Wesołych Świąt 2016

24.12.2016 02:28 Sebastian Homan

Zdrowych, spokojnych i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz sukcesów w Nowym Roku 2017

życzy redakcja Konnichiwa.pl

Festiwal Japonia 4D

21.12.2016 17:55 Sebastian Homan

Festiwal kultury - bunkasai 文化祭

Japonia znana jest ze swoich licznych tradycji. Jedną z nich jest coroczne organizowanie bunkasai – szkolnego i uniwersyteckiego festiwalu. Na czas jego trwania zwyczajne sale lekcyjne oraz korytarze zmieniają się nie do poznania. W klasach możemy trafić na takie atrakcje jak meido café, salę strachów czy wystawę sztuki. Odwiedzający mają okazję uczestniczyć w licznych panelach, spotkaniach, konkursach, oglądać występy uczniów lub studentów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Bardzo często na bunkasai można spotkać znane osoby, które są jego oficjalnymi gośćmi oraz absolwentów. Szkoły i uniwersytety zazwyczaj wybierają hasło przewodnie dla swojego wydarzenia.

„Japonia 4D” to wydarzenie łączące w sobie japoński uniwersytecki festiwal kulturowy bunkasai z elementami japońskiego Nowego Roku お正月(oshōgatsu). Z tym ostatnim, wiążą się tzw. trzej przyjaciele zimy (松竹梅, sōchikubai): sosna (松, matsu), bambus (竹, take) oraz śliwa (梅, ume), których można dostrzec na naszym logo. Zaś barwa nawiązuje do jednego z najczęściej używanych w kulturze japońskiej koloru murasaki. Dlaczego 4D? W trakcie festiwalu poczujecie Japonię wielowymiarowo, wszystkimi zmysłami.

Zobaczyć, usłyszeć i dotknąć kultury Japonii nie opuszczając Krakowa.

Nie musicie jechać do Japonii.

Japonia przyjeżdża do Was!

czytaj więcej »

Nowości wydawnictwa Kirin

21.12.2016 16:03 Sebastian Homan

Torii #31

Właśnie ukazał się nowy, grudniowy numer kwartalnika Torii, a w nim m.in. artykuły o kocich demonach, zimie i Bożym Narodzeniu w Japonii, o cenie sławy w Japonii, o tym, kogo uważa się w społeczeństwie za „przegrane psy” i jak zacierają się granice płci w najnowszych trendach mody wśród młodzieży. Nie zabraknie także relacji z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, recenzji, konkursów oraz przepisu kulinarnego z nutą Japonii.

"Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej"

Tytuł: Prze-myśleć piękno. estetyka kaligrafii japońskiej
Autor: Joanna Zakrzewska
Format: B5
Liczba stron: 488
Cena okładkowa: 54,90 zł

Kaligrafia japońska jest niezwykle fascynującą sztuką, łączącą w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. Jest czymś więcej, niż tylko starannym pisaniem; uznawana jest za jedną z najwyższych form ekspresji artystycznej. Jednocześnie stanowi drogę życia, dojrzewającą przez lata ćwiczeń.
Niniejsza książka jest pierwszą na polskim rynku kompleksową publikacją naukową zgłębiającą jej wartości estetyczne w kontekście historycznym, kulturowym, technicznym oraz artystycznym. Przedstawia rozwój pisma i języka w Japonii, cechy estetyki japońskiej i główne kategorie estetyczne. W kontekście artystycznym sztuki kaligraficznej omówione zostały tu takie zagadnienia, jak środki wyrazu, obrazowość, związki z malarstwem oraz problematyka kompozycji. Książkę wieńczy próba analizy sposobów reagowania na kaligrafię japońską odbiorców zachodnich, dla których obcy jest złożony kontekst kultury Wschodu.

Konkurs Fiszkoteka

16.12.2016 20:05 Sebastian Homan

Konkurs specjalnie dla naszych fanów w portalu Facebook.  Do wygrania 3 dowolne kursy językowe w serwisie fiszkoteka.pl dostępne przez 3 miesiące dla 3 osób.

Zadanie: napisanie odpowiedzi na pytanie konkursowego w postaci komentarza na stronie www.facebook.com/konnichiwapl

Pytanie jest następujące: Z kim chciałbyś/chciałabyś przeprowadzić wywiad po japońsku i dlaczego?. Na odpowiedzi czekamy do 19 grudnia 2016 r. g. 23:59.

Sponsorem nagród jest serwis www.fiszkoteka.pl

Regulamin konkursu

Fiszki do nauki języków obcych

13.12.2016 17:51 Sebastian Homan

Fiszkoteka.pl to serwis, który dzięki zastosowaniu elektronicznych fiszek, umożliwia użytkownikom naukę - głównie języków obcych. Baza obejmuje obecnie ponad 14 milionów fiszek tworzonych zarówno przez użytkowników Fiszkoteki, jak i współpracujących specjalistów oraz ponad 70 profesjonalnych kursów językowych. Liczby te ciągle rosną.

Wśród fiszek tworzonych przez użytkowników możemy znaleźć pokaźny zbiór do nauki języka japońskiego.

Z ofertą serwisu można zapoznać się pod adresem: https://fiszkoteka.pl/kursy-jezykowe oraz https://fiszkoteka.pl/premium.

Spotkanie: "Nie-pełna pustka. Haiku"

12.12.2016 16:46 Sebastian Homan

Zapraszamy serdecznie na spotkanie promocyjne książki "Nie-pełna pustka. Haiku" Elżbiety Tabakowskiej z sumi-e Lidii Rozmus 13 grudnia o godz. 18:00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Gośćmi będą: autorka, ilustratorka oraz Agnieszka Żuławska-Umeda.

Spotkanie poprowadzi: Elżbieta Jogałła

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij