Torii #32

18.03.2017 15:23 Sebastian Homan

W tym numerze znajdą się m.in. artykuły o zmarłym niedawno mangace Mizukim Shigeru, kolekcjonowaniu japońskich zbroi, paradach kurtyzan w Japonii, górze Fuji, wyścigach motocyklowych w Japonii, kodokushi - śmierci w samotności, książce i filmie "Milczenie". Nie zabraknie także recenzji, konkursów oraz przepisu kulinarnego z nutą Japonii. Pełny spis treści znajduje się tutaj: http://torii.com.pl/wydania/torii-32

Magazyn dostępny jest w empikach, dobrych księgarniach i sklepach komiksowych, na Allegro oraz jak zwykle w sklepiku wydawcy (http://www.sklep.kirin.pl).

Marcowe nowości w Telewizji 2x2

15.03.2017 23:16 Sebastian Homan

SŁUŻĄCA PRZEWODNICZĄCA - ODCINEK SPECJALNY
PREMIERA: 26 marca, godz. 19:00

Misaki przynosi do domu swój roboczy strój pokojówki, by naprawić go po przykrym wypadku w pracy. To daje jej mamie i siostrze okazję do zabawienia się kosztem Misaki. Bohaterka musi popracować jako służąca również we własnym domu, odbierając paczki z nagrodami wygranymi przez Suzunę, przynosząc z ogrodu wielkie kamienie i usługując swoim kolegom, którzy nieoczekiwanie wpadają na kolację.
 

czytaj więcej »

Iriomote Czar japońskich tropików

17.02.2017 01:28 Sebastian Homan

Ambasada Japonii zaprasza serdecznie na spotkanie Iriomote. Czar japońskich tropików, które poprowadzi Piotr Węgrzynowicz w dniu 23 lutego (czwartek) 2017 r. o godz. 17.30 w siedzibie Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Al. Ujazdowskie 51, Warszawa.

Wyspa Iriomote jest położona na południu Japonii, w archipelagu Ryukyu. Jej powierzchnia wynosi zaledwie 289 km2 i jest zamieszkiwana przez 2000 mieszkańców, ale corocznie odwiedza ją ponad…150 000 turystów. Głównym powodem atrakcyjności Iriomote jest niewątpliwie przyroda tej wyspy. Poza pięknymi piaszczystymi plażami, znajdują się tutaj niesamowite lasy tropikalne, często położone zboczach gór, a liczba gatunków roślin i zwierząt tam występujących jest ogromna. Są dwie przyczyny takiego stanu rzeczy – pierwsza to klimat tropikalny jaki tam panuje, a druga to bardzo konsekwentna i mądra ochrona przyrody stosowana na tym obszarze. Dzięki temu możemy wciąż obserwować rzadkie gatunki roślin i zwierząt tam występujące. Najlepszym przykładem skutecznie chronionego przed wyginięciem gatunku jest kot z Iriomote, symbol wyspy, żyjący tylko na tym obszarze.

Wstęp bezpłatny.

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie obecności: info-cul@wr.mofa.go.jp

"Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej"

09.02.2017 00:06 Sebastian Homan

Na początku marca nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukaże się książka "Yokai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej" - ilustrowany „przewodnik” po potworach, duchach, fantastycznych stworzeniach i zjawiskach kultury japońskiej.

Kultura japońska pełna jest potworów, duchów, fantastycznych istot i ponadnaturalnych zjawisk. Japończycy określają je wszystkie wspólną nazwą: yōkai. Stwory te przyjmują nieskończenie wiele form i kształtów – od górskich chochlików tengu i wodników kappa do zmiennokształtnych lisów i liżących sufity stworów o długich językach. Choć w dzisiejszych czasach popularność zapewniają im anime, manga, filmy i gry komputerowe, większość yōkai pochodzi z lokalnych legend, ludowych opowieści i historii o duchach.

czytaj więcej »

Polsko-japońskie warsztaty kulinarne

08.02.2017 16:09 Sebastian Homan

 

Zapraszamy na polsko-japońskie warsztaty kulinarne, które odbędą się 18 lutego w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zajęcia poprowadzi autorka bloga Coutellerie - Marianna Medyńska. Za opracowanie graficzne odpowiedzialna jest Julia Kędzierska - absolwentka Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.

W programie warsztatów znajdą się m.in. lepienie pierogów ruskich w japońskim cieście gyoza oraz deser "blok czekoladowy" z zieloną herbatą matcha. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uczta pełna przygotowanych specjałów a także zupa miso w polskim rosole, porcja natto z kaszą jaglaną oraz japońskie herbaty.

Każdy z uczestników otrzyma certyfikat ukończenia warsztatów i słodki upominek.

czytaj więcej »

Dwa koncerty PLASTICZOOMS w Polsce

22.01.2017 13:56 Sebastian Homan

Już niedługo odbędzie się europejska trasa koncertowa japońskiego zespołu PLASTICZOOMS (rock/pop/new wave/punk). Grupa zagra w Polsce dwa koncerty 26 lutego w Poznaniu oraz 1 kwietnia w Warszawie.

PLASTICZOOMS podczas swojej trasy koncertowej będzie promować swój najnowszy album, którego międzynarodowa premiera odbyła się 11 stycznia. Na najnowszym krążku zatytułowanym PLASTICZOOMS  znajduję się 10 utworów.

Bilety na polskie koncerty do nabycia pod tym linkiem: www.v-kei.pl/bilety-plasticzooms-c-53_60.html

czytaj więcej »

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij