Podróż do Japonii

Jak mądrze płacić kartą w Japonii?Bilet na samolot zarezerwowany, hotel też, plan podróży gotowy a więc pozostaje kwestia jak i czym płacić w Japonii? Kupno jenów japońskich (JPY) w kantorach może sprawić wiele kłopotów. Bardzo często jeny japońskie trzeba zamówić wcześniej, ale banki i kantory niezbyt chętnie chcą je zamawiać. Jeśli już uda znaleźć się nam kantor gdzie możemy zamówić walutę to niestety okazuję się, że jej kurs jest mało atrakcyjny. W Japonii powszechnie do płacenia używa się gotówki i nie wszędzie zapłacimy kartą.

PKO Bank Polski

Jeny japońskie, oprócz kantorów, możemy zamówić także w Banku PKO pod warunkiem, że posiadamy dowolny aktywny rachunek. Jeśli w danym oddziale Banku PKO usłyszymy, że nie ma możliwości zamówienia JPY, warto spróbować w innym ponieważ ja osobiście usłyszałem pozytywną odpowiedź w 1/5 oddziałów. Poniżej znajduję się fragment korespondencji wysłanej przez stronę Banku PKO:

Bardzo chętnie odpowiem na Pana pytanie o treści: "chciałbym zapytać czy można w oddziałach banków kupić/zamówić taką walutę jak jen japoński czy niestety nie ma takiej możliwości? "

Uprzejmie informuję, że oddziały PKO Banku Polskiego prowadzą sprzedaż waluty JPY (jen japoński).

Tabela kursów walut stosowanych przez PKO Bank Polski dostępna jest na stronie: pkobp.pl/waluty/

Dane adresowe oddziałów PKO Banku Polskiego dostępne są na stronie: pkobp.pl/poi/

Zazwyczaj jednak gdy zapytamy o możliwość kupna jenów japońskich to pracownicy robią „wielkie oczy” bo po raz pierwszy podczas ich kariery trafia się im klient z takim pytaniem.

PKO Konto bez Granic

Zawsze wiesz, ile zapłacisz. Załóż PKO Konto bez Granic i w ramach jednej miesięcznej opłaty korzystaj z konta jak chcesz i ile chcesz:

 • 0 zł za wypłaty gotówki kartą -  darmowe bankomaty w Polsce i za granicą

 • 0 zł za dostęp przez serwis internetowy iPKO i aplikację mobilną IKO

 • 0 zł za standardowy przelew przez serwis iPKO, aplikację IKO i w oddziałach

 • 0 zł za obsługę karty debetowej z funkcją wielowalutową, umożliwia ona korzystanie z kont walutowych (EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK, HUF), wypłaty z bankomatów oraz płatności w kraju i za granicą (w tym w internecie) bez przewalutowania dla wybranych walut

 • 0 zł za zlecenie stałe i polecenia zapłaty

>> >> Załóż PKO Konto bez Granic << <<

Bankomaty w Japonii

Gotówkę najlepiej wypłacać w bankomatach znajdujących się w sklepach sieci 7-Eleven (czynne 24h/dobę) oraz w urzędach pocztowych (zgodnie z godzinami otwarcia danej placówki), które akceptują polskie karty płatnicze. Na lotniskach, w centrach handlowych oraz w oddziałach banków Citibank można znaleźć także bankomaty ATM, które powinny współpracować z naszą polską kartą.

Należy pamiętać jednak, że pobierając pieniądze z bankomatu należy wcześniej zapoznać się z prowizjami naszego banku. Suma wszystkich opłat może sięgnąć blisko 10% kwoty pobieranych z bankomatu pieniędzy.

Jak rozliczane są transakcje kartą za granicą?

W przypadku transakcji zagranicznych grożą nam następujące opłaty:

 1. przewalutowanie po niekorzystnym kursie naszego banku

 2. prowizja za przewalutowanie

 3. prowizja za wypłatę w bankomacie

Po pierwsze – przewalutowanie

W momencie wypłaty pieniędzy w innej walucie niż waluta naszej karty następuje przewalutowanie środków. Przewalutowanie może być pojedyńcze JPY -> EUR/USD lub podwójne JPY -> EUR/USD -> PLN. Pierwsze przewalutowanie w większości przypadków wykonuje organizacja płatnicza naszej karty – Visa lub MasterCard. Drugie przewalutowanie wykonuje nasz bank po własnym kursie wymiany walut – najczęściej po kursie zdecydowanie gorszym od kursu średniego NBP czy też kantorów.

Na poniższej tabelce można zobaczyć przykładowe kursy kupna i sprzedaży USD na dzień 11.06.2021. Jak możemy zaobserwować na każdym 1 dolarze kupionym w kantorze walutowym możemy zyskać 10 groszy a więc około 3%.
 

  kupno sprzedaż
mBank 3,5596 zł 3,7798 zł
ING 3,5404 3,7972
Alior 3,5051 zł 3,8383 zł
Alior Kantor Walutowy 3,6702 3,6951
Cinkciarz 3,6734 zł 3,6910 zł
Revolut 3,6800 zł 3,6850 zł

 

Prześledźmy koszt przewalutowania na przykładzie. Korzystając z karty MasterCard (waluta PLN) w bankomacie w Japonii pobieramy kwotę 10.000 JPY. Kwota ta zostanie przeliczona na USD https://www.mastercard.us/en-us/consumers/get-support/convert-currency.html a nasza karta zostanie obciążona kwotą 91.39 USD. Następnie nasz bank przeliczy USD na PLN po własnym kursie.

 

  sprzedaż kwota w USD Kwota w PLN
mBank 3,7798 $91.39 345,44 zł
ING 3,7972 $91.39 347,03 zł
Alior 3,8383 $91.39 350,78 zł
Alior Kantor Walutowy 3,6951 $91.39 337,70 zł
Cinkciarz 3,6910 zł $91.39 337,32 zł

 

Po drugie – prowizja za przewalutowanie

Banki zarabiają nie tylko na niekorzystnym dla nas kursie walut. Niektóre z nich pobierają dodatkową prowizję za przewalutowanie naszej transakcji. Przykładowo prowizja za przewalutowanie w mBanku może wynieść aż 5,9% dla kart VISA oraz 3% dla kart MasterCard. Najczęściej jednak prowizja w innych bankach wynosi około 2-3% kwoty transakcji.

Po trzecie – prowizja za wypłatę w bankomacie

O ile w Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że nie ponosimy żadnych kosztów za wypłaty z bankomatów to za granicą sytuacja jest inna. Standardem jest pobieranie stałej prowizji np. 7zł w przypadku mBank-u oraz 3% kwoty w przypadku banku ING.

Policzmy wszystko razem

Wybierając gotówkę w bankomacie w Japonii, korzystając z karty debetowej w PLN możemy stracić:

 1. około 3% - dodatkowe niekorzystne przewalutowanie banku

 2. około 3% (lub opłata stała) - prowizja za przewalutowanie

 3. około 3% (lub opłata stała) - prowizja za wypłatę w bankomacie za granicą

Tym oto sposobem koszt naszej podróży do Japonii wzrasta o 3-9%  (z reguły tracimy przynajmniej 6%) przez różnego rodzaju prowizje bankowe. Czy zatem jest możliwość aby znaleźć kartę, która pozwoli uniknąć chociaż części tych opłat? Tak, rozwiązaniem naszego problemu jest karta walutowa.

Karta walutowa Alior Bank

Kantor internetowy Alior Banku to bodajżę jedyny taki kantor prowadzony przez bank. Oferuje on rachunki aż w 23 walutach a także wielowalutowe karty debetowe w prawie 160 walutach. Karta jest wydawana bezpłatnie. Pierwsza wypłata z bankomatów za granicą jest za darmo. Każda kolejna kosztuje już jednak 9zł. Dodatkowo dla tej karty Alior Bank nie pobiera opłaty za przewalutowanie.

Po zasileniu karty za pomocą złotówek możemy w wygodny sposób poprzez stronę www czy też aplikację na telefonie kupić potrzebną nam walutę a więc w naszym przypadku jen japoński. Podczas płacenia kartą lub wypłaty w bankomacie w Japonii nasza wielowalutowa karta automatycznie dokona wyboru waluty płatności jeśli tylko będziemy dysponować odpowiednią ilością wcześniej przewalutowanych środków.

Dlaczego warto?

 1. rejestracja w całości przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu

 2. bezpłatny rachunek

 3. bezpłatna wielowalutowa karta debetowa

 4. bezpośrednie płatności w 23 walutach dostępnych w kantorze walutowym

 5. darmowe krajowe przelewy internetowe

 6. płatności mobilne: Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay

 7. możliwość kupna walut po bardzo atrakcyjnym kursie w kantorze banku

 8. wypłata z bankomatów za granicą za darmo (dotyczy 1 wypłaty w miesiącu)

 9. brak podwójnego przewalutowania

 10. brak prowizji za przewalutowanie

Z karty korzystałem w bankomatach zarówno w sklepach 7-Eleven oraz w urzędach pocztowych i nigdzie nie było żadnych problemów podczas 4 podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni :-)

>> >> Załóż konto walutowe w kantorze Alior Banku << <<

Podsumowanie

Mam nadzieję, że opisane informacje okażą się dla Ciebie pomocne i pomogą zaoszczędzić Twoje pieniądze. Jeśli znacie kogoś kto wybiera się na zagraniczne wakacje, nie tylko do Japonii, podziel się z nim linkiem do tego artykułu. Ten sprawdzony sposób, jeśli chodzi o karty walutowe, można wykorzystać także na wakacjach zagranicznych w innych krajach gdzie obowiązuje waluta inna niż USD, EUR, GBP. Porady z artykułu pozwolą Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych podczas jednej podróży!

UWAGA! Kursy walut, wysokość opłat i prowizji bankowych itd. podane są wg. stanu na dzień 11.06.2021.

Informacje o artykule

Autor: Sebastian Homan
Data dodania artykułu: 13.06.2021
Data modyfikacji artykułu: 06.10.2021
Prawa autorskie »

Podziel się ze znajomymi
Komentarze

wstecz

Ta strona internetowa używa plików cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików w przeglądarce to zgadzasz się na ich użycie. Więcej informacji w naszej polityce cookies. zamknij