"Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej"

09.02.2017 00:06 Sebastian Homan

Na początku marca nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukaże się książka "Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej" - ilustrowany „przewodnik” po potworach, duchach, fantastycznych stworzeniach i zjawiskach kultury japońskiej.

Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.

czytaj więcej »

Polsko-japońskie warsztaty kulinarne

08.02.2017 16:09 Sebastian Homan

 

Zapraszamy na polsko-japońskie warsztaty kulinarne, które odbędą się 18 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zajęcia poprowadzi autorka bloga Coutellerie - Marianna Medyńska. Za opracowanie graficzne odpowiedzialna jest Julia Kędzierska - absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.

W programie warsztatów znajdą się m.in. lepienie pierogów ruskich w japońskim cieście gyoza oraz deser "blok czekoladowy" z zieloną herbatą matcha. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uczta pełna przygotowanych specjałów a także zupa miso w polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów i słodki upominek.

czytaj więcej »

Dwa koncerty PLASTICZOOMS w Polsce

22.01.2017 13:56 Sebastian Homan

Już niedługo odbędzie się europejska trasa koncertowa japońskiego zespołu PLASTICZOOMS (rock/pop/new wave/punk). Grupa zagra w Polsce dwa koncerty 26 lutego w Poznaniu oraz 1 kwietnia w Warszawie.

PLASTICZOOMS podczas swojej trasy koncertowej będzie promować swój najnowszy album, którego międzynarodowa premiera odbyła się 11 stycznia. Na najnowszym krążku zatytułowanym PLASTICZOOMS  znajduję się 10 utworów.

Bilety na polskie koncerty do nabycia pod tym linkiem: www.v-kei.pl/bilety-plasticzooms-c-53_60.html

czytaj więcej »

Wesołych Świąt 2016

24.12.2016 02:28 Sebastian Homan

Zdrowych, spokojnych i rodzinnych
Świąt Bożego Narodzenia
oraz sukcesów w Nowym Roku 2017

życzy redakcja Konnichiwa.pl

Festiwal Japonia 4D

21.12.2016 17:55 Sebastian Homan

Festiwal kultury - bunkasai 文化祭

Japonia znana jest ze swoich licznych tradycji. Jedną z nich jest coroczne organizowanie bunkasai – szkolnego i uniwersyteckiego festiwalu. Na czas jego trwania zwyczajne sale lekcyjne oraz korytarze zmieniają się nie do poznania. W klasach możemy trafić na takie atrakcje jak meido café, salę strachów czy wystawę sztuki. Odwiedzający mają okazję uczestniczyć w licznych panelach, spotkaniach, konkursach, oglądać występy uczniów lub studentów oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Bardzo często na bunkasai można spotkać znane osoby, które są jego oficjalnymi gośćmi oraz absolwentów. Szkoły i uniwersytety zazwyczaj wybierają hasło przewodnie dla swojego wydarzenia.

„Japonia 4D” to wydarzenie łączące w sobie japoński uniwersytecki festiwal kulturowy bunkasai z elementami japońskiego Nowego Roku お正月(oshōgatsu). Z tym ostatnim, wiążą się tzw. trzej przyjaciele zimy (松竹梅, sōchikubai): sosna (松, matsu), bambus (竹, take) oraz śliwa (梅, ume), których można dostrzec na naszym logo. Zaś barwa nawiązuje do jednego z najczęściej używanych w kulturze japońskiej koloru murasaki. Dlaczego 4D? W trakcie festiwalu poczujecie Japonię wielowymiarowo, wszystkimi zmysłami.

Zobaczyć, usłyszeć i dotknąć kultury Japonii nie opuszczając Krakowa.

Nie musicie jechać do Japonii.

Japonia przyjeżdża do Was!

czytaj więcej »

Nowości wydawnictwa Kirin

21.12.2016 16:03 Sebastian Homan

Torii #31

Właśnie ukazał się nowy, grudniowy numer kwartalnika Torii, a w nim m.in. artykuły o kocich demonach, zimie i Bożym Narodzeniu w Japonii, o cenie sławy w Japonii, o tym, kogo uważa się w społeczeństwie za „przegrane psy” i jak zacierają się granice płci w najnowszych trendach mody wśród młodzieży. Nie zabraknie także relacji z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, recenzji, konkursów oraz przepisu kulinarnego z nutą Japonii.

"Prze-myśleć piękno. Estetyka kaligrafii japońskiej"

Tytuł: Prze-myśleć piękno. estetyka kaligrafii japońskiej
Autor: Joanna Zakrzewska
Format: B5
Liczba stron: 488
Cena okładkowa: 54,90 zł

Kaligrafia japońska jest niezwykle fascynującą sztuką, łączącą w sobie piękno języka z pięknem jego zapisu. Jest czymś więcej, niż tylko starannym pisaniem; uznawana jest za jedną z najwyższych form ekspresji artystycznej. Jednocześnie stanowi drogę życia, dojrzewającą przez lata ćwiczeń.
Niniejsza książka jest pierwszą na polskim rynku kompleksową publikacją naukową zgłębiającą jej wartości estetyczne w kontekście historycznym, kulturowym, technicznym oraz artystycznym. Przedstawia rozwój pisma i języka w Japonii, cechy estetyki japońskiej i główne kategorie estetyczne. W kontekście artystycznym sztuki kaligraficznej omówione zostały tu takie zagadnienia, jak środki wyrazu, obrazowość, związki z malarstwem oraz problematyka kompozycji. Książkę wieńczy próba analizy sposobów reagowania na kaligrafię japońską odbiorców zachodnich, dla których obcy jest złożony kontekst kultury Wschodu.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij