmy ciekawi jakie są Wasze ulubione ogrody w Japonii albo do jakich chcielibyście pojechać?

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 08.08.2021
Data modyfikacji artykułu: 06.10.2021
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij