Podróż do Japonii

Kioto - ciekawe miejsca i atrakcje turystyczneKioto dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Skarbnica kulturalna kraju, którą można porównać do Krakowa. Ze względu na swoją wartość historyczną miasto zostało usunięte z listy miast docelowych do zrzucenia bomby atomowej a także oszczędzone od nalotów podczas II Wojny Światowej. Wiele zabytków w Kioto zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wyjątkowo atmosfera samego miasta sprawia, że jest to jedno z miast obowiązkowych podczas podróży do Japonii. Przedstawiam listę miejsc, które warto zobaczyć w Kioto.

Fushimi Inari Taisha

Świątynia położona u podnóża góry Inari (233m n.p.m. poświęcona bóstwu Inari - patronowi ryżu i powodzenia w interesach. Trasa licząca około 4km a na niej tysiące bram Torii oraz mnóstwo posągów lisów, które uważane są za posłańców Inari. Punkt obowiązkowy podczas pobytu w Kioto.

Kinkaku-ji (Złoty Pawilon)

Najbardziej znana świątynia zen w Kioto pokryta płatkami złota. Budynek znajduję się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Świątynia powstała pod koniec XIV wieku dla szoguna Yoshimitsu Ashikagi. W 1950 budowla została podpalona przez szalonego mnicha, Odbudowanie świątyni nastąpiło 5 lat później. Złoty Pawilon to 2 z punktów obowiązkowych w Kioto.

Kiyomizu-dera


Kiyomizu-dera by Jordy Meow. Licensed under CC BY-SA 3.0

Buddyjski kompleks świątynny w Kioto usytuowany nad miastem, we wschodniej dzielnicy Higashiyama, na zboczach góry Otowa. Świątynia powstała we wczesnym okresie Heian w roku 778.  Kiyomizudera jest znana ze swojego ogromnego drewniane tarasu z pięknym widokiem na Kioto. Świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ginkakuji (Srebrny Pawilon)

Świątynia Zen położona we wschodniej dzielnicy Higashiyama. Powstała w 1482 r. na rozkaz szoguna Ashikaga Yoshimasa, jako jego letnia rezydencja. Ginkakuji składa się z Srebrnego Pawilonu, kilkudziesięciu innych budynków świątynnych, pięknego ogrodu z mchu i wyjątkowego "piaszczystego" ogrodu zen.

Ryōan-ji

Buddyjska świątynia położona w północno-zachodniej części Kioto. Sława i popularność świątyni wynika w dużej mierze ze słynnego "kamiennego ogrodu" - piętnaście kamieni poukładanych w pięciu grupach, obłożonych mchem, pozostałą przestrzeń wypełnia bardzo starannie wypełniony drobny żwir.

Tō-ji

Świątynia buddyjska Tō-ji pochodzi z 796 roku. Obejmuje kilkanaście budowli a najsłynniejszym z nich jest pięciokondygnacyjna pagoda o wysokości 55 m. Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sanjūsangen-dō


Sanjusangen-dō by 663highland. Licensed under CC BY 2.5

Świątynia buddyjska wzniesiona w 1164 roku, położona w dzielnicy Higashiyama w Kioto. Słynie ze 1001 posągów Kannon, bogini miłosierdzia. Niestety w środku nie można wykonywać zdjęć oraz nagrywać filmów.

Nanzen-ji


Sanmon - brama by hiro. Licensed under CC BY-SA 3.0

Największy klasztor Japonii, główny klasztor jednego z czternastu odgałęzień szkoły rinzai w Japonii. Nanzen-ji to jedna z najważniejszych świątyń Zen w całej Japonii. Historia Nanzenji sięga połowy XIII wieku.

Kōdai-ji


KoudaijiOtamaya by 著者情報を閲覧. Licensed under GFDL

Wybitna świątynia w dzielnicy Higashiyama w Kioto. Została założona w 1606 roku na pamiątkę Toyotomi Hideyoshi, jednej z największych postaci w historii Japonii, przez jego żonę. Na zewnątrz obiektu znajduję się piękny ogród zen.

Nijō Castle

Zamek Nijo został wybudowany w 1603 roku jako rezydencja Tokugawa Ieyasu (założyciela dynastii szogunów Tokugawa). Po upadku szogunatu Tokugawa w 1867 roku, Zamek Nijo został na pewien czas używany jako pałac cesarski. W 1939 roku Zamek Nijo został przekazany miastu Kioto a następnie otwarty dla publiczności rok później. Zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Bamboo groves (las bambusowy)

Piękny szlak spacerowy przez sam środek bambusowego lasu, który jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Kioto.Bambus był używany od wieków do różnych produktów, takich jak kosze, kubki, pudełka i maty.

Gion i Ponto-chō

Gion i Ponto-chō to najbardziej znane dzielnice rozrywki i gejsz w Kioto. Znajdziemy tutaj liczne herbaciarnie i restauracje a ulicami spaceruje wiele japonek ubranych w tradycyjne kimona.

Kyoto Imperial Palace

Pałac Cesarski w Kioto był siedzibą japońskiej rodziny imperialnej do 1868 roku, kiedy cesarz i stolica zostały przeniesione z Kioto do Tokio. Znajduje się w przestronnym Parku Narodowym Kioto, atrakcyjnym parku w centrum miasta, który obejmuje również Pałac Cesarski Sento i kilka innych atrakcji.

Togetsukyo Bridge

Most Togetsukyo jest najbardziej znanym punktem w dzielnicy Arashiyama. Pierwotnie został zbudowany w okresie Heian (794-1185) a ostatnio zrekonstruowany w latach trzydziestych. Most wygląda szczególnie atrakcyjnie w połączeniu z zalesionym zboczem góry w tle.

Nishiki Market

Najsłynniejszy targ w Kioto. Specjalizuje się we wszystkich rzeczach związanych z żywnością, takich jak świeże owoce morza, przyprawy, noże i przybory kuchenne itd. Jest doskonałym miejscem do znalezienia sezonowych potraw i specjałów z Kioto. Większość sklepów zamknięta zazwyczaj w środę lub niedzielę.

Mapa atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc:

Link do mapy w Google Maps

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 04.08.2017
Data modyfikacji artykułu: 10.06.2021
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij