Wystawa „Świat japońskich rycerzy - duch wojownika i kunszt artysty”

26.09.2015 15:02 Sebastian Homan

Wystawy poświęcone samurajom i ich kulturze nie są w Polsce zbyt częste, dlatego ekspozycja zorganizowana w Muzeum w Gliwicach jest znakomitą okazją do przybliżenia tej tematyki szerokiemu kręgowi odbiorców. Otwarcie wystawy odbędzie się 17 października w Willi Caro.

W ramach wystawy będziemy mieć możność obejrzenia zespół militariów, różnorodnej broni i uzbrojenia, w tym pięciu kompletnych zbroi samurajskich i ozdobnych elementów oprawy miecza, a obok tego przedmiotów łączących się z codziennym życiem samurajów, wyznawaną przez nich religią i preferowanymi upodobaniami estetycznymi.

Na wystawie znajdą się przykłady rzeźby buddyjskiej, malarstwo, kaligrafia, przedmioty do ceremonii herbaty. Zaprezentujemy drzeworyty ukiyo-e z okresu Edo i Meiji ukazujące sceny z historii Japonii i jej sławnych bohaterów. Obok zbiorów gliwickiego Muzeum w ramach ekspozycji prezentowane będą zabytki z kilku innych muzeów w Polsce m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, stołecznego Muzeum Wojska, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, a także z mniej znanych kolekcji japońskich.

Wystawa, ktorej kuratorem jest pani Anna Katarzyna Maleszko, kustosz Kolekcji Sztuki Japońskiej Muzeum Narodowego w Warszawie, dla zwiedzających dostępna będzie do 31 grudnia 2015 roku.

« wstecz