APPLESEED (Appurushido)

W oparciu o pięciotomową mangę Masamune Shirowa, autora Ghost in the Shell powstało trwające 107 minut pełnometrażowe anime, w reżyserii Shinji'ego Aramaki. Podobnie jak pierwsze dzieło autora, także i to stało się dość popularne - Appleseed to anime z pogranicza kilku gatunków. Znajdziemy tutaj wielkie roboty, wojnę, najnowocześniejszą broń, ale także psychologiczne przemyślenia. Wszystko to sprawiło że film oglądałam z przyjemnością, której nie zepsuła mi trójwymiarowa grafika, tak przeze mnie nielubiana.

FABUŁA

Jest rok 2137, świat pogrążony jest w chaosie. III Wojna Światowa jest jeszcze bardziej okrutna, brutalna i przynosi więcej ofiar niż poprzednie dwie razem wzięte. Ludzkość ginie, ostatnim ich bezpiecznym siedliskiem jest Olympus. Deunan jest jedną z najskuteczniejszych działaczy ruchu oporu. Mimo młodego wieku jest doskonałym żołnierzem. Kiedy wydaje się, że obecna misja będzie jej ostatnią, ratuje ją tajemnicza jednostka ESWAT i zabiera to utopijnego, ostatniego "szczęśliwego" miasta. Tutaj, pod spokojnymi rządami superkomputera Gaji i Rady Starszych, żyją ludzie, cyborgi i Bioroidy, mające kiedyś być Nową Rasą - są doskonalszymi ludźmi, pozbawionymi uczuć.

Deunan spotyka swojego przyjaciela, z którym łączyła ją gorąca miłość, Briareos. Jest tylko jedno "ale" - w wyniku wojny jego ciało zostało zniszczone i teraz jest cyborgiem. Wydaje się też, że zmieniła się jego mentalność. Dziewczyna będzie musiała odkryć drogę do jego wnętrza i zrozumieć, co sprawiło tę dziwną metamorfozę. A zachowanie Briareosa jest ściśle związane z historią Bioroidów i jej własną.

Bohaterowie anime są żywi, z krwi i kości, a w niektórych przypadkach z duszy i metalu. Wzbudzają sympatię, odrazę, zaintrygowanie, jednak nie można być wobec nich obojętnym. Główna bohaterka jest nastolatką pozbawioną matki, która została zamordowana gdy ta pierwsza miała kilka lat. Chociaż życie poświęca walce, chociaż jest doskonałym wojownikiem i nie boi się śmierci, jest wrażliwa i odczuwa tę stratę bardzo mocno. Piękna scena, kiedy ogląda hologramową śmierć matki i rzuca się, by wziąć ją w ramiona, a duch przenika przez nią, jakby jej wcale nie było, wyciska łzy z oczu. Razem z Deunan przeżywamy burzę emocji, razem z nią kochamy i nienawidzimy, oburzamy się i walczymy.

DUBBING, MUZYKA I GRAFIKA

Czyli kilka słów o wykonaniu. Tak naprawdę z tych trzech punktów dwa pierwsze są doskonałe (jak zawsze ukłony w stronę japońskiego dubbingu w wykonaniu pani Ai Kobayashi i pana Jûrôta Kosugi). Wiem, że obecnie wszyscy się grafiką 3D zachwycają i niewątpliwie ta technika w Appleseed ma wielu fanów, ale ja się do nich nie zaliczam. Niestety, nie przemawiają do mnie trójwymiarowe obrazy (Final Fantasy, Ghost in the Shell, które same w sobie są arcydziełami, przez ten "szczegół" mają u mnie po minusie) - ja wolę grafikę klasyczną. Ale De gustibus non disputandum est. Ja powiedziałam moje zdanie, inni mogą mieć inne.

Podsumowując: Appleseed jest kolejną pozycją wśród anime, którą koniecznie trzeba obejrzeć, gdyż tak jak Ghost in the Shell niewątpliwie przejdzie do kanonu japońskiego kina.

Autor: Aga Waszkiewicz
Data dodania artykułu: 08.03.2007
Data modyfikacji artykułu: 05.10.2010
Prawa autorskie »

Prawa autorskie

W naszym wortalu Konnichiwa.pl pojawiło się wiele tekstów, które zostały nadesłane do redakcji. Mimo starań nie jesteśmy w stanie sprawdzić czy dany tekst nie łamie praw autorskich i nie jest plagiatem. W związku z tym prosimy o zgłaszanie takich tekstów pod adresem redakcja@konnichiwa.pl a ich autorów przepraszamy.

Na stronach serwisu Konnichiwa.pl znajdują się także teksty i zdjęcia pochodzące z innych stron www lub gazet/magazynów - jednak nasza redakcja otrzymała zgodę na ich zamieszczenie lub znajdowała się przy nich odpowiednia informacja o możliwości ich zamieszczenia z podaniem źródła.

Redakcja Konnichiwa.pl nie zezwala także na kopiowanie tekstów i zdjeć należących do członków redakcji bez uzyskania stosownej zgody.

Redakcja Konnichiwa.pl

« wstecz

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij