Sakura News

21.12.2005 00:00 Kelly

Japonię poruszyła ostatnio sprawa Hidetsugu Anehy. Architekt ten projektował domy w Tokio, które miały posiadać odpowiednia wytrzymałość na wstrząsy. Po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe w 1995, przepisy budowlane stały się w Japonii wyjątkowo ostre.
Specjaliści - projektanci mogą używać jedynie 106 zaaprobowanych przez rząd programów obliczeniowych i sprawdzających. Tymczasem okazało się, że programy używane przez Anehę miały zmienione parametry. Powodowało to sztuczny wzrost wytrzymałości materiałów, redukując zużycie projektach stali konstrukcyjnej, czyli obniżając koszty. Wytrzymałość budynków Anehy na wstrząsy spadła nawet o 80 proc, przy czym sam architekt twierdzi, że był pod olbrzymią presją firm działających na rynku budowlanym, które zmusiły go do oszustw. Samo oszustwo Anehy uderza także w firmy kontrolujące prawidłowość konstrukcji, które łatwo mogły wykryć olbrzymie różnice wytrzymałościowe. Tymczasem nie wykryły. Pierwszą ofiarą skandalu jest jednak nie osoba, która trafiła na trzęsienie ziemi, ale dyrektor jednej z firm architektonicznych. Stwierdził on przed samobójstwem, ze nie wiedział nic o oszustwach, jednak nie może znieść sytuacji, ze firma, w której pracuje sygnowała nieuczciwe projekty. Obecnie zamknięto 21 hoteli, wykwaterowano rzesze ludzi z niebezpiecznych domów. Ponad 300 wysokościowców Anehy jest sprawdzanych, 71 już zostało uznanych za niebezpieczne. Tymczasem może okazać się, ze jest to jedynie wierzchołek wszystkiego, ponieważ projektant potwierdza nagminność takich praktyk. Powyższe informacje przynosi Gazeta Wyborcza, natomiast Japan Times donosi o jeszcze większym zasięgu skandalu i jeszcze większej ilości kontrolowanych i uznanych za niebezpieczne budowli.

czytaj więcej »

Aktualizacja na Konnichiwie

19.12.2005 00:00 Kelly

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dwoma nowymi tekstami. Michał Wojtas po doskonałym tekscie na temat piłki nożnej teraz na tapetę wziął baseball, najpopularniejszy sport w Japonii. Natomiast Sillhre poleca niezwykle ciekawą pozycję Zwierciadło bogini. Reporter w kraju tranzystorów i gejsz. Zapraszamy do działów Sport i Recenzje.

Aktualizacja na Konnichiwie

17.12.2005 00:00 Kelly

Yakushiji, Kofukuji i Toshodaiji - kolejne wspaniałości Nary w opisach oraz fotografiach zapraszają do poczytania i obejrzenia.

Sakura News

15.12.2005 00:00 Kelly

9 stycznia, godzina 18.00 w cyklu Akademia Filmu Japońskiego odbędzie się prezentacja sylwetki japońskiego reżysera, twórcy filmów o yakuzie pt. Buntownicze kino Seijuna Suzukiego.

Japońscy palacz mogą się spodziewać, że ich nałóg będzie kosztował nieco więcej w przyszłym roku. Rządząca LDP zastanawia się nad podniesieniem akcyzy na wyroby tytoniowe. Paczka może dojść do 500 jenów, co oznacza niemal dwukrotny wzrost w porównaniu z ceną obecną. Oznacza to krok w stronę równoważenia gigantycznego długu publicznego, który próbuje opanować minister finansów Sadakazu Tanigaki. Przypomnijmy, ze w Japonii podatek stanowi 60% ceny wyrobów tytoniowych, w Korei także 60%, w Danii 85%, w Wielkiej Brytanii 77%, a w USA 30%.

czytaj więcej »

Początek zmian...

14.12.2005 00:00 Vivi

Pod koniec listopada, wraz z pojawieniem się nowej wersji Konnichiwa, wspomniałem w news'ie o ponad rocznej współpracy pomiędzy Strażą Przyboczną i Konnichiwa oraz o całkowitym połączeniu sił w tworzeniu naszych stron.

Straż Przyboczna zostanie całkowicie przebudowana, co będzie można powoli zauważyć za sprawą wprowadzenia pewnych wspólnych elementów takich jak: news'y, baza linków, encyklopedia itd.

Wszystkie te zmiany wymagają wiele pracy i czasu jednak wszystko jest na jak najlepszej drodze.

Aktualizacja

13.12.2005 00:00 Kelly

Dzisiaj celebrujemy otwarcie nowego działu Sport, a w nim świetny artykuł Michała Wojtasa poświęcony piłce nożnej w Japonii. Ponadto drobna aktualizacja w dziale Ciekawe miejsca.

Strona używa plików cookies. Stosujemy je aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie. Pamiętaj, że możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

zamknij