Wystawa - Japonia w Wałczu

12.09.2006 00:00 Vivi

Niecodzienną wystawę mają okazję oglądać we wrześniu mieszkańcy Wałcza - eksponaty przedstawiają zarówno sztukę współczesną, jak i kulturę i życie codzienne dawnej Japonii. Każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie, dlatego wystawa cieszy się już od pierwszego dnia dużym powodzeniem.

Początkowo miała być to wystawa współczesnej litografii twórców japońskich, którą udostępnił Wydział Kultury i Informacji Ambasady Japonii w Warszawie - opowiada Magdalena Suchorska- Rola, dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej - Mamy w Wałczu Klub Przyjaźni Polsko Japońskiej i stąd pierwsze kontakty z ambasadą. Pomyśleliśmy jednak, że tę okazję warto wykorzystać i przedstawić Japonię w nieco szerszym przekroju.

Dzięki życzliwości Ambasady wypożyczono więc kolejne eksponaty - makiety zamków japońskich, lalki w tradycyjnych strojach, drzewka bonzai. Muzeum Etnograficzne im. S. Udzieli w Krakowie - piękne kimono ślubne i drobne przedmioty będące w codziennym użytku jeszcze w XIX wieku na wyspach Honsiu, Kiusiu i Natsumae. Wspaniałym uzupełnieniem wystawy stała się kolekcja "Japonia w starej fotografii" udostępniona przez Jerzego Pomianowskiego - Prezydenta Polskiej Federacji Aikido, byłego ambasadora Polski w Japonii, a przygotowana dzięki uprzejmości Ambasadora Japonii w Polsce, pana Masaaki Ono, który wyraził zgodę na przygotowanie z nich ekspozycji wielkoformatowej, prezentowanej m.in. w BUDOJO (Ośrodek Sportów Japońskich w Warszawie), a teraz w Wałczu.

Wystawę można zwiedzać w Muzeum Ziemi Wałeckiej, ul. Pocztowa 14, 78-600 Wałcz (poniedziałki - piątki w godz.10.00 - 16.00, niedziela 11.00 - 15.00, lub w innych godzinach po telefonicznym uzgodnieniu - 067 258 25 91)

Więcej informacji znajduję się w tym pliku

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

« wstecz