Podróż do Japonii

Pamiątki z Japonii



W tym wpisie przeczytacie jakie pamiątki i prezenty polecamy przywieźć z Japonii czy to dla naszej rodziny czy też dla naszych przyjaciół. Na naszej subiektywnej liście przedmiotów, wartych zabrania ze sobą w podróż do domu, znalazły się rzeczy mniejsze i większe, tańsze i droższe, te praktyczne i te niekoniecznie praktyczne – tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Lista pamiątek z Japonii została ułożona w przypadkowej kolejności.

Słodycze

Zdecydowana większość osób lubi słodycze więc na pewno będą świetnym prezentem. W dodatku w Japonii znajdziemy oryginalne smaki, które praktycznie nie są dostępne w innych krajach.

Ze słodyczy, które polecamy to:

  • KitKat – niezwykle popularne w Japonii i dostępne w bardzo wielu różnych smakach np. zielona herbata, sake, słodki ziemniak itd.
  • Pocky – paluszki dostępne w wielu smakach, możecie je znaleźć czasem w polskich sklepach
  • różnego rodzaju słodycze o smaku zielonej herbaty

Poszczególne regiony w Japonii mają swoje specjalne słodycze charakterystyczne dla danego regionu. Przykładowo dla Hiroszimy (a dokładniej wyspy Miyajima) specjalnością jest Momiji Manju czyli ciastko w kształcie liścia klonu z różnych nadzieniem.

Ceramika

Piękna ceramika w postaci talerzy, miseczek, czarek do herbaty czy też zestawów do sake może być nie tylko świetną pamiątką ale również doskonałym prezentem dla naszych najbliższych. Wybór z pewnością jest ogromny a dodatkowo znajdziemy produkty na „każdą kieszeń”.

Herbata

Zielona herbata czyli coś z czego słynie Japonia. Doskonałym uzupełnieniem kupionej ceramiki będzie właśnie matcha wykorzystywana w ceremonii herbacianej. Podczas spacerowania po Tokio czy Kioto z pewnością natkniemy się na sklepy specjalizujące w sprzedaży herbaty. Zieloną herbatę kupimy także w każdym supermarkecie.

Alkohole

Pierwszym skojarzeniem jest oczywiście Sake, które jest dostępne w wielu rodzajach oraz w różnych cenach. Kupimy je zarówno w sklepach typu konbini jak i supermarketach. W ofercie sklepów znajdziemy także różnego rodzaju smakowe napoje alkoholowe w puszkach. Tylko trzeba pamiętać, że nasz bagaż musi spełniać określony limit wagowy. Mała butelka sake będzie fajnym uzupełnieniem ceramicznego zestawu do podawania sake.

Pamiętajcie wszelkiego rodzaju napoje w walizce odpowiednio zabezpieczyć (dotyczy to zarówno tych w szklanych butelkach jak i puszkach) żeby po kilkugodzinnym locie nie spotkała nas przykra niespodzianka otwierając naszą walizkę.

Artykuły papiernicze

Japonia to prawdziwy raj dla wszystkich wielbicieli sklepów z artykułami papierniczymi – w Tokio znajdziemy sklepy, które specjalizują się tylko w takich produktach. np. sklep Itoya w dzielnicy Ginza.

Warto zwrócić uwagę na takie rzeczy jak:

  • zestawy do kaligrafii
  • papier do origami
  • papier ręcznie wykonywany
  • taśmy washi – służące np. do ozdabiania prezentów
  • papier do pakowania prezentów
  • naklejki i inne gadżety.

Tradycyjne pamiątki

  • pałeczki – ich wybór jest ogromy i doskonale będą się komponować z naczyniami ceramicznymi, możemy także znaleźć sklepy w których będziemy mogli wygrawerować na nich własne imię
  • wachlarze – bardzo duży wybór jeśli chodzi o materiał wykonania, wielkość, wzór czy też cenę
  • kadzidełka – są nawet sklepy, które się w nich specjalizują.

Lalki

W Japonii jest ogromny wybór wszelkiego rodzaju lalek – te ubrane w klasyczne stroje będą z pewnością oryginalnym prezentem dla naszych najbliższych. Oprócz tego znajdziemy małe, drewniane laleczki kokeshi (region Tōhoku jest z nich najbardziej znany) czy też laleczki, którym należy domalować źrenicę – daruma. Aby te ostatnie miały moc spełnienia marzeń to należy własnoręcznie namalować lewa źrenicę. Jeśli nasze życzenie zostanie spełnione powinniśmy namalować prawą źrenicę a następnie musimy udać się do świątyni aby spalić lalkę.

Poniżej kupione przez nas lalki na lotnisku Narita w strefie bezcłowej.

Manga i Anime

Miłośnicy „komiksów” czy też japońskiej animacji powinni koniecznie odwiedzić dzielnicę Akihabara (Tokio) w której jest wiele ciekawych sklepów a wśród nich ogromny (kilka pięter) sklep Mandarake. Znajdziecie w nim figurki, lalki, plakaty, mangi, zabawki itd.

Jesteś fanem pokemonów? Proszę bardzo w Tokio znajdziesz zarówno odpowiednie sklepy poświęcone w całości pokemonom, jak i kafejki tematyczne. Najbardziej lubisz „One Piece”? Żaden problem znajdziesz i sklep i park tematyczny. A może jednak „Czarodziejka z Księżyca” albo „Muminki” – również znajdziesz i sklepy i kawiarenki.

Dostępność oraz lokalizację takich tematycznych sklepów najlepiej sprawdzić w Google przed naszym przylotem do Japonii.

Maneki-neko

Figurka kota z podniesioną lewą lub prawą łapką. Chyba wszyscy miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni będą ją kojarzyć? Kot z podniesioną prawą łapą ma „przynosić pieniądze” a ten z podniesioną lewą łapą ma „przynosić szczęście”. Same figurki znajdziemy do kupienia w prawie każdym miejscu turystycznym jak również w sklepach takich jak Don Quijote. Znajdziemy figurki wykonane z plastiku, na wykonane z ceramiki, na breloczki, na ruchome zasilane baterią słoneczną itd.

Magnesy i breloczki.

Jedne z najpopularniejszych form prezentów nie tylko z Japonii. Do kupienia prawie wszędzie i dostępne w niezliczonych motywach oraz wielu rozmiarach. Pamiętać musimy, że o ile magnesy stanowiące „przekrój” japońskiej kultury (maneki-neko, gejsze, samuraje itp.) znajdziemy wszędzie to te „lokalne” kupimy tylko w danym regionie. Jeśli będziemy chcieli kupić magnes z jelonkami to znajdziemy go tylko w Narze, jeśli będziemy chcieli taki z motywem Wielkiego Buddy to powinniśmy go szukać w Kamakurze – w innych miastach te wybrane motywy mogą być wręcz niemożliwe do znalezienia. Jeśli chodzi o breloczki to możemy często znaleźć takie, które przedstawiają postacie z mangi i anime.

Elektronika

W sklepach kupimy zarówno najnowszą elektronikę (telefony, konsole do gier, aparaty) jak również sprzęt w wersji retro taki jak np. stare konsole wraz z dedykowanymi grami do nich. Dzielnicą w Tokio słynącą ze sklepów elektronicznych jest Akihabara. My akurat nie kupowaliśmy żadnej elektroniki ale jeśli chociaż chcecie zobaczyć co jest w ofercie japońskich sklepów z elektroniką to warto sprawdzić takie sklepy jak Yodobashi Camera czy też Bic Camera.

Kosmetyki

Podobnie jak z elektroniką to mimo, że sami nie kupowaliśmy japońskich kosmetyków to słyszeliśmy i czytaliśmy o nich bardzo dużo dobrego.

Ubrania

Cena dobrej jakości kimona jest wysoka ale zawsze możemy kupić Yukatę (jednoczęściowa szata na okres letni), której cena będzie zdecydowanie bardziej przystępna niż kimona.

Gdzie kupować pamiątki?

Tak naprawdę wszędzie i wszystko zależy od tego co chcemy kupić :) Jeśli nie mamy dużo czasu to na pewno znajdziemy coś w sklepach z charakterystycznym logiem pingwina - Don Quijote (artykuły spożywcze, elektronika, ubrania, tradycyjne pamiątki itd.).

Pamiątki i prezenty do kupienia na lotnisku

Dla wielu osób może to być dużym zaskoczeniem ale my bardzo wiele pamiątek czy prezentów z Japonii kupiliśmy na... lotnisku. Teraz pewnie wiele osób pomyśli ale przecież na lotnisku ceny wszystkiego są kilkukrotnie wyższe niż poza samym lotniskiem? W Japonii na strefie bezcłowej ceny są "normalne" więc jeśli tylko mamy czas do odlotu to warto zapoznać się z ofertą wszystkich sklepów w strefie bezcłowej.

Pamiętać trzeba jednak o 2 rzeczach: godziny otwarcia poszczególnych sklepów (zazwyczaj 9:00-17:00) oraz o tym, że jeśli mamy lot z przesiadką to lepiej nie kupować prezentów typu sake, piwo i inne napoje. My mieliśmy przesiadkę w Warszawie do Katowic i niestety nasi znajomi musieli pozbyć się (wyrzucić albo wypić) wszystkich napojów. Nie spotkaliśmy się z tym żeby sklepy na lotnisku w Japonii pakowały w specjalny sposób kupione przedmioty - oznaczając je jako kupione na strefie bezcłowej więc warto to mieć na uwadze. Chociaż być może akurat korzystaliśmy z takich sklepów, które nie miały takiej usługi dodatkowej w ofercie.

Podsumowanie

Tak naprawdę to pamiątką z Japonii może być nawet zwykła parasolka (przeźroczysta lub z japońskim motywem) - być może podczas naszego pobytu będzie akurat deszcz i kupimy parasolkę. Zamiast zostawić ją w hotelu to zabierzmy ją do domu :)

W wielu atrakcjach turystycznych możemy odbić sobie na kartce papieru pieczątkę z danego miejsca i to zazwyczaj zupełnie za darmo. Sami Japończycy często mają specjalne zeszyty (notatniki) w których kolekcjonują takie pieczątki.

Jeśli chodzi o pamiątki z Japonii to na pewno nie będzie problemem „gdzie je kupić?” a zdecydowanie częściej będziemy zadawać sobie pytanie „co wybrać?” lub „czy zmieszczą się wszystkie do walizki?” :)

A jakie są Wasze ulubione pamiątki, które przywieźliście z Japonii lub jakie chcielibyście przywieźć do domu?

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 31.07.2022
Data modyfikacji artykułu: 31.07.2022
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij